INNERSPHERE NA MÍSTĚ, KDE SE RANDÍ S BOHY

20.02.2021

INNERSPHERE vydávají nové studiové album s názvem Omfalos

Plzeňská metalová úderka INNERSPHERE vydává nové studiové album s názvem "OMFALOS".

(Omfalos představuje "střed světa", místo, kde je země spojena s nebesy a kde lze komunikovat s bohy).

Kapelu nelze tak jednoznačně zavřít do žánrového šuplete. V jejich hudebním projevu najdeme prvky melodického death metalu s přísadou thrashe, doomu a trochou černoty a progrese.

INNERSPHERE přidá novou plackou třetí zářez do své diskografie ( EP 2016. Amnesia 2018). Samotná příprava matroše pro album trvala zhruba rok a půl, v květnu loňského roku se začalo nahrávat ve studiu The Barn. Produkci, mix i streamig svěřila kapela opět mistru soundu Danu Frimlovi a udělala sec sakra dobře.

Na "Omfalos" zanechali pachatelé 10 stop - intro + 9 skladeb. Původně mělo být album bez záverečné skladby "The Fall". Tu kapela složila až těsně před nástupem do studia a do celkové koncepce alba zapadla dokonale.

O celkovou stopáž v délce 46:53 min se podělily následující sklady : Presentiment (intro), The Darkest Hour, Above, Fire, Omfalos, Wisdom (Weakness), Blackness, Nature of Sorrow, The Embodiment a The Fall.

O artwork desky a grafické zpracování se postarali Martina Samková a Tomáš "Chymus" Hanzl. A vypadá to famózně.

Album vyjde pod značkou METAL SLOVAK ARMY. Datum vydání je stanoveno na 25.únor 2021.

Aktuální sestava bandu je následující :

Míra Litomerický - kytara /zpěv
Filip "Fífa" Wintr - bicí
Lukáš "Luky" Mai - kytara
Mára Hubocký - basa

(Kapela v loňském roce provedla změnu na postu bubeníka, kdy Lebiho nahradil Fífa).

Od posledního alba Amnesia kapela získala nové zkušenosti. Jak při samotném hraní, tak i při kompozici skladeb. Omfalos působí kompaktněji. Hlavním znakem, který se prolíná celou nahrávkou je melodický death metal.

Kapela hraje možná krapet nepředvídatelně a chybí tradiční šablona : sloka/refrén/sloka/refrén 2x/sloka atd. Je to tak osvěžující a hudba nezní monotónně a prvoplánově.

Innersphere částečně upustili na novém albu od dominantních thrashových sypaček a směřují spíše do temnějších a hlubších doomových vod. To však neznamená, že by skupina nebyla dostatečně tvrdá. Pomalejší a hutné tempo kapele evidentně svědčí (Nature of Sorrow, Wisdom) a mohlo by se do budoucna stát její silnou stránkou a poznávacím znakem.

Nově skupina přidala více samplů, než bývalo jejím zvykem. Ty s citem a v přiměřeném množství dokreslují celkovou atmosféru skladeb. Výrazným rysem jsou growlové/screamové vokály, ostré riffy dvou navzájem se honících kytar a výrazná rytmika. Basa je snadno rozpoznatelná, bicí šlapou jak hodinky. Žádný nástroj není potlačen na úkor druhého, nic se nehádá, skupina působí jako jeden celek.

Omfalos částečně navazuje na předchozí album Amnesia. Textově a tématicky však jde ještě hlouběji, až k debutovému EP. Zatímco dříve šlo o zhudebněné příběhy, nyní je album pojato šířeji a více koncepčně. Samotná podstata existence bytí, jeho počátek a zánik. Člověk. Život a věčný souboj světla a tmy. Tři hlavní témata, která definují nové album a zařazují jej do regálu s názvem "k zamyšlení".

INNERSPHERE jsou primárně koncertní kapela. Je často hostem na zahraničních podiích. Skupině se dostalo mnoho pozitivních reakcí po vydání první dlouhohrající desky Amnesia v roce 2018, kdy se také objevili na prestižním festivale Brutal Assault. V roce 2019 hráli Innersphere na Within Destruction tour společně s Nahum. V průběhu roku pak odehráli 40 koncertů napříč 6 státy.

V letošním roce by měli Innerspehere vystoupit na řadě tuzemských i zahraničních festů (např. Metalgate Czech Death Fest, Apocalyptic Form Of Death Fest, Symbolic Fest, Help Fest, Metal I Tachov v ČR, Hammerfest v Itálii, Siekiera Fest v Polsku, Loudfarm Fest na Slovensku...).

Jak to všechno bude však dnes nikdo neví...

Každopádně čas čekání na živou muziku si je potřeba něčím zpříjemnit. Třeba poslechem nového alba Omfalos.

Hodnocení : 5,7/6