ADAM MALÍK - OD KLARINETU K AC/DC

23.11.2020

Nejlepší skladba AC/DC ? Jednoznačně "You Shook Me All Night Long"

Adam Malík letos oslavil své třicátiny. Za tu dobu toho stihl opravdu dost, a dalo by to na pár hudebních životů. Klarinetista, kytarista, frontman, skladatel, producent, učitel hudby, manager ...  Žádný samorost, vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a JAMU v Brně.

V letech 2009 - 2014 byl frontmanem rock-progressive kapely Black Roll, v roce 2015 jel šňůru s americkým rockovým bandem Against The Wall. Zakládá projekt BAROCK (rocková kytara Adama ve spojení s orchestrem Musici Boemi vytváří jedinečné propojení rockové a klasické hudby barokních mistrů). V letech 2014 - 2017 byl kytaristou známé slovenské zpěvačky KRISTÍNY. V období let 2017-2020 byl členem kapely ČECHOMOR. Je také producentem a kytaristou kapely mladé zpěvačky ELLY. V loňském roce začal spolupracovat s přední operní zpěvačkou EVOU URBANOVOU. Několikrát natáčel pro Český Rozhlas, Českou televizi a v dalších mediálních TV jak v ČR tak na Slovensku. Docela dost, co říkáte ?

Ale pro nás to zásadní - od roku 2010 je managerem a kytaristou AC/CZ (revival AC/DC).

Kolem AC/DC je v současné době krapet rušno - rockoví "elektrikáři" povstali z popela a natočili novou placku POWERUP, která začíná válcovat žebříčky hitparád. Připomněli jsme si 3 roky od úmrtí Malcolma Younga.

S kým jiným hodit na toto téma řeč, než s Adamem, který v pozici Anguse Younga brázdí pódia již bezmála deset let.

1.Adame, vzpomeneš si na své první setkání s fenoménem AC/DC ? Kdy jsi je poprvé slyšel a očarovali tě hned na první dobrou ?

Určitě ano. Poprvé mi pustil AC/DC táta když mě bylo asi 13 let, a pustil mi rovnou DVD koncert "Stiff Upper Lip" z roku 2001, což byl pro mě neuvěřitelný zážitek, a o 2 roky později už jsem 2-3 skladby uměl. Dodnes hrajeme v AC/CZ spolu, taťka hraje na pozici Malcolma :-)

2. V plánu byl jen revival AC/DC, nebo jsi přemýšlel i o někom jiném ?

Když jsem v 15 letech přišel za taťkou, že bychom mohli hrát skladby od AC/DC a udělat tzv. tribute band, tak mi odpověděl, že by to bylo hrozně super, ale nenajdeme zpěváka na kterém je to postavené. O 5 let později jsem ho našel, a začali jsme v létě 2010 vesele zkoušet.

3. Jaké období AC/DC je pro tebe nejvíce ? A nejoblíbenější album, skladba ?

Určitě jako každý velký fanoušek AC/DC mám nejoblíbenější album Back In Black, kde je Brian Johnson samozřejmě ve skvělé formě, a celá kapela dostala po smrti Bona Scotta nový kabát a energii. Skladba jednoznačně "You Shook Me All Night Long".

4. Kolik má AC/CZ v repertoáru skladeb ?

To ti řeknu naprosto přesně - 27 :-)

5. Co říkáš na nové album "PowerUp" ? A budete mít na playlistu i něco z této placky ?

Nové album se mi začalo líbit až na druhý poslech, ale souhlasím s více názory, že je lepší než to předchozí Rock Or Bust, ze kterého hrajeme právě tento song. Líbí se mi, že jsou to typičtí AC/DC, ale cítím v tom moderní pohled, a to nejen rytmicky, třeba ve skladbě "Through The Mist Of Time", ale i v jiných, jako například moje oblíbená z tohoto alba, kterou bychom mohli zařadit - "Shot in the dark".

6. Čím si vysvětluješ fenomén kapely AC/DC ? Po vydání PowerUp se objevily názory, že v této šílené době jsou jedinou jistotou AC/DC.

Tento názor jsem nikde nezaregistroval, ale jak jednou řekl v rozhovoru Angus: "Vydáváme celý život stejnou desku, jen s jiným obalem".

7. Viděl jsi AC/DC na živo? Co říkáš na Anguse a jeho fyzičku ? Na pódiu do toho dává vše, jak říká, "jako kdyby hrál naposled"...dokážeš si představit, že v 65-ti budeš taky ještě takhle řádit ?

Ano, viděl jsem AC/DC ještě s Brianem Johnsonem v Drážďanech, tuším 10.5.2015. Angus je fenomén, dokáže oslnit svým projevem i toho nejprostšího "lajka" a přitom chrochtají i kytaristi :-) Pokud bychom AC/CZ hráli v mých 65 letech, tak to bude obdivuhodné nejen na pozici Anguse :-D

8. Rock/metal ve spojení s klasikou docela frčí, viz např. poslední počin Metallicy s sanfranciskou symfonií... jaké skladby AC/DC bys namixoval se symfoňákem ty ?

Minulý rok jsem v ČR zaregistroval tuším kapelu Easy Dizzy což je tribute AC/DC z Ruska a myslím si, že spojení s orchestrem mělo úspěch. Je pravda, že tyto projekty dělá za ty léta již mnoho kapel i u nás a stejně jako jedna z prvních to byl právě Čechomor.

9. Když si zmínil Čechomor, v letošním roce už s kapelou nehraješ, proč?

S kapelou AC/CZ odehraju ročně cca 75-80 koncertů, s Ellou což je můj projekt vlastní tvorby odehraju cca 25 koncertů, s projektem Barock cca 15 koncertů. Nepočítám klarinetové koncerty s mým klavíristou Adamem Faranou, kterých je do roka cca 10. Když to spočítáš tak zjistíš, že s 80 koncerty Čechomoru ročně se to musí někdy krýt a moje priority byly vždy "mé" projekty, kterým se věnuji kromě hraní hlavně manažersky. Bylo mi líto každého koncertu z "mých" projektů, na které jsem musel dát záskok, a nebyl na koncertě. Kluci z Čechomoru jsou skvělí lidé i muzikanti, ale kapela mě trošku přestala zajímat i mimo koncertní činnost, čili oboustranně byly cesty rozděleny velmi pozitivně :-)

10. Co dělá muzikant Adam v době covidové, když nemůže vystupovat ? Tedy kromě mazlení štěněte Montyho, které jste si nedávno pořídili ?

Ano s mou přítelkyní Eliškou jsme si pořídili štěně labradora od naší kamarádky Hanky Pirnerové z Pomocných tlapek a jsme za to hrozně rádi. Přineslo do našeho velkého domu krásnou energii a je to nádherná starost i radost :-) No ale víkendy mám teď samozřejmě volné čili také dělám nový plot a podzimní drobnosti na zahradě :-)

10. Část hudebníků říká, že pokud by neexistovala jiskřička naděje na živé hraní, tak raději skončí. Dokážeš si představit, že by současné zákazy platily stále ? Že by se jen nahrávalo, sdílelo a streamovalo ?

To si nedokážu představit a nedokážu si ani představit, že muzikant, který ví, jaký je to pocit hrát před lidmi ať už profík nebo amatér by řekl, že skončí. Naděje je vždycky :-)

11. Připravuješ ve své hudební "kuchyni" něco nového ?

V podstatě tento rok jsem na ničem novém moc nepracoval, covid nám trošku zamotal karty a využívám teď více svůj titul k učení kytary, což mě hrozně baví a neměl jsem na to dříve tolik času. S Ellou, mým vlastním projektem, jsme minulý rok na podzim vydali nové CD, takže letos při třech odehraných koncertech jsme si udělali v létě s kapelou aspoň soustředění u mě na baráku.

12. Tradičně na závěr - oblíbené moto, citát, vzkaz pro fanoušky

Vždycky může být hůř a nikdy není pozdě něco udělat než vyčítat si, že jsem to neudělal.

Díky a těším se až zaskáčeme na Highway To Hell !!!