GRINDPA PROMOTION & BOOKING HLÁSÍ COMEBACK A MÁ  DOSTATEK ŽIVÉ VODY PRO FANOUŠKY TVRDÉ MUZIKY

07.04.2023

Ivan Suchý - Cílem našeho úsilí je primárně rozvíjet metalovou scénu v Hradci Králové. 5.května 2023 přivezeme polskou špičku současného extrémního metalu.

"Skupina pořadatelů z Hradce Králové, kteří organizují koncerty a krátká turné se zaměřením na metal, grindcore a hardcore muziku." Tolik uvádí oficiální "znělka."

Několika akcí jsem se mohl osobně zúčastnit a vždy to stálo za to. Jak výběrem kapel, organizací, tak především atmosférou, kterou si vždy pochvalují jak návštěvníci, tak kapely, které slibují návrat na stage nachystanou GP&B.

Rozhovor jsme původně připravovali před 3 roky, kdy GRINDPA PROMOTION & BOOKING slavili 10. výročí od uspořádání prvního koncertu. Od té doby se mnohé změnilo. Přišel Covid-19 a všechen ten blázinec spojený s tím. Zákazy a rušení koncertů a další omezení. Padly koncertní prostory v Továrně.

"Grindpa " se odmlčela, aby v těchto dnech o sobě dala znovu vědět. Hlásí comeback a má natočeno dostatek živé vody pro fanoušky tvrdé muziky. Bude to mít ale těžké… zvyšující ceny vstupů na pořádání akcí, ale i obecně celkový pokles návštěvníků koncertů a kulturních představení.

Ivan Suchý, promotér a kytarista progressive/death metalové partičky Mordotua z Hradce Králové, nám odpověděl na pár otázek.

1. GRINDPA …je skupina pořadatelů … Kolik vás vlastně je, scházíte se nějak pravidelně, shodnete se jednomyslně na výběru kapel a hlavní kápo si ty Ivane?

Grindpa je vlastně jen maskirovka, protože kopíruje složení Mordotua. Chtěl jsem organizaci koncertů oddělit od kapelních aktivit, tak to dostalo vlastní značku.

Co se týče výběru, vždy si vymyslím nějaký program a pak volám o pomoc. :) V dřívějších inkarnacích mi spoluhráči pomáhali především v den koncertu, případně s výlepem plakátů. V současné sestavě na ně už můžu delegovat víc činností, např. správu webu nebo zpracovávání videí. Jsem rád, že mi tím uvolňují ruce, protože tak můžeme poskytovat kapelám i návštěvníkům lepší servis, zvednout úroveň propagace atd.

2. Od pořádání prvního koncertu už uběhla řada let. Vzpomeneš si ještě nějaké podrobnosti? Kdy, kde, kdo, kolik přišlo lidí, jestli jste měli trému a obavy, jak to dopadne ?

My Autumn a Smashed Face jeli v dubnu 2010 společné turné a na poslední chvíli sháněli náhradu za zrušenou akci. Pamatuju si, jak jsem měl tenkrát stažené půlky, abych neprodělal gatě, protože můj tehdejší studentský příjem jen tak tak pokryl rozpočet akce. Nakonec jsem se zhluboka nadechl a risknul to. Měl jsem jen hrubou představu, co se po mně vlastně očekává, ale naštěstí všechno dopadlo dobře a i když jsme spoustu věcí řešili dost v duchu Pata a Mata, byl to super večírek.

Ještě zajímavost k tomu turné - My Autumn byli z Petrohradu. Jejich basák nedostal víza, takže sháněli někoho na záskok. Nakonec se domluvili s člověkem z Vladivostoku (!). Ten nasedl na Transsibiřskou magistrálu a během týdne stráveného ve vlaku se naučil celý repertoár. Z nejzápadnější zastávky na turné to pak měl domů krásných 11 500 km, celé v dodávce a vlaku.


3. Jak vidíš rozdíl v "promování" a organizování akci tehdy a dnes?

Dřív jsme dost ctili étos analogového punku. Projezdili jsme celé noci s plakáty a kýblem lepidla, abychom pod rouškou tmy hráli na schovávanou s policejními hlídkami. Ne vždy jsme vyhráli, do toho se vraceli nad ránem celí ulepení, v mailu štěkaly výhrůžné zprávy od správců polepených nemovitostí. Donutili mě tím zlepšit úroveň grafiky, abychom jim ty fasády dělali alespoň trochu hezčí. :) S ubývajícím volným časem ale převážily výhody digitálu.

Z analogových metod se dnes stále držíme malých letáčků. Přináší to i zajímavé situace. Když jsem si zkrátil vlasy na kladnou nulu, připravovali jsme zrovna koncert dvou izraelských kapel, Kluvim a Nur. 


Přes ulici jsem viděl člověka v kompatibilním tričku, tak jsem ho šel s letáčkem pozvat. Vyprávím mu celý příběh, zdůrazňuju kapely z Izraele. Celou dobu mě mlčky sleduje. Jakmile dopovídám, mírně se zakloní, přihmouří oči a beze slova mě začne velmi důkladně skenovat od hlavy k patě a zpět. Po několika sekundách trapného ticha z něj vypadne jen velmi nedůvěřivý dotaz: "Jaký je tvůj vztah k fašismu?"

Na koncert teda nepřišel. :) Ale docela mě pobavila představa, co si asi musel v hlavě vytvořit za obrázek. Zjevně jsem v jeho očích byl mimořádně lstivý padouch, který láká židovské kapely na vidinu tučného honoráře, aby je pak se slovy "chlapci, támhle je backstage" zavedl do sprch. Kluvim i Nur odjeli z Hradce nadšeni, takže jsem ho asi zklamal. 

Když odhlédnu od těch praktických věcí a vezmu to spíš k filosofii činnosti, tak s jistou etablací Grindpa v undergroundové scéně jsem přestal brát nabídky na koncerty, které by měly za účel jen navázat spolupráci s některými bookingovými agenturami. To je celkem běžná praxe u větších organizací, kdy pro agenta dělají i koncerty pro ně nezajímavých kapel, aby se potom dostali k nabídce velkého jména.

Když jsem ale šel proti svému instinktu a udělal to naposledy, tak místo metalové skupiny přijeli arogantní polostriptéři, na pódiu spustili totální kolotočařinu s covery Lady Gaga a na konci se dost agresivně dožadovali vyplacení pětinásobku dohodnutého honoráře. To jsem se fakt ptal sám sebe, co tam dělám.

Tím, že naše akce financujou návštěvníci zaplacením vstupného, případně to látám ze svého, zároveň nemáme žádné sponzory ani granty, tak jsme zcela nezávislí a můžeme si dovolit dělat akce jen pro radost.

4. Promováním akcí a samotným hraním se dnes moc lidí neuživí… spíš to je koníček… co tebe ve skutečnosti živí?

Mám toho víc, ale asi nejzajímavější projekt je HazMat Foods. Pod touto značkou vyrábím pyromáčky, mimo jiné i jako merch pro festivaly a kapely. U nás to jsou např. Brutal Assault a Gutalax, v zahraničí mám pak rozjednanou spolupráci s několika dobře známými skupinami. Jinak je mým hlavním zdrojem příjmů bytí mostem mezi kódem a uživatelem. :)

5. Jak dlouho dopředu máš nabitý kalendář akcemi a jak dlouho před koncertem musíš kapely bookovat?

To je hrozně variabilní. Tím, že se zaměřujeme primárně na pořádání zastávek turné, které kapely jedou většinou po celé Evropě, tak se začínáme domlouvat minimálně půl roku předem. Hlavně z pohledu kapel a booking agentů je potřeba vyřešit vše okolo logistiky, financování atd., což zabere spoustu času.

Někdy ale využiju možnost dohody na poslední chvíli, typicky jako náhradu zrušeného koncertu jinde. Tím se otevírají příležitosti stáhnout sem a hlavně ze vstupného i realisticky zaplatit větší jména, která by za normálních okolností preferovala města s větším trhem a kupní sílou.

6. GRINDPA… tipuji, že název je odvozen od hudebního stylu grindcore, který je označován jako nejtvrdší muzika. Tématem skladeb jsou sociální a politické problémy, ochrana zvířat, ekologie, ale i brutal a sadismus. Stále častěji se setkávám s tím, že ti největší "hudební pařmeni" jsou vegetariáni… Já znám spíše sortu lidí kolem hard rocku a heavy metalu… to je vesměs starší "klientela" klasicky odkojená steaky, pivem a kořalkou. Na tvých koncertech je většinou "omladina".

Jak bys popsal návštěvníky tebou organizovaných akcí? A jaký preferuješ hudební styl ty, a které tři kapely jsou ti nejbližší?

Zas tak tematicky hluboko jsme nešli. Název Grindpa je převzatý ze stejnojmenné skladby Mordotua, jejíž text je částečně referencí na častou návštěvou koncertů vytvořenou tinnitovou ladičku.

Hearing finely tuned
One note plays infinitely
Corti's been consumed
Grindpa's haunting me

Ani mi nepřijde, že by na naše akce chodila jen omladina, naopak sleduju zastoupení všech vrstev ve vícero významech slova. Jsem za to rád, protože to beru jako vizitku toho, že si v rámci extrémního metalu udržujeme žánrovou pestrost.

Nejoblíbenější kapely je prakticky nemožné vyjmenovat, je jich příliš mnoho. Když si trochu ohnu otázku, tak ty, které mi v rámci metalu silně rozšířily hudební slovník, byly The Dillinger Escape Plan, Ulcerate, Exivious a Animals as Leaders. Posledním dvěma vyšly debutové desky jen 2 týdny od sebe a vstřebat takovou dávku mindfucku mi trvalo snad čtvrt roku. :)

7. Většina vámi pořádaných akcí se odehrává v HK, plánujete expandovat i za hranice "Mechova?".

Ve spolupráci s Obscure Promotion jsme měli v červnu 2020 dělat pražský koncert Virvum, Arkaik, Alterbeast a Irreversible Mechanism, ale to padlo kvůli lockdownům. Bavíme se i o možnostech spolupráce s Nomad Concerts, kteří dělají akce v pardubickém Žlutém psovi. Expanze ale nikdy nebyla a asi ani nebude prioritou, cílem našeho úsilí je primárně rozvíjet metalovou scénu v Hradci.

8. Plánujete na opětovný rozjezd nějaký "spešl" koncert?

Jasně, k restartu máme připravenou velkou parádu. V pátek 5. května 2023 sem přivezeme polskou špičku současného extrémního metalu. Technický grindcore Antigama, progresivní/technický death metal Redemptor a progresivní death metal Shodan. Všechny tři kapely jsou složené z členů velikánů světového metalu jako Decapitated, Vader, Hate a dalších, takže mimořádně vysoká jakost je zaručená.

Ke konci května chystáme hned další koncert, na kterém se objeví jedna fantastická řecká kapela. Sledujte náš web a profily, tam budou všechny informace.

9. Hradec mi připadá jako "zakleté město." Tvrdší muziky tu dnes moc neuslyšíš, pořádnej rockovej klub chybí… fanoušci metalu vyjíždějí do sousedních Pardubic, nebo do Nároďáku v Jaroměři. To je v Hradci opravdu jen taneční muzika, popík, hip hop, folk, jazz a "rockeři" vymřeli?

Na otevření nového prostoru v Hradci s dobrou akustikou a vhodného pro metal se lehce podílím, akorát se finalizace nepříjemně protahuje. Na podzimní klubovou sezónu už ale snad bude všechno připravené.

To "zakletí" jsem už rozebíral jinde a moc se toho od té doby nezměnilo. Bohužel tu rozvoj okrajových žánrů omezuje přístup mnohých provozovatelů klubů, kteří preferují model "make a penny today instead of a dollar tomorrow." Když to spojíš s nárůstem nákladů na pronájem potřebné techniky, kterou poskytuje minimum místních podniků a musíš ji tím pádem zajistit z externích zdrojů, tak se ti silně rozevírají nůžky mezi většími městy a Hradcem. Dostáváš se tak do situace, kdy máš vstupní náklady bez honorářů podstatně vyšší než např. v Praze nebo Brně, zato s menší potenciální návštěvností. :)

Nároďák nebo pardubický Žlutý pes si většinou dělají vlastní dramaturgii, takže do rozpočtu akce můžou započítat příjem z prodeje vstupenek i občerstvení. U nás si kluby typicky nechávají celou tržbu z baru, ty jako promotér platíš nájem doslova jen za odemčení dveří. Všechny náklady pak pokrýváš výhradně ze vstupného, v horším případě ze své kapsy. Moc se teda nedivím, že se do takového dobrodružství nikdo nehrne.

10. Hudební akce nejenom pořádáš, ale sám i aktivně provozuješ. Na kytaru hraješ v kapele Mordotua. Dlouho však o ni nebylo nic slyšet, FB profil a info na bandzone je už dlouho neaktualizovaný. Hrajete ještě, a pokud ano, chystáte nějaký koncert?

Měli jsme hodně dlouhou koncertní pauzu, kdy jsme mimo jiné začali interně soutěžit o Pohár Dr. Maxe za nejvíc úrazů a hospitalizací. :) Zrovna před pár dny jsme zase přepsali bodovou tabulku, snad už naposledy. Lehce jsme i zamíchali sestavou, ale stále se scházíme a plánujeme začít zase hrát živě.

11. Nějaký vzkaz pro hudební fanoušky, životní moudro nebo něco takovýho?

Velké díky každému, kdo na naše akce chodí hrozit! :) Velmi si toho vážíme, protože bez vás by to nebylo možné dělat a všechny akce by zůstaly jen na papíře.


Skladby grindcorových kapel jsou krátké, od pár vteřin do maximálně dvou minut. Jepičí život rozhodně GRINDPA PROMOTION & BOOKING nehrozí… je tu pořád, existence v těchto neklidných hudebních vlnách ji zocelila a dala ji punc kvality.