HANNIBAL LECTER  : POUKAZUJEME NA TO, CO NÁS ZBAVUJE LIDSTVÍ A DĚLÁ Z NÁS ZRŮDY...

20.04.2020

Rozhovor s bubeníkem skupiny  Hannibal Lecter  Matym Buriánkem o životě  v kapele i současné situaci.

Hannibal Lecter je nejen fiktivní postava sériového vraha a kanibala, kterou stvořil spisovatel Thomas Harris, ale toto jméno si zvolila do svého názvu i nu/harcore metalová partička z moravského Kojetína. Kapela vznikla v roce 1997 a nedávno vydala úspěšný videoklip s názvem "Hate".

Na otázky, co je nového v kapele, jsme se zeptali bubeníka Matyho Buriánka.

1. Tradiční otázka pro mnohé kapely se vztahuje k jejímu názvu. Proč Hannibal Lecter, kdo s tím přišel a jaké byly případně ve hře další názvy kapely ?

S názvem přišel Zed už v 17 letech, protože se mu ta postava líbila. Postava znázorňuje velice inteligentního psychiatra a šíleného masového vraha v jednom. Podle mě je to skvělé ztvárnění rčení : Každý v sobě máme nějakého toho démona. Nad žádným jiným názvem se neuvažovalo.

2. Máte za sebou 3 alba. Pravda, na debutové se čekalo dost dlouho. Hannibal Lecter vyšlo v roce 2006, o tři roky později In The Same Rings a v roce 2013 Avenue To Emptiness... proč tak dlouhá pauza ? Krize v kapele, změny v sestavě, tvůrčí krize ?

Jediný původní a také zakládající člen je Zed (basová kytara), který kapelu založil v roce 1997. Za tu dobu kapela zaznamenala spousty úspěchů, jako třeba první příčky v metalových hitparádách na různých rádiích, TV soutěžích apod. Kromě toho se ale na určitých postech vystřídalo dost lidí. V roce 2004 přišel Jarek (kytara) a Šeďa (zpěv), kteří v HL hrají dodnes, ale post druhé kytary a bubeníka se neustále střídal a měnil a za nestálých podmínek se dost dobře tvořit nedá. Takže teď, když jsme přišli já a Vojta (kytara), se sestava ustálila a můžeme se naplno vrhnout na novou tvorbu.

3. Koukal jsem, že na Bandzone je v sestavě za bicími uveden ještě "černej" Paull... ty jsi nastoupil k HL kdy a jak ? Byl nějaký konkurz ? Nebo jsi naskočil rovnou do "provozu" ? Kde jsi hrál před HL ?

O tom, že kapela hledá stálého bubeníka, jsem se dozvěděl od kamaráda, a jelikož jsem zrovna skončil v kapele Abused & Neglected, kde jsem hrál předtím, rozhodl jsem se, že do toho půjdu. Samozřejmě mě tato vidina velmi lákala, protože znám Hannibal Lecter asi od 14-ti let, díky svému strejdovi, který mi je ukázal. Sedli jsme si se Zedem na pivo a probrali detaily a myslím, že už tam jsem si uvědomoval, že jsme si dobře sedli. Následoval ,,konkurz", který byl ale spíše ve stylu: hodíme ho do vody a uvidíme, jestli se neutopí. Musím říct, že to pro mě byla opravdová výzva, kluci hráli energicky, sebejistě a v momentě, kdy se jim jenom trošku něco na bicích nezdálo, zkoušku zastavovali, ale když jsem se přenesl přes prvotní nervozitu, začalo to šlapat.

4. Vzpomínáš na své hudební začátky ? Na co jsi chtěl hrát, kdy sis pořídil první bicí a kdo je tvůj bubenický vzor ?

Moje máma je klavíristka, děda s babičkou zpívali v kapele a strejda bubnoval, takže s muzikou jsem v kontaktu od dětství. Nejdéle jsem se věnoval klavíru a teď samozřejmě bicím, ale zkoušel jsem i saxofon, zpěv a nějaké ty základy na kytaru taky brnknu. Bicí se mi zalíbily, když jsem viděl hrát strejdu, tehdy jsem si uvědomil, jak podstatná bicí složka v kapele je a jak rytmus a energie dokáže rozpohybovat davy lidí. A kdo by nechtěl ,,ovládat" publikum, že?

Bubenických vzorů mám nespočet, ale mezi ty největší patří Matt Garstka, Ray Luzier, nebo třeba Danny Carey.

5. Oblíbené kapely a tři CD, která by sis mohl vzít samozřejmě s přehrávačem na pustý ostrov ?

Moji naprostou srdcovkou, která mě ovlivnila nejvíc, je kapela Korn. Dále pak ,,metalové klasiky" jako jsou Slipknot, System of a Down, Pantera, Sepultura a momentálně i nějaký ten metal core a progressivní metal jako Bring me the horizon, Bad omens, Animals as leaders nebo Periphery

Tři CéDéčka by byly: Korn: Follow the leader, Tool: 10.000 days, Animals as Leaders: The joy of motion

6. Je mi jasný, že muzika vás neživí... jaké mají hardcoroví metloši z Hannibalu civilní profese ?

Zed, Jarek i Šeďa jsou ,,OSVČ", Vojta pokračuje ve studiu na FMK se zaměřením na zvukovou skladbu a mě muzika živí, dodělávám konzervatoř a pracuji jako učitel bicích na ZUŠ, popřípadě hrávám s orchestry po Evropě.

7. Tvůj první a poslední (zatím kvůli pandemii) koncert ?

Můj první koncert byl s ,,Lucas Ronald Style project", což byl projekt, který se potom rozhodl přetransformovat na stálou kapelu Abused & Neglected. Tento koncert byl bez jakéhokoli nazvučení v jedné menší hospodě v Prostějově, ale i tak tam došlo dost známých a byl to super večer! Můj poslední koncert byl s HL také v Prostějově, kde HL hrál po skoro 10-ti letech. Jelikož v Prostějově už není skoro žádný pořádný klub, hráli jsme ve 27 music bar, což je moc příjemné místo, které jsme narvali k prasknutí lidmi, takže to bylo parádní ukončení roku 2019. Pak jsme si udělali menší hrací pauzu, dělaly se nové věci, točil se klip a chystali jsme se na fesťáky, což ale zatím moc nevychází, no.

8. Všechny koncertní plány na nejbližší dobu jsou u ledu, když to dobře půjde tak snad koncem léta se to konečně odšpuntuje... využíváte nějak "karanténní" čas na tvorbu nových věcí, pilujete playlist, vymýšlíte merch nebo nějaký jiný překvápka pro fans ? Třeba roušky, jako měl Anthony Hopkins v Mlčení jehňátek ?

Momentálně makáme na nových věcech, co se sestava příchodem Vojty ustálila, máme konečně čas tvořit a nahrávat, takže se snažíme nepolevovat a trošku fanoušky opět ,, probudit ze spánku", protože nových věcí přibývá a už se nemůžeme dočkat, až to začneme chrlit ven. Snažili jsme se teď pohnout i s merchem, takže jsme přidali zimní čepice, na léto plánujeme tílka a nové kšiltovky. Doufejme, že toto období za chvíli přejde a nebudeme muset řešit merch zaměřený na ochranné pomůcky, i když to nezní vůbec špatně!

9. Jak se díváš na současnej problém s covidovou pandémií? Věříš tomu a bojíš se taky krapet, nebo bereš za velkou bublinu a zveličovanej problém ? Nebo nám příroda dává najevo, že s tou naší nenažraností a konzumem máme přestat ?

Napadlo mě, že tato otázka padne a doufám, že svojí odpovědí nerozjedu nějakou vlnu názorů, koneckonců myslím, že stačí ta lavina, co na nás chrlí média. Lidé, co mě znají, ví, že plno věcí moc neřeším. Řídím se pravidlem: Pokud je problém neřešitelný, nemá smysl, abych se jím zabýval, a pokud problém má řešení, no tak se tím taky nemá smysl zabývat. Nicméně myslím si, že tohle by se nemělo ani přehánět, ani podceňovat. Otázka je, z jakého úhlu se na to koukáme. Spoustě lidí tahle situace jen prospěje, protože se zastaví v tom šíleném stereotypu povinností a honěním se za falešnými životními cíli a konečně se zaměří na to, co je v životě nejpodstatnější, což je rodina a s ní strávený společný čas. Ano, virus si bere životy, ale to i jakékoli jiné nemoci, o kterých běžně média nemluví. Pochopitelně pokud nám radí nosit ochranné pomůcky, umývat si ruce atd. abychom aspoň nějak mohli přispívat k řešení problému, potom bychom to měli brát zodpovědně a ukázat, že v nás jakožto v lidech zbyla nějaká zodpovědnost a úcta a dokážeme fungovat jako celek, což je mimochodem i podstata našeho videoklipu, kde poukazujeme na lidskou nenávist, sobectví a všechen ten bordel, který z nás nedělá lidi, ale zrůdy.

10. Co bys vzkázal všem těm, co netrpělivě čekají na živou muziku a točený pivo k tomu ?

Zatnout zuby, být v tom spolu a vydržet tuhle šílenou událost. Muziku dělám proto, protože sbližuje lidi. Je jedno, jestli jste malí, velcí, tlustí, tencí, na koncertech jste jedna velká rodina, která drží spolu. Tak pojďte ukázat, že dokážeme spolupracovat a občas prostě spolknout svoje ego, ať je to co nejrychleji za námi a můžeme na to pivo na koncertě jít co nejdřív!

Díkes za odpovědi a pozdravuj kluky v kapele a snad se uvidíme už někdy brzo na koncertě !