GUITARIST OF THE YEAR 2020 - VE FINÁLOVÉ PĚTCE JE I ČESKÝ KYTARISTA 

14.12.2020

John Petrucci, Nita Strauss a John 5 vybrali do finálové pětky Jiřího Rambouska !!!

Ve finále mezinárodní soutěže o nejtalentovanějšího el. kytaristu roku 2020, kterou vyhlašuje prestižní hudební magazín Guitar Word je i nadějný český kytarový virtuóz Jiří Rambousek. Do závěrečného kola postoupila pětice kytaristů, kterou vybrala porota ve složení John Petrucci, Nita Strauss a John 5.

S Jirkou jsme pro vás připravili krátký rozhovor. 

1. Jirko, kdy ses poprvé potkal s kytarou a byla to hned na první dobrou tvoje celoživotní láska a osud? Přeci jen prsty zpočátku bolí a za tvým úspěchem je kus odříkání a tvrdé práce...

Začínal jsem na housle, v 10 letech je vystřídala kytara. Ze začátku trochu boj, ale asi ve 13 mi táta pustil Dream Theater s Petruccim a bylo rozhodnuto. Teď je mi 18.

2. Co bylo pro tebe inspirací hrát na kytaru?

Právě zmiňovaný John Petrucci a jeho "Divadlo snů". Do té doby jsem hodně poslouchal bluesmany, třeba Claptona, BB Kinga a další.

3. Kde ses učil hrát a jak dlouho denně cvičíš?

Základy jsem získal v ZUŠce, ale hlavně sám. Hodně jsem využíval internet. Pak samozřejmě konzervatoř. Doba cvičení je podle okolností různá, někdy hodinu až dvě, někdy třeba i osm hodin denně.

4. Tvé kytarové vzory a inspirace?

Svatá trojice - John Petrucci, Yngwie J. Malmsteen a Paul Gilbert. Ale taky Vai, Satriani, Becker, Loureiro... je jich spousta. Mám také velké štěstí a dar, že jsem se poznal s některými osobnostmi české kytary. A kromě toho, že to prostě "mají v ruce" jsem zjistil, že to jsou vesměs perfektní, skromní a vstřícní lidé. Za všechny třeba Petr Henych, Norbi Kovács, Tonda Civopulos, ... . Jejich chování k bezejmennému puberťákovi z konzervatoře je pro mě do budoucna velkou inspirací!

5. Hraješ samostatně, nebo jsi prošel nějakými kapelami (jakými)?

Někdy vystupuju se sólovou shred show, ale hraju i s kapelami. Doprovázím rockové smyčcové trio Inflagranti, Pepu Vojtka, Vaška Noida Bártu, Kamilu Nývltovou nebo třeba Mikolase Josefa. Hraju v kapele Mindwork a již delší dobu se rozhlížím po možných spoluhráčích pro svůj vlastní projekt.

6. Jaký hudební směr/žánr ti je nejbližší?

Progresivní rock, metal, neoklasický metal a tak nějak celá 80s heavy scéna.

7. Jak ses dozvěděl o soutěži, máš přehled kolik se vůbec přihlásilo účastníků a přihlásil ses sám, nebo to bylo na něčí popud?

Zaznamenal jsem, že bývá každý rok, ale letos mě zaujal fakt, že jedním z porotců je John Petrucci! Vyslyšel jsem svoje blízké okolí a poslal příspěvek. Bez přípravy, co bylo po ruce. Nemám přehled, kolik lidi se přihlásilo, ale prý hodně. 

8. Je s vítězstvím, kromě prestiže, spojená i nějaká výhra ?

Nějaká PRS kytara, myslím. Ale upřímně, je to jenom soutěž! Navíc v principu velmi subjektivní. Rozhodně si z toho finále na zadek nesedám a už vůbec jsem se nepřihlásil kvůli ceně. Ano, úspěch by potěšil, muzikantovu ješitnost trochu polechtal  ... ale jak už jsem předeslal dříve mnohem důležitější je pro mě samotná přízeň a podpora kamarádů, fanoušků i respektovaných muzikantů, kterou cítím. Kvůli tomu si na prstech dělám mozoly! 

9. Jaký nástroj používáš?

Mám jich víc, můj hlavní nástroj je z dílny Rudolfa Sivčáka ze Slovenska - Sivcak Guitars Longhorn 6, pak mám Music Man JP6 a dva stratocastery, americký standard '92 a japonský Yngwie signature '94.

10. Kdyby sis mohl vybrat kapelu, ve které by jsi chtěl hrát, která by to byla a proč?

Samozřejmě Dream Theater, znám snad každou písničku i pozpátku, je to moje nejoblíbenější kapela. Taky Avenged Sevenfold, kdyby třeba chtěl Synyster Gates pověsit kytaru na hřebík (smích).

11. O Nitě Strauss jsme nedávno psali na našem FB, mimo jiné i o její předchozí závislosti a současně i tom, že je skvělá učitelka a lektorky hry na kytaru. Kde bereš vnitřní sílu, inspiraci a energii pro hraní?

Sleduju své idoly, učím se od nich. Nabíjí mě, když mi to při cvičení jde (a vztekám se, když ne ). Mám radost když lidi na mých koncertech udělají skvělou atmosféru. A strašně moc pro mě znamená podpora kamarádů, fanoušků a jiných muzikantů.

12. Co bys vzkázal těm, kteří najdou pod vánočním stromkem kytaru a rozhodnou se začít hrát...jak začít a jak překonat první těžkosti?

Ze začátku hrajte songy, není to nudný dril a dá se na tom rozvíjet technika. Potřeba specializovaných technických cvičení přijde časem, až když Vás kytara opravdu chytí. Hlavně se hudbou bavte!

13. Na závěr - nějaké tvé oblíbené motto, citát, moudro....

More is more!" (Yngwie J. Malmsteen)

Díky a držíme palce, ať je vítězství tvoje !!!

Jirkovi můžete pomoci hlasováním, které končí 20.prosince ( výsledky budou vyhlášeny den poté).

https://www.guitarworld.com/news/vote-for-the-winner-of-electric-guitarist-of-the-year-2020?fbclid=IwAR1o8vYUQEZVO9bPQd5sSuIL_BgcETNRd6YWIlVnZBUXDLRgIgr0azBuK1s#section-vote-now