FRONTMAN KOLINSS : TAK SE VŠICHNI USERTE, JE TADY DEBUSTROL !!!

25.02.2020

Kolinss v rozhovoru vzpomíná na koncert "Velké české trojky" ve složení Debustrol, Törr a Root

Martin Kolinss frontman, textař, autor a kytarista kapely DEBUSTROL a taktéž basák HARLEJE. Před dvěma měsíci oslavil Debustrol antikristových 33 let a před pár dny oslavil narozeniny taky Kolinss (17.2.).

Martina jsme požádali o krátký rozhovor.

Slayer odehrál 30.listopadu 2019 svůj poslední koncert. Na scéně byla kapela od roku 1981. 38 let. Z původní sestavy vydrželi do konce pouze frontman a basák Tom Araya a kytarista Kerry King.

Debustrol vznikl na konci roku v roce 1986 a z původní sestavy zůstal pouze frontman a kytarista Martin Kolinss.

1. Ahoj Martine, Debustrolu se říká český Slayer. Je známo že kapela Slayer (společně s Metallicou, Sodom, Kreatorem, Destruction, Assassinem) byla vaším vzorem a inspirací. Jak jsi bral oznámení o ukončení jejich činnosti ?

No samozřejmě mě to nepotěšilo. Ale Tom Araya na tom bohužel není již delší dobu moc dobře zdravotně a má velké problémy s krční páteří. Což není opravdu nic příjemného hlavně při cestování v tourbusech a dodávkách. Takže jeho rozhodnutí naprosto chápu a respektuji.

Debustrol vznikl o 5 let později než Slayer, takže pokud bude chtít jít v jeho šlépějích musí hrát minimálně do konce roku 2024. To bude Kolinssovi skoro 55. Mládí v prdeli do důchodu daleko, dalo by se říct ... (Ale takoví Stouni se chystají na tour skoro v 80...)

2. V únoru končí tour 33 let Antikrista s Debustrolem a hned zkraje března vyrážíš na turné k 25.výročí Harleje. Takže muziky a cestování více než dost... Kde bereš energii a co je pro tebe skutečnej relax?

Teď máme před sebou poslední dva z 15 koncertů zimní části 33. Let Antikrista, ale Turné bude na podzim pokračovat dalšími 18 koncerty.... A do toho všeho máme výročí 25. let Harlej. To jsme se rozhodli pojmout opravdu velkolepě a všech 8 koncertů jsme nasměrovali do hal o kapacitě od dvou do tří tisíc fanoušků. Bude to veliký a parádní mejdan pro naše věrné fans. A samozřejmě hrajeme z obouma kapelama na nesčetně festivalech. Energii beru z muziky a skutečnej relax je u mě dát si své oblíbené Svijany u nás v Munchengratz v mé oblíbené hospůdce Antosh Pub.

3.Slayer byl součástí velké thrashové čtyřky společně s kapelami Metallica, Megadeth a Anthrax.

Byl jsi někdy na nějakém koncertě těchto bandů ? A poskládal bys velkou českou thrashovou čtyřku ? 

Nejenže jsem tam byl, ale i hrál. V roce 2010 se nám z DEBUSTROL poštěstilo jako jediné České kapele hrát na jednom z hlavních pódií na festivalu SONISPHERE na letišti v Milovicích po boku Velké čtyřky. Byl to mimořádný zážitek a nikdy na něj nezapomeneme. Další rok jsme pak hráli ještě na tom samém festivalu po boku Iron Maiden a dalších borců.

U nás jsem se pokusil poskládat Velkou Českou trojku na koncertě v roce 2011 v Praze kde jsme vystoupili společně DEBUSTROL, TORR a ROOT na jednom pódiu v Retro Music Hall. Náš koncert se tam tehdy nahrával a vyšel jako živé album pod názvem... VYZNÁNÍ SMRTI LIVE, ještě v tom samém roce k pětadvacetiletému výročí DEBUSTROL.

4. "Chceme být nejrychlejší a nejšílenější kapela v ČR, která zpívá v rodném jazyce", to jsi kdysi měl prohlásit v nějakém rozhovoru. Platí to stále ? A co říkáš na názor některých "virtuózů", kteří říkají : když neumíš hrát, tak hraj rychle...o co jsi horší o to musíš být rychlejší...

Jo to stále platí a myslím, že si za tím dost pevně a nekompromisně stojíme. A k druhé polovině otázky se raději vyjadřovat nebudu... větší blbost jsem fakt neslyšel...

5. Debustrol přežil 2 režimy, revoluci. Nikdy (zaplaťpánbůh) nebyl politickým tělesem. Jak vzpomínáš na vaše začátky s odstupem let a společenských změn ? Nestýská se ti trochu po dobrodružství a strachu , kdy jste porušovali tehdejší zákazy a ve vzduchu se vznášel potlesk esenbáckejch pendreků ?

Vůbec se mi po tom komoušským hnusu nestýská. A kdo říká, že za komoušů bylo líp, tak je u mě naprostej bez mozek, kterej o tom ví úplný kulový.

6. Na nahrávání nějaké další placky asi nezbývá moc času... tour Desbustrolu, pak Harleje, fesťáky... Poslední album vyšlo v roce 2016. Není už čas fanouškům nadělit něco nového (CD, EP)?

Teď před týdnem 20.2. 2020 jsme v Pražském Paláci Akropolis natočili pro naše fanoušky záznam koncertu, který vyjde jako DVD začátkem září 2020. Bude na něm nejen záznam celého koncertu, ale i bonusový materiál v podobě všech našich klipů a dokonce tam bude i raritní záznam z Unplugged vystoupení, které se konalo na mé padesáté narozeniny v kultovním hostinci... Antosh Pub u nás v Munchengratz. Jinak nám momentálně s Harlejem vychází zbrusu nová deska, kterou jsme natočili o vánocích a má název ... DÁVÁM SMUTKU SBOHEM.

7. Máš nějaký vzkaz pro příznivce Debustrolu, kromě toho, že mají v co největším počtu dorazit na koncerty ?

DĚKUJEME, ŽE JSTE TO S NÁMI VYDRŽELI !!!

Moc se mi líbí, že nejsi "zarytej metalista" a všechno mimo "kov" je na ho..o. Dělíš hudbu na dobrou nebo na blbou, bez ohledu na žánr...

Myslím, že tohle pravidlo by mělo platit i mezi lidmi, bez ohledu na jejich názory. Vzájemný respekt, ať jsi vlevo nebo vpravo, ať posloucháš disco nebo thrash metal, fandíš Spartě nebo Slávii. Hlavním kritériem by mělo být jestli je člověk "hajzl" nebo ne.

Díky za rozhovor a těším se na thrash fest v Jaroměři !!!

Foto : FB profil Kolinsse