„VELKEJ PÁN“ ADAM MALÍK VYDÁVÁ SVÉ DEBUTOVÉ SÓLOVÉ ALBUM

09.05.2024

Na sociálních sítích a v rádiovém éteru je teď tak trochu "přemalíkováno". Adam totiž vydává 12.května své první sólové album s názvem "Velkej pán". 

S Adamem jsme na MUSIC-REPORT dělali rozhovor na konci roku 2020. Otázky se tehdy točili kolem jeho kapely AC/CZ a šílenství kolem pandemie koronaviru. Situace se naštěstí změnila a koncerty se po dlouhé době rozjely. Dnes se budeme ptát zejména na jeho nové album, ale nezapomeneme ani na jeho další projekty.

 • Adame, proč jsi jako datum vydání nové "placky" zvolil zrovna 12.květen? V kalendáři je Den matek a zahájení vlády "zmrzlých mužů", je v tom nějaká spojitost nebo symbolika?

Nene tak to mě vůbec nenapadlo, vidíš to :-D . Je to proto, protože 12.4 jsem celé CD již hotové a zmixované nasadil na server, který mi během měsíce "dává" songy do všech streamovacích obchodů, je jejich asi 50, hlavně tedy Spotify, Apple Music, Deezer a další.Čili ideální doba než se muzika dostane do všech stream platforem doporučuje server měsíc, ale není to podmínkou a mohlo by být album venku již dřív.

 • Albu, co se týká muziky a textů je vesměs tvoje práce. Jak u tebe probíhá vznik skladby, začínáš textem nebo muzikou, na kterou pak pasuješ slova?

Určitě je u mě nejdříve hudba a potom text. Většinou i hudba navodí atmosféru o čem by text a celá píseň mohla být. Mnoho lidí to dělá i naopak, že má nejdříve text a na frázování a rytmus již hotového textu dělá muziku, ale u mě je to naopak.

 • Kde hledáš inspiraci pro texty? Jsou to náhlé nápady, nebo myšlenky nosíš dlouho v sobě? Máš u postele sešit, když tě něco náhle napadne? Nebo pomůže sklenka dobrého moku a relaxace?

Samozřejmě snažím se aby skladby nebyly vyloženě o lásce nebo něčem moc "sladkém" jelikož rocková hudba je více přímočařejší. Určitě kdybys přeložil texty AC/DC tak zde najdeš pouze Sex, drogy a Rock n Roll :-D Já se snažím psát trochu více filozoficky což někdy nutí ostatní přemýšlet "co tím básník chtěl říct", ale před finální podobou textu si ho vždy přečtu jako básničku zda dává smysl. Snad se mi to daří.

 • Jsi multižánrový muzikant, s hudebním vzděláním. Je to pro tebe výhoda, nebo naopak, tě to brzdí. Řada hudebníků má s tím problém, že neustále zdokonaluje kompozici a pořád to není dost dobré a neodpovídá to "pravidlům"?

Myslím si, že nějaká extra výhoda to není, ale ani bych neřekl, že by mě to brzdilo. Vystudoval jsem klasickou kytaru a klarinet čili interpretaci na tyto nástroje. Skladatel jsem v podstatě samouk čili snažím se i přes všechny chutě "zahrát si" uvědomit si, že to budou poslouchat hlavně "obyčejní" lidé čili nejen muzikanti.

 • Můžeš nám v krátkosti popsat, jak nahrávka vznikala? Kde se nahrávalo, z kolika skladeb jsi vybíral, jaký byl odpad? Kdo dělal produkci, mix, mastering a kdo byl první posluchač a tvůj rádce?

Všechny skladby jsem nahrál u sebe doma v mém domácím studiu. V podstatě jsem songy nevybíral z nějakého velkého počtu, ale složil každý nový song který na albu je.Celou produkci od kytar, bicích, basy a nehudebních zvuků jsem dělal sám. Živou basu mi pak nahrál Daniel Urbán se kterým budeme můj projekt hrát i naživo. Na bicí bude hrát můj brácha Jirka Malík což je také bubeník AC/CZ. Mix a mastering dělal vynikající Samo Pospíšil. První posluchač byla samozřejmě moje manželka Eliška, která samozřejmě doma slyšela každou skladbu od jejího vzniku až po finální podobu.

 • Kam bys desku žánrově zařadil? Je to rock, pop, střední proud? Pro jaký typ posluchačů je album určené?

Řekl bych, že je to spíše art rock nebo progresivní rock, ale najde se i jeden rock-popový slaďák s názvem Sedmé nebe. Snad se deska bude líbit jak náročnějším posluchačům tak i přímočařejším. Samozřejmě je pro mě také důležité aby se líbila mě a bavila mě.

 • Kolik písniček na albu najdeme a v jaké podobě vyjde? Bude k dispozici jen na stramovacích platformách, nebo vyjde i jako fyzický nosič?

Na albu je 10 autorských songů a 2 bonusy od J.S.Bacha respektive 1 skladba s názvem Gigue z Partity d-moll pro sólové housle, ale druhá verze je akustická. Album vyjde 12.5 na Spotify a dalších platformách, ale i jako fyzický nosič. Dnes je CD spíše jako suvenýr, ale mám to rád jako knížku. Uvnitř bude také booklet se všemi texty písniček.

 • Plánuješ na podporu "Velkýho pána" i nějaké koncerty nebo akce? A bude křest?

Určitě, první koncert mám 22.6 v Čáslavi na Městských slavnostech a na podzim samostatné Rock Progressive Tour 2024 - 12.11 Praha, 13.11 Brno, 14.11 Ostrava a 15.11 Krnov.

 • Chystáš nějaké videoklipy k jednotlivým skladbám?

Minulý rok jsem natočil 2 klipy na song Samota a Dokud máš. Letos bych chtěl natočit další, ale ještě přemýšlím na jaký song.

 • Budeš zařazovat nějaké skladby z alba i při vystoupení s AC/CZ?

Nene, to ne. U AC/CZ se snažíme ctít vše do detailu jak má být u AC/DC.

 • S AC/CZ jste v poslední době úspěšně vyrazili za hranice a získali si řadu fanoušků např.v Německu. Tam se vracíte v souvislosti s MS ve fotbale, může prozradit něco více?

Ano, minulý rok nás oslovil výborný manager Jens Roscher, který nám nabídl spolupráci. Máme letos asi 15 koncertů a jeden z nich je na UEFA Euro 2024 v Lipsku 18.6, kdy hrají zrovna naši. Také vystoupíme 5.července na Velké ceně Německa MotoGP v Sachsenringu. Moc se na to těšíme !

 • AC/CZ jsou spojeni s leteckou akcí "Legendy nebes" v HK, v létě máte vystoupení U Letců. Je to náhoda, nebo v tom je nějaký obdiv či vztah k letadlům a letectví vůbec?

Na této skvělé akci jsme vystupovali už minulý rok, ale celý víkend pršelo a návštěvníků nebylo moc. Velký obdiv pořadatelům, že tak obří akci i tak uskutečnili. Letos jsme měli vystupovat znovu, ale před pár dny se celá akce zrušila kvůli koncertu Ed Sheerana, který bude víkend před mít 2 koncert v HK a nestihne se bohužel připravit akce Legendy nebes. Máme tedy přislíbenou účast v roce 2025. Vztah k letectví nemáme žádný, ale seznámili jsme se letos se skvělým Vlastou Dvořákem což je ředitel AERO klubu a se svou Majdou Šorelovou nás pozvali v únoru na předávání "Leteckého sportovce roku 2024" kde jsme měl možnost zahrát v přímém přenosu České Televize panu prezidentovi. Bylo to moc příjemné a jsou to skvělí lidé.

 • Vedle sólové kariéry a roli Anguse a kapelníka v AC/CZ stojíš i za dalšími projekty. Můžeš nám ty pro tebe nejdůležitější přiblížit?

Ano, mám také od roku 2015 projekt s názvem Barock, který jsme založili s mým kolegou, houslistou Jiřím Jahodou. Je to instrumentální projekt, kde hrajeme mimojiné i skladby od Bacha, Vivaldiho Handla v rockové úpravě čili pro el.kytaru a smyčce. Máme tento projekt také v kombinaci se zpěvačkou Evou Urbanovou. Dále můj projekt opět autorské tvorby s názvem Ella, což je pseudonym mé manželky Elišky, která je zpěvačka a herečka.

 • AC/DC po delší době vyrazí na evropské turné. (Praha bohužel ve výčtu jejich štací chybí). Chystáš se na nějaké jejich vystoupení?

Popravdě ne, jelikož na posledním koncertu AC/DC jsem byl právě v Drážďanech v roce 2015 ještě s Brianem Johnsonem a musím říct, že organizace těchto mega koncertů pro 70 tisíc lidí není nic pro mě :-D Mám raději si sednout do O2 arény at už u nás nebo v Londýně a vychutnat si jakýkoliv koncert v sedě :-)

 • Na jaké nejbližší akci tě můžou fanoušci muziky vidět a máš pro ně nějaký osobní vzkaz?

Určitě bych rád všechny pozval hlavně na můj první sólo koncert mé autorské tvorby, jak už jsem zmiňoval 22.6 v Čáslavi na závěr Městkých slavností od 21:45. Všechny koncerty najdete na mém webu www.adammalik.cz. Osobní vzkaz bych měl ten aby fanoušci chodili na koncerty a chodili na živou muziku, která stále snad ještě nevymírá a která je pro všechny, kteří ještě nepropadli jen internetovému světu.

 • A na závěr obligátní otázka – tvoje životní motto nebo moudro?

Mé životní motto je "Ať si každý dělá co chce a co ho baví"