DANGAR SIX : V DOBĚ TEMNA NAŠLI METALOVÝ GRÁL

09.03.2021

Rocková krev v našich žilách nenechá nás vydechnout...

Šest novodobých "pistolníků" založilo v roce 2013 klan s názvem DANGAR SIX. Jako správní rockeři začínali jak jinak v garáži. Tam probíhaly  nácviky na to, jak rychle tasit kolty a kam mířit. Učiteli a mentory jim nebyl nikdo jiný než staří ostřílení pardálové z KISS, Black Sabbath, AC/DC, Judas Priest, Iron Maiden, Pain, Rammstein. Občas z jukeboxů vyskočily Nightwish, Stratovarius...

V této atmosféře se zrodil Hard & Heavy zatavený do jabloneckého skla. Tvrdost spojená s křehkostí, čitelnost, jednoduchost, transparentnost.

Kapelu DanGar SIX jsem měl možnost vidět několikrát na živo. A vždy to byl skvělý zážitek. Jak hudební, tak vizuální. Poslední vystoupení "dangarů" jsem viděl nedávno. Bylo však úplně jiné než dříve. Šlo o natáčení pro projekt KLUBOOFKA (live + interview). Bylo  bez diváků a fanoušků... zvláštní pohled, pocit, atmosféra, smutek, ale i naděje, že bude líp...

DanGar SIX v rámci svého bloku odehráli pět skladeb z nového alba "TEMNÁ DOBA", které vyšlo nedávno. Podařilo se mi "ukořistit" jednu placku i pro sebe. A tady je pár postřehů.

"Temná doba" je v pořadí druhým albem kapely. Na albu je vypáleno jedenáct stop. Úvodní intro a desítka skladeb. Stopáž bez dvaceti vteřin rovná 45-ti minutovka. Jako vyučovací hodina ve škole. Ideální a ověřený čas pro udržení pozornosti. 

Nahrávalo se (+mastering) ve Studiu Hostivař.

Už na pohled vypadá CD skvěle. Nejenže obal prodává, ale pokud je v rovnováze obsah (muzika) i forma (grafika, vizuální provedení) je dílo teprve  dokonalé. A "dangaři" nic neponechali náhodě. Je vidět, že jsou hudební "fajnšmekři". 

Grafiku má na svědomí skvělá Veronika Špundová, fotografie je dílem Jakuba Koláře.

Album nahrála kapela ve složení :

Josef "DD Choze" Ivanič - basa, zpěv

Dan "Ronnie" Řičica" - zpěv

Martin "Medvěd" Pecho - kytara, zpěv

Michal "Majkl" Hora - klávesy

Patrik "Běžec" Baňas - sólová kytara, zpěv

Hosté :

Ctibor Podmanický - bicí

Martin Jepsen Andersen - kytara

Pár slov k hostům. Bicí na albu skvěle "naklepal" Ctibor Podmanický. Jinak bubeník death metalové bandy DYSANGELIUM. A rovněž provozovatel rockového svatostánku NÁROĎÁK v Jaroměři.

(pozn. DS má v "kmenové sestavě" nového bubeníka Martina Sluku).

Martin Jepsen Andersen je dánský kytarový mág, mimo jiné známý svou spoluprací s legendárním uskupením BONFIRE. Na albu Martin vystřihne parádní sólo v poslední skladbě alba, instrumentálce s názvem "Naděje".

Název alba (Temná doba) nezní zrovna moc optimisticky, ale taková je hold dnešní situace, náš svět a naše chování. To vše prolíná texty jednotlivých skladeb. Černá zákoutí našich duší, jedinou spravedlností je smrt, prokletí, samota, lež a pomluvy, vypočítavost... objeví se i aktuální strašák pandemie v písni Pan Demieux.

Původní autorská tvorba, české texty.

Není však vše jen černé...stačí pozvednout metalový grál a vypít dobře namíchaný koktejl hard rocku a metalu. A toho vám "dangaři" načepují do žil dostatečně. Kdo je na "rychlovky" může použít "Temnou dobu", "Metalgrál" nebo "Ponorku", "vypravěči" ocení "Slib převozníka" nebo "Bestii", důchodci si připijí drinkem s názvem "Zapomeň", pro "koviďáky" je "Pan Demieux", pro milovníky ploužáků je určen "Hřbitov bláznů".

Nelze opomenout skoro minutové intro "DG MMXXI" - parádní úvod, klidně bych si jej dovedl představit delší. No a závěrečné finále alba - instrumentálka Naděje. Dokonalé vygradování alba. To nejlepší na závěr!

Pro DS jsou typické silné melodie. Znalost hudebního kumštu. Určitě ne stagnace, ale snaha o nové výrazy, dravost. Snadno zapamatovatelné texty, refrény. Líbivost a hitovost ano, podbízivost a kalkul rozhodně ne. Hutný sound. Bodejť by ne, při takovém obsazení. Všechny nástroje jsou slyšet a jsou ve vzájemné symbióze, nic se nehádá, neupozadňuje. Dobře šlapající spodek bicích a basy. Myslím, že v některých pasážích Ctiborovi za bicími určitě povyrostly bicáky a "lejtka". Choze jako zkušený mazák hlídal hranice o obehnal  hudební výběh  čtyřmi strunami. Ronnie to udejchal, a určitě neudělal hanbu svému muzikantskému jménu. Majkl dávkoval klávesy v přiměřeném množství a Medvěd s Běžcem dávají nahrávkám i samotné kapele kytarový punc.

CD "Temná doba" jsem poslouchal krátce po návštěvě živáku kapely v Nároďáku. Měl jsem z toho obavy. Pokud nejde vyloženě o studiovou kapelu, nebo o hráče, kteří na sebe musí nabalovat spoustu technických a softwarových serepetiček, tak nahrávka nikdy nemůže konkurovat živému vystoupení. Ta síla a přenos energie mezi kapelou a fanoušky tam prostě chybí. (Stačí, když "dangaři" při zvukovce dvakrát otočili "Lick It Up" od Kissáků a už vás mají ....) Někdy je rozdíl live x record ohromující...

I v případě Dangar SIx tam  rozdíl samozřejmě je. Není však tak dramatický, aby se změnila jejich podstata, charakter a rocková nefalšovanost. 

Za to dík !

Pozn. Kapela DANGAR SIX vystupuje aktuálně v březnovém kole HITPARÁDY KLUBOOFKA, kterou pořádá Nároďák Jaroměř a Rádio HEY. Můžete ji podpořit svými hlasy a navíc vyhrát 4 kartony pěnivého moku z Pivovaru Chotěboř.  Odkazy najdete na FB kapely, Nároďáku Jaroměř nebo Rádia Hey).