ČERNÝ FANGLE A PEKELNÝ GRÁL

18.02.2020

V Jaroměři si dala dostaveníčko black metalová internacionála 

Ne, nešlo o žádný funus nějakého hrdinného politika, který padl pod tíhou lží u řečnického pultíku. V Jaroměři si dala 17.2.2020 dostaveníčko black metalová internacionála. Žádní pěšáci a blátošlapové. Démoničtí důstojníci, jejichž identita byla chráněna válečným make-upem dorazili ukovat pekelný grál.

Diabolical (SWE), Black Royal (FIN), Purnama (CZ), Devilish Impressions (POL) a Dark Mirror Ov Tragedy (KOREA). 

Pět kapel a black metalová vichřice trvající skoro 6 hodin, během níž se lámala těla křepčících vyznavačů této muziky a kroužící metal heads způsobovaly lokální tornáda a nenechaly nikoho na pochybách, že právě tato tvrdá, černá, drásavá a znepokojující muzika odkrývá kořeny a svlíká do naha naše duše. 

"Ze tmy jsi vyšel a do věčné temnoty se vrátíš".

Jako první nastoupilo na scénu purnamské vojsko. Velkolepý úvod tohoto večírku. Kapela se na line-upu objevila na poslední chvíli, ale velké díky za to. Na to, že měla za sebou vystoupení v maďarském Debrecínu (15.2.) na Blackened Mysticsm Fest a poměrně náročnou cestu zpět do ČR, byl odehraný set plný energie, síly a neporazitelnosti. Jakub, Vašek, Václav a Pavel představili songy z čerstvě vydaného alba Flame of Rebellion. Právě po této placce je pojmenované tour kapely, které pokračuje nejen po českých městech, ale má zastávky v Polsku, Německu a na Slovensku. 

Kdyby se tento večer měly rozdělovat ceny, Purnama by určitě stála na stupních vítězů.

Po krátké pauze si to na stage přihasila finská partička Black Royal, která rovněž propaguje svoji novou placku, a to s názvem "Firebride". Ta oficiálně vyšla 3 dny před koncertem v Nároďáku. 

Kapela o sobě říká, že hraje black metal blues a v její muzice se melou a kříží různé směry - doom, grunge, sludge, stoner, heavy metal.... V každém případě jde o dost dobrý koktejl a barman v pekelným pubu musí šejkrem mávat jako o posmrtný život. Charismatický frontman Riku s majestátní hřívou ( často nebylo vidět, zda má vůbec obličej), sympatický basák Pete, Toni na kytaru a Jukka na bicí odehráli parádní číslo. I když oproti ostatním vystupujícím kapelám byli Finové v početním oslabení - o kytaru méně, na jejich soundu a kompaktnosti to nebylo vůbec znát.

Dark Mirror Ov Tragedy, jihokorejská smečka ze Soulu. Tak, z těchto končin k nám moc kapel nejezdí. Mix exotiky a neznáma. Vzácnost i v jejich domácím prostředí. V Koreji "pšenka" metalu zrovna nekvete a blackových kapel je tam jako šafránu. Kapela svou temnou a tepající muzikou zvěstuje dávné Nostradámovo proroctví...děsme se toho, co přijde !  

Jejich poslední album The Lord Ov Shadows sklidilo úspěch jak u posluchačů, tak hudební kritiky a je považováno za jedno z nejlepších black metalových alb roku 2018. 

Rovněž další parádní kousek večera. Jak hudební, tak vizuální (kostýmy, make-up...).   

Devilish Impressions ze sousedního Polska jsou považováni za jednu z nejlepších tamních kapel black metalového ražení. Skupina vznikla v roce 2000 a se svou muzikou objela už kus světa (např. v roce 2016 Čínu a  Tchaiwan). Má na triku 4 alba a 3 EP. Poslední s názvem "Postmortem Whispering Crows" vyšlo v loňském roce. 

DI hrají v pětičlenném obsazení, z původní sestavy zůstal už jen Przemysław "Quazarre" Olbryt - zpěv a kytara. Brutální, masivní a mimořádně ostrý zvuk si zahrál s ušními bubínky všech, kteří se pohybovali v blízkosti repráků. Žádný kšefty, posypová sůl nebo salmonela v kuřecím masu. Devilish Impressions nalejvali muziku nad rysku a vydali ze sebe to nejlepší. Ne nadarmo si kapelu vzala pod svá křídla společnost Extreme Management Group, Inc. z New Yorku ( mimo jiné se Suffocation , Decapitation of Cattle , Origin , Cryptopsy , Atheist , Rings Of Saturn , King Parrot , Internal Bleeding...).

Diabolical. Vrchol večera. Švédští vikingové nastoupili na řádně zakouřené a nepropustné pódium. Siluety v sutanách a kápích v mlze připomínaly scenérie při vykuřování domů při morové nákaze. Místo křížů, rakví a már vystupují z tajemna obrysy kytar a stojany mikrofónů, místo zvoničky bicí... We Are Diabolical. V každém je kus ďábla a je jen na nás, jak dlouhý řetěz mu dáme kolem krku. Temná, hutná muzika, těžké riffy, střídající se tempo od pomalých monotónních úderů po cválající kytarová sóla. Diabolical představil skladby z posledního alba Eclipse, které vyšlo zhruba před rokem a jejich vystoupení bylo důstojnou a velkolepou tečkou na závěr tohoto black metalového večírku.

17.2.2020 - pokud si vedou organizátoři a promotéři akcí v Nároďáku nějaký deník nebo kroniku, měli by si toto datum určitě poznamenat někde na přední stránce a pěkně tučným písmem. Podařil se jim husarský kousek a do Jaroměře dostali vybranou black metalovou společnost. 

O Nároďáku se začíná čím dál více mluvit v rockových a metalových kruzích jako o místu, kde se "dobře hraje". 

Svědčí o tom i naplánované akce a jména kapel, které na nich zahrají.

Třeba už tento víkend. 

Na programu je CROSSOVER FEST (https://www.facebook.com/events/776669936101892/)