BASTARD CHYTIL DRUHOU MÜZU

08.01.2020

Nové album a společné turné s Uriah Heep

BASTARD , havířovská hard&heavy kapela právě v ostravském nahrávacím studiu Citron finišuje na svém novém cedéčku s názvem "Druhá Müza", které by se mělo, pokud vše dobře půjde, objevit na veřejnosti ještě tento měsíc. Produkci nové placky má pod palcem srbský muzikant a producent Djord Erič, mimochodem kytarista kapely Citron.

Poslední lednový víkend vyráží BB na společné turné s britskou legendou Uriah Heep (30.1.- Plzeň, 31.1.- Havl.Brod, 1.2. - Ostrava).

Po mediálně "zajímavém" odchodu zpěváka Ládi Tomise a tahanic kolem názvu a loga kapely se rockeři z Bastardu vrhli na plno do práce (jak je patrno z úvodu).

Hrají nyní v čtyřčlenné sestavě : Pavel Škarpa - zpěv; kytara, Ladislav Krečmer - kytara, Jarek Jedlička - basová kytara a Mojmír Krochmalný - bicí.

A právě s posledně jmenovaným přinášíme krátký rozhovor.

1. Název CD - "Druhá müza". Podle názvu odhaduju pořádnou nálož muziky a i to, že jste zřejmě "přitvrdili". Jak dlouho jste připravovali materiál na CD, a kdo je autor muziky a textů ?

MK: Tak pevně věříme, že pořádná nálož to opravdu je! Materiál na CD jsme připravovali asi tak od března 2019. Většina skladeb je P.Škarpy a jedním kouskem přispěl L.Krečmer, oba tvořili i texty. S tím jim pomohl také J.Jedlička a jeden text je od R.Schwessera. To vše jsme nahrávali v ostravském studiu Citron od října do začátku ledna pod dohledem producenta Djordje Eriče.

2. Už máte nějaký termín/nápad, kdy a kdo bude CD křtít ? A chystáte na jeho podporu nějakou tour ?

MK: CD "Druhá müza" výjde 30.ledna a bude premiérově k dostání na koncertech s Uriah Heep, kde bude CD také pokřtěno s tím, že ten hlavní bude samozřejmě v ostravské Garáži a vypadá to, že všechny koncerty budou vyprodány, takže se těšíme! No a kdo budou kmotři ....zkus hádat J !!!

Co se týče tour, tak zvažujeme něco na podzim, jinak CD budeme propagovat na celé řadě letních fesťáků a na jaře budou i nějaké další koncerty.

3. Uhriah Heep....legenda a její nesmrtelný song Lady Black (nesčetněkrát česky upravovaný - např. "My jsme staří somráci, my vyse..m se na práci, nebo Sparty nejsou k dostání, bude z toho povstání a další Na přechodu pro chodce drtí Tatra důchodce... znáš taky nějakou verzi ? ).

MK: No právě přemýšlím .... Ty co jsi jmenoval, jsou asi nejznámější!

A myslel sis, že někdy budeš stát na společném pódiu s takovouto kapelou ?

MK: Tak to by mně ani ve snu nenapadlo... a to jsem se "Somráků" něco nahrál na čundrech !!

4. Tvé hudební vzory ? Jak kapely, tak bubeníci ?

MK: Já jsem neměl nějakého konkrétního jedince jako vzor. Z bubeníků mě zaujal Jeff Porcaro, Vlado Čech, Jirka Stárek a Jerzy Piotrowski (např. SBB). A samozřejmě později spousta dalších. Z kapel v začátcích Pink Floyd, YES, Rush, Toto a určitě bych na každé písmeno z abecedy vyjmenoval min.jednu kapelu co mně zaujala .... No a samozřejmě Jirka SCHELINGER !!!

5. Kdy jsi poprvé "přičichl" k muzice, kdy jsi dostal svoje první bicí ? A proč zrovna bicí ( že by názor, že na ně letí nejvíc "baby" ?)

MK: K muzice jsem přičichl ve velmi útlém věku. Začal jsem vnímat, co poslouchal táta - převážně jazzové bigbandy a pianisty (Glen Miler, Duke Elington, Count Basie), a protože jsem od šesti let hrál na klavír, tak také klasiku. Ale první rockové album bylo Báječní muži od skupiny F. R. Čecha, kde zrovna začínal Jirka Schelinger. To mně tenkrát chytlo, a tak jsem postupně chodil do prodejny Supraphon a číhal na nové Jirkovy singly a LP. Nějak v té době u nás také vyšlo LP Dark Side of the Moon od Pink Floyd a dostalo se mi na gramofon i Close to the Edge od YES - to byly ty zásadní věci pro mě v té době. Pak přišlo British Steel od Judas Priest a rodící se heavy metal.

Svoje první bicí jsem si koupil v Praze na podzim 1982 - stříbrné Amati, velkou sestavu - 2x šlapák, 6 tomů, 2 floor tomy.

A proč zrovna bicí ? Kytaru i basskytaru už jsem v kapele vyzkoušel, tak přišla řada na bicí a zůstal jsem u nich .... Však se zpívá: " dívky milují bubeníka " .... Hi,hi,hi

6. Máš nějaký vzkaz pro vaše fanoušky a příznivce ?

MK: Vzhledem k tomu, že je začátek roku, tak bych rád všem popřál vše nej do tohoto roku, hlavně zdraví !!! Zachovejte nám přízeň, napište, jak se Vám nové CD líbí a zastavte se po koncertě na pokec, pivko či panáka. Těšíme se na Vás !!!

Kapela Bastard se stala kapelou roku 2017 v CZECHparade na TV REBEL. A zřejmě se bude chtít pro toto ocenění vrátit ! Držíme vám palce, abyste s novou plackou zaujali co nejvíce rockových fanoušků. A myslíme si, že nějaká vrchní příčka na žebříku popularity by vám slušela.

Hodně zdaru a díky za rozhovor !!!