DAN HORYNA

28.12.2019

Svět je takový, jaký je stav tvojí mysli...

Dan Horyna, jeden z nejlepších českých rockových zpěváků poskytl MUSIC Report rozhovor ( viz níže). Dan je spojen s kapelou VITACIT, MERLIN, BENEFIT, (...BEST OF). O Danovi by se toho dalo napsat spousta..., ale nikdy tam nebude vše a tak, jak má být... Dan alis Zeppelin napsal o svém nevšedním životě knihu, která by měla vyjít na jaře příštího ro©ku. Určitě budu mezi prvními, kdo si ji koupí, protože Dan mě zajímá... každá zkušenost, moudro, myšlenka, prožitek ... Dan je neobyčejný člověk a takový bude určitě i jeho příběh...

1. Dane, naposledy jsem tě viděl na koncertu k 60.-ti nám A.Brichty. Pro mě jsi byl na pódiu největší "showman", pozitivní energie z tebe přímo sálala. Kde bereš v sobě tu sílu ?

Když za mnou duní kapela je to hrozný adrenalin. To mě nakopává. Šestkrát týdně hraji tenis. To mi dává kondici a sedmnáct let se věnuji tibetské duchovní nauce, medituji a to mi dává náhled, smysl, vnitřní klid a radost a trochu pobavený úsměv nad jevy tohoto světa.

2. Máš přezdívku "Zeppelin". Právě tato kapela je symbolem kvality a jejich písně vyhrávají ankety nejlepších rockových skladeb všech dob. Ty jsi rovněž legenda českého rocku. Co bys vzkázal začínajícím kapelám, jaké je tvé krédo k úspěchu?

Dnes je, bohužel, úspěch měřen pouze mírou popularity. V sedmdesátých letech kapely tvořily unikátní muziku. Každou kapelu jsi poznal po několika taktech. Lidé poslouchali dlouhé, náročné kompozice. Rocková hudba byla velmi pestrá, různorodá a lidé vstřebávali vše. Od té doby začalo škatulkování a kapely jednotlivých směrů hrají, či, pokud chtějí prorazit, musí hrát uniformní muziku, se stejným zvukem a i vizuelně musí zapadat do představy toho kterého směru. Je to nuda, je to dost otupující, zakrňuje veřejný vkus, ale prostě to tak je. Lidé se chtějí bavit. Nic víc. A tak pro současné začínající kapely žádný vzkaz nemám. Má rada by jim k úspěchu asi nepomohla.

3. Provází tě "divoká minulost" ...někteří si kladou otázku, jak jsi to mohl (podobně jako třeba Ozzy) přežít ? Co ti řeklo, "šlápni na brzdu" ?

Unavenost opakovanými schématy. Vždy jsem se do něčeho pustil naplno a za pár let mi zůstaly jen "prázdné ruce". Pochopil jsem, že život tu není pro nás a náš požitek, ale my tvoříme svůj život, svůj osud. A to vyžaduje hodně práce na sobě. Ta divokost je lákavá, ale trvale nic nepřináší. Ostatně je napsána o mém životě kniha, která bude na jaře vycházet a kde je vše detailně popsáno.

4. Mimo muziky se věnuješ i psychoterapii... Je známo, že nejvíce porozumíš lidem, když už máš jeich problémy "prožity" na vlastní kůži. Co je pro tebe víc, psychoterapie nebo muzika ?

To se nedá poměřovat. Obé je pro mne důležité, protože mne to utváří. Já jsem zpěvákem, terapeutem, vedu meditační výcvik, jsem tenistou, otcem, kamarádem, přítelem atd. A to vše mne potvrzuje a vede dál.

5. Jaké jsou tvé plány v nejbližší budoucnosti ? Chystáš něco nového pro své fanoušky ?

Pracoval jsem na své knize, konečně dokončené. S Merlinem začneme pracovat na nové desce a s Vitacitem máme konečně hotovou hráčskou sestavu (bubeník nám odešel a oženil se v Brazílii), takže budeme moct začít pracovat na nových skladbách. A prosadil se i sólový projekt Best of, kde zpívám v malém formátu jen s kytaristou Romanem Benešem všechny známé skladby mé hudební kariéry od Vitacitu, Merlina a Benefitu. Takže hraní je dost a těším se, že se s Vámi o to mohu podělit. Rock Forever