D.N.A HAVÍŘOVSKÉHO BASTARDA? EXTRA VRH. FOTR ROCK A MATKA PODLE NÁLADY - HARD & HEAVY, NEBO POP.

18.01.2023

Poslední album kapely Bastard "Alchymie D.N.A." vám zaručeně uvízne v paměti.

Dopředu musíme avizovat, že poslední placka Bastardů není pro všechny. Thrashoví sypači, naspeedovaní ranaři, nebo black metaloví antikristi se nahrávce zřejmě vyhnou. Ale třeba taky ne. Skryti před veřejností třeba potajmu cejdo do šachty přehrávače přece jen šoupnou.

"S věkem máme v hlavě jasno, tomu věř..." zpívá Bastard ve skladbě "Když chlapi stárnou". Mládí v trapu a do důchodu daleko. Tak jakou cestou se dát? Hrát pro pár sklalních v malém klubu nebo krapet roztáhnout křídla mainstreamu a přilákat více fanoušků? Bastard má jasno. Stejně tomu tlaku podlehnou vesměs všichni. Nelze mít nikomu za zradu to, že chce oslovit širší spektrum posluchačů.

Album Alchymie D.N.A. si je třeba poslechnout několikrát, než vyslovíte svůj názor na něj. Je promyšlené, zacílené zejména na starší "bigbíťáky". Ani tvrdé, ani vyslovená měkkota. V době minulé by mohl Bastard směle konkurovat v "hitovosti" třeba kapele Turbo v době její největší popularity.

Muzika skvělá na tanec, jako kulisa, která neruší při čtení nebo házení šipek. Nechybí ani dva "pomaláče" (Otázky a Tanec ve dvou), nezbytné při rockových zábavách, kdy něžné bigbítové "Lidušky" vytáhnou své opivněné prince od půllitrů a přinutí je popadnout je za boky a houpat se v rytmu. Někteří předešlí recenzenti se k "cajdákům" nevyjádřili moc pozitivně, ale za mě jsou super...a balady k rocku a k metalu neodmyslitelně patří, i když jsou možná na jedno brdo.

13 songů pěkně odsejpá, nahrávka je dynamická, sound skvělý, tóny se jen hrnou. Všechny nástroje jsou zřetelně rozpoznatelné, rytmická sekce šlape, jak má. Zpěvák hecuje instrumentalisty ke skvělému výkonu. Albem prosakuje melodičnost, jednoduchost, předvídatelnost. Texty žádný fantasmagorie, prostě jen tak ze života obyčejného člobrdy.

Bastardi v tomto životě si už zřejmě v Carnegie Hall nezahrajou a ceny Grammy taky nedostanou. A zřejmě nenaplní ani O2 arénu . Ale s tím jsou asi Pavel, Láďa, Jarek a Mojmír smířeni. 

Touto deskou se zviditelnili jako rození hitmakeři. Oproti předešlému počinu "Drůhá müza" se kapela za dva roky posunula směrem k profesionalitě a jasně ukázala, jakým směrem se bude ubírat. Vřele doporučujeme kapelu Bastard sledovat.

Seznam skladeb:
1. Krupiér
2. Mezi nebem a zemí
3. Život
4. Deja vu
5. Otázky
6. O nás bez nás
7. Je čas jít
8. Když chlapi stárnou
9. 1000 přání
10. Starej vlk
11. Tanec ve dvou
12. Zakázané ovoce
13. Pal to čert

Čas: 47:26 

Sestava:
Pavel Škarpa - kytara, zpěv
Láďa Krečmer - kytara
Jarek Jedlička - baskytara
Mojmír Krochmalný - bicí


Label: Monitor