BŮH, MARIJÁNKA, FANOUŠCI A MEGADETH

28.05.2020

Dave Mustaine, kmotr thrash metalu nedávno rozvířil stojaté vody bulváru prohlášením o své náklonnosti k marihuaně ...

Dave MUSTAINE. 

Tak zrovna tohoto chlapíka netřeba metalovým a rockovým fandům extra představovat. Kytarista, zpěvák, frontman, autor navždy spjatý s dvěma zásadními kapelami metalové scény - MEGADETH a METALLICOU.

DAVE - NEMOCI A MARIJÁNKA

Dave, kmotr thrash metalu nedávno rozvířil stojaté vody bulváru prohlášením o své náklonnosti k marihuaně. Ganja mu pomohla vypořádat se s vedlejšími účinky léčby, které souvisely s léčbou jeho rakoviny krku/hrtanu.

Dave se svou story o užívání "trávy" přichází v době, kdy ve Spojených státech došlo k velkým změnám ve veřejném mínění k této zázračné rostlince a současně některé státy USA povolují její legální užívání a pěstování. Z marijánky se stává velký business, do kterého se pustila i řada hudebních kapel, která pěstují a prodávají  své zaručeně nakopávající  "modely".

Samotný Dave prolil krkem, protáhl nosem , plícemi a žilami pěknou řadu povzbuzujících látek. Kubíky, kila, nekonečné lajny...dost velké množství, které by zaručeně skolilo nejednoho z nás. 

No a teď se vrací v koloběhu zpět, k marijáně, se kterou jako mladý dealer začínal...

Zpátky z rakovině... Dave na první pohled nevypadá, že by si prošel peklem. Je sice trochu pomalejší a rozvážnější, ale jeho ohnivá hříva zůstala neporušena a muzika téhle lišky ryšavé také nezeslábla... (Megadeth v posledních měsících makají na novém album a měli by se pomalu, ale jistě blížit do finále). 

"Raka" Daveovi  diagnostikovali v březnu 2019 - šlo o spinocelulární karcinom v krku.

Po necelém roce léčby Dave oznamuje, že rakovině nakopal prdel ( v únoru už rovněž koncertuje v Praze).

Devět dávek chemoterapie, 51 ozařování, léky... to vše organismus zasáhne, i když jste metalový bijec.. Ozařování postihlo slinné žlázy, nemůžete si odplivnout, polykat, jíst... Dave se ládoval ústní vodou s Benadrylem a Lidokainem, ale nijak se to nelepšilo. Pomohl až Cannabis, vylisovaný CBD olej způsobil zázrak. Dave se "rozežral", "zvlhl" a vrátila se mu chuť i apetit k jídlu.

Dave během léčby dostal nabídku pomoci od svých kolegů - ozval se starý "bratr" James Hetfield, Paul Stanley, Ozzy... I oni byli ve válce se zdravotními "démony". Radou a zkušenostmi pomohl frontman Iron Maiden Bruce Dickinson, který měl podobný problém před 5-ti lety.

Dave ví, že ještě nemá vůbec vyhráno. "Budu muset chodit pravidelně na kontroly, za rok, tři, pět, udělat další vyšetření MRI. Pokud jednou dostanete rakovinu, nikdy "nejste z lesa smrti" venku. Ale nesmíte se z toho posrat ! " říká Dave"

Dave už během svého života párkrát vstříc k smrti vykročil. Bolest a zranění mu nejsou cizí. Poškození nervů v levé ruce v roce 2002 v Texasu, kdy už to vypadalo, že si Dave nezahraje, o deset let později nouzová operace spinální stenózy a titanové implantáty. Odvykačky, odmašťovny, relapsy...

"Už jednou jsem umřel," odkazuje se Mustaine na své předávkování valiem v roce 1993. "Nic si nepamatuju, žádné světlo, tunel, nic... ani hovno... Respektuju smrt, al nežiju svůj život ve strachu."

DAVE A JEHO VÍRA V BOHA

Dave prožil dětství v rodině a v okolí  členů Svědků Jehovových.  O sám se k víře a křesťanství více přiblížil v době, kdy docházel na setkání Anonymních alkoholiků. Stal se aktivním věřícím, začal se vyjadřovat na veřejnosti, třeba k homo sexualitě : "V Bibli se říká, že by muži neměli ležet s muži, jako by leželi se ženami." Rovněž nepodpořil sňatky homosexuálů, čímž si vysloužil ze strany aktivistů a neziskovek ne zrovna pěknou kritiku.

Dave v mládí praktikoval černou magii, která se údajně stala inspirací pro několik skladeb z druhého alba Megadeth Peace Sells... But Who's Buying? Jde hlavně o píseň The Conjuring... "Je to jedna z nejtěžších písní na desce, ale bohužel je v ní černá magie a já jsem slíbil, že už ji nebudu hrát, protože je v ní spousta kleteb, kouzel... a odporuje mému současnému přesvědčení."

"Pro mě je modlitba otevřený, čestný a snadný rozhovor, jako byste mluvili se svým otcem. V Bibli se farizeové rádi modlili na veřejnosti. Mysleli si, že čím hlasitěji se budou modlit, tím zbožněji budou vypadat...ale tak to není... "

" Udělej něco pěkného pro druhého, pomoz cizinci, usměj se, pokud uvidíš člověka bez domova, dej mu něco k jídlu... jednou jsem byl bezdomovec a byla to ta nejhorší věc."

Dave říká, že nikdy nebude součástí nějaké black metalové kapely, nebo skupiny podporující satanismus. Rovněž se nehodlá účastnit společných festivalů a tour s podobnými uskupeními.

DAVE, FANOUŠCI A METALOVÝ DŮCHOD

Dave je na "štacích" téměř 40 let a na otázku, zda nemá v úmyslu trávit čas poflakováním se po své farmě a užívat si pomalý, bezstarostný život, odpovídá : " Jo, myslím, že bych to mohl udělat, nebyl by to žádný velký problém. Ale miluju muziku, to co dělám, rád pomáhám kapele a všem těm,  co jsou s námi vydělávat peníze. Hudba dává lidem radost. Na koncertech jsou lidé s námi, se svými radostmi, ale i trápeními...chceme jim pomoci... I když je to třeba jen na jednu noc." 

Dave své fanoušky miluje a říká, že bez jejich energie a přízně by tak daleko nedošel, pokud by vůbec žil.

(MR, Rollingstone, wiki, net)