DIO MĚL SILNÝ A JEDINEČNÝ HLAS, BON SCOTT BYL SRDCAŘ

03.03.2020

"Když se Blaze napil, stával  se z něj Čingischán," říká s úsměvem Steve Harris.

BLAZE BAYLEY ( ex frontman kapely IRON MAIDEN - 1994 - 1999) se nedávno v rozhovoru pro Headbangers mimo jiné vyslovil i zpěvácích, kteří ho inspirovali v jeho hudební kariéře.

Na Blaze měl největší vliv RONNIE JAMES DIO. "Když jsem ho poprvé slyšel zpívat, změnilo to můj život. Jednoznačně nejlepší hlas v oblasti rockový muziky. Mám všechno, co kdy nahrál, už od jeho první kapely Elf." 

Druhým byl BON SCOTT z AC/DC. "Když slyším jeho písničky, mám pocit, že mi vypráví svůj příběh."

"Nejde o velké noty, umění nebo dokonalý zpěv, jde o to, aby v hlase byly cítit emoce a energie. Mám rád všechny druhy hlasů, ale dostala mě síla a přesnost Ronnieho a duše Bona."

"No a taky nesmím zapomenout na Bruce Dickinsona a Elvise Presleyho," říká Blaze.

Blaze Bayley ( vlastním jménem Bayley Cook) se narodil 19.5.1963 v Birminghamu a stejně jako oba jeho předchůdci v Iron Maiden - Paul Di´Anno a Bruce Dickinson měl problémové dětství a vyrůstal stejně jako oni s pocitem vyvrhela a outsidera.

Školu (keramika a hrnčířství) ukončil v roce 1980. Pak byl na podpoře, pracoval jako skladník v továrně na nábytek, pak jako noční vrátný v hotelu v Tamworthu. Tam měl dost času sjíždět všechny možné pásky s muzikou a snít o své budoucnosti frontmana slavné kapely.

V roce 1990 jela skupina Volfsbane, jejímž členem Blaze byl společné turné s Iron Maiden.

Blaze se snažil každý večer trumfnout zpěváka IM. "Na tom turné jsem se rozhodl Bruce každej večer naprosto zničit. Sledoval jsem jeho vystoupení, poslouchal, co říká, sledoval, jak dělá určitý věci, a další večer jsem se ho pak snažil překonat. Bruce je jeden z nejlepších frontmanů všech dob..."  a  pokračuje " Dobře, jestli Bruce vyšplhá do půlky beden, já musím až na horu. Jestli dá nohu na monitor, tak já vyběhnu mezi lidi. Pokud bude přecházet sem a tam po pódiu, tak já po něm budu běhat."

"Blaze je sám sebou. Je občas hodně hloubavej a temnej člověk. Jednu chvíli je to živej, praštěnej kluk a za chvíli je smrtelně vážnej. A když se napije, stane se z něj Čingischán," říká s úsměvem o Blazeovi Steve Harris.

Svého účinkování v Iron Maiden si Blaze váží. S IM strávil 5 let. Nastoupil po Dickinsonovi, ten ho pak zase ve skupině nahradil. Blaze nahrál s IM dvě studiová alba "The X Factor" a "Virtual XI".

"Je mi ctí , že jsem byl součástí IRON MAIDEN, hrál a skládal  písně s kapelou, cestoval s ní a užíval si přízně tisíců fanoušků IRON MAIDEN po celém světě.

A Bruce ? "Bruce je skvělý zpěvák. Odvádí vynikající práci. Je to pravý heavy metalový zpěvák. Pokud bych si  měl vybrat pouze jedno jméno heavy metalového zpěváka, bylo by to Dickinson. I když existují stovky skvělých metalových zpěváků, je Bruce absolutní legenda a jeho interpretace "tvrdých" songů je naprosto fantastická."

Po odchodu z IRON MAIDEN v roce 1999 vydal Bayley řadu alb, z toho čtyři pod přezdívkou BLAZE a šest studiových pod vlastním jménem ( + další živáky a kompilace). Poslední (akusťák) vyšlo v roce 2019 pod názvem "December Wind".

Na jaře loňského roku vyrazil Blaze na "Tour Of The Eagle Spirit". Celkově šlo o 59 koncertů, poslední dva koncerty byly nahrány jako živáky. Live album bylo nasnímáno v brněnské Melodce a vyjde pod názvem "LIVE IN CZECH" 3.dubna 2020.

"Live In Czech" bude  na dvojtém CD a DVD, včetně speciálního dokumentu "Cesta do Brna" a je možné si jej předobjednat prostřednictvím internetového obchodu na adrese www.blazebayley.net. Na výběr budou 4 varianty, od nejlevnější po Ultimate (ceny startují na 16 librách a končí na 47).

Seznam skladeb:

01. The Dark Side Of Black
02. A Thousand Years
03. Dark Energy 256
04. The World Is Turning The Wrong Way

05. Human
06. Together We Can Move The Sun
07. Solar Wind
08. Virus
09. Life Goes On
10. Fight Back
11. Silicon Messiah
12. The Day I Fell To Earth
13. Eagle Spirit
14. Calling You Home
15. Stare At The Sun
16. Man On The Edge
17. Futureal
18. The Clansman

Iron Maiden/Run To The Hills, autorizovaná biografie, napsal Mick Wall, 2006, https://www.blazebayley.net/