EPILOG – ČESKÁ POWER METALOVÁ BANDA SE ŠVÉDSKÝM FRONTMANEM VYDÁVÁ NOVÉ ALBUM „PROVIDENCE ASYLUM“

09.09.2021

Nové album kapely Epilog vychází 24.září 2021 pod značkou  Smile Music Records

"Providence Asylum" je v pořadí páté studiové album a zároveň třetí se švédským zpěvákem Robem Lundgrenem (MENTALIST, REVEAL).

Hlavní skladatelský motor kapely Michal Zeman (kytara) se opět tasí s písněmi tvrdých kytar s širokou melodickou paletou, kterou koření progem šmrncnutou riffáží. Neočekávané změny nálad a tempa jsou hlavními sítěmi, do kterých Zeman pevně chytá posluchače. Zabaleno v mystické mlze světa H. P. Lovecrafta, "Providence Asylum" zve na pouť romance šílenství a hororu. Album vychází 24. září u vydavatelství Smile Music Records na CD Digipacku s 24stránkovým bookletem.

První inkarnace EPILOGU přišla na svět v roce 2007 a od začátku je jejím mozkem kytarista a skladatel Michal Zeman. Raison d'etre byl a je prostý, skládat silnou a dobře znějící hudbu s mocnými vokály, která nenechá nikoho na pochybách.

Zemanova vize se začala výrazně materializovat s třetím albem "Whispers in the Darkness", na které přizval zpívajícího Švéda, Roba Lundgrena, jehož hlas se brzy stal jedním z trademarků souboru. Vybaven širokým rozsahem a úderným hlasovým projevem se Rob nebojí jít až na hranice ostří a zároveň si zachovává barvu, která vytváří nejjemnější melodickou lehkost. S Robem za mikrofonem mohl Michal konečně otevřít stavidla své hudební vizi.

"Spolupráce s Robem funguje na jedničku čili si v podstatě plním sny. Dobrá produkce a jeho skvělý vokál písničky posunují na další úroveň. Takže jsem momentálně jak dítě v cukrárně," popisuje Michal Robův přínos pro EPILOG.

Jakožto fanoušek světa H. P. Lovecrafta, bral si Michal plnými hrstmi inspiraci z jeho mýtů, běs a mystérií. Lovecraftova romanticky hororová nálada je vtisknutá i do aktuálního alba "Providence Asylum".

"Už jako čtenáře juniora mě uchvacovaly příběhy a svět H. P. Lovecrafta a několik skladeb na desce je inspirováno právě nimi. Jsou věci, které ve vás prostě zanechají otisk, který v hloubi vyčkává a v pravý čas vyplave na povrch." Přebal a booklet pochází z dílny českého umělce Vladimíra Žákoviče. Grafiky vynikajícně doplňuje texty a vytváří neotřelý svět.

Bicí a kytary byly na nové desce zesíleny Martinem Nohavou a Karlem Fejtlem. Druhý jmenovaný přispěl zejména kytarovými finesami do bytelné zvukové stěny.

"Karel na novou desku přinesl finesy z trochu jiného ranku, než jsme prozatím používali. Naší černé práci dodal glanc a líbí se mi, když moje myšlenky získají nové tvůrčí ztvárnění.

Nové písně laborují od krátkých úderných hitovek po mnohovrstevnaté a složitější kompozice. Přímočaré kytarové hoblovačky nečekaně přepouštějí uzdu akustice či jemnému pianu. Příslovečnou třešinkou na dortu je něžný saxofon, jenž v písni "Melancholy" kreslí hudební mapu. Sečteno, podtrženo - pro EPILOG je každá žánrová škatulka příliš těsná.

"Vždycky jsem miloval klasické kapely s IRON MAIDEN v čele, stejně jako hard rock, progressive a samozřejmě US power metal. Z této směsi vybublali EPILOG, zkrátka metálek, co je tvrdý i melodický současně," uzavírá Michal.

Sestava:

Rob Lundgren - zpěv

Michal Zeman - kytara, klávesy

Radek Ciprys - baskytara

Karel Fejtl - sólová kytara

Martin Nohava - bicí

Předobjednávky alba - https://www.sparkshop.cz/kapely/0/1/kapela:518