BLAZE BAYLEY: „BRUCE DICKINSON JE JEDNÍM Z NEJLEPŠÍCH ZPĚVÁKŮ, A TO NEJEN NA METALOVÉ SCÉNĚ“

01.11.2023

Metal byl nejdůležitější hudbou na světě, když na scénu nakráčeli MAIDEN. 

V novém rozhovoru pro Linea Rock byl britský heavymetalový zpěvák Blaze Bayley , který před více než 20 lety stál v čele IRON MAIDEN, dotázán, kde si myslí, že je jeho místo v historii kapely IRON MAIDEN, pokud jde o ostatní zpěváky kapely - Brucea Dickinsona a Paula Di'Anno.

Blaze odpověděl: "Myslím, že Bruce je skvělý zpěvák. Je jedním nejdůležitějších zpěváků vůbec - ne jen v metalu, ale obecně, protože ovlivnil tolik lidí v různých žánrech, kteří poslouchali MAIDEN. Metal byl nejdůležitější hudbou na světě, když nakráčeli MAIDEN."

"Paul je legenda," pokračoval Blaze. "Ten to odstartoval. Jeho hlas je hodně výrazný a vypráví svůj vlastní příběh o hněvu a frustraci. Na výkonu Paula je něco úžasného a emociálního. "

"Když se ocitneme v éře Blaze, přichází progresivní éra IRON MAIDEN. Myslím, že mému působení v kapele se bude říkat temné časy, hluboké emoce, boj a znovuzrození."

"Byli jsme v Itálii, a hrávali jsme pro 10 000 lidí každou noc," vzpomínal Bayley. "Ve Velké Británii tisk psal, že IRON MAIDEN jsou mrtví. Byla to frustrující doba. Říkalo se, že grunge je to pravé a že metal skončil. A to všechno se dělo, když jsem v IM byl zrovna já. Bylo to období "temna". A my jsme řekli: 'Jestli tam budou nějací fanoušci, budeme tam i my.' A fanoušci s námi zůstali. Zůstali se mnou. Dali mi šanci. Měl jsem takové štěstí. Žil jsem svůj sen. Fanoušci mě pustili do svých srdcí."

"Historie IRON MAIDEN není dokončena a ještě není dopsána. Tak uvidíme. Uvidíme, až bude legenda kompletní, kde je moje místo."

Šedesátiletý Bayley stál v čele IRON MAIDEN od roku 1994 do roku 1999. Dvě alba MAIDEN, na kterých se objevil, "The X Factor" a "Virtual XI" se prodávali podstatně méně než předchozí desky kapely.

Od svého odchodu z IRON MAIDEN v roce 1999 vydal Bayley řadu alb, včetně několika pod přezdívkou BLAZE. Objevil se také na albu skupiny WOLFSBANE názvem "Wolfsbane Saves The World" z roku 2012 a EP "Genius" (2022)

Blazeovo poslední album je "Damaged, Strange, Different and Live" z letošního roku.

Před sedmi měsíci podstoupil Blaze operaci čtyřnásobného bypassu po infarktu.