JUST WÄR : UŽÍVEJTE ŽIVOTA, NEŽ TO NĚKDO ZAKÁŽE

01.06.2022

Šáfa, Traktor, Jehuda a Miki v Kečupově zpovědnici

Rozhovor s kapelou JUST WÄR  připravil pro MUSIC REPORT Martin Kapcuk aka "Kečup".

1. Čau chlapi, klasická otázka na začátek. Kdo na co hraje a co děláte mimo kapelu?

Šáfa - bicí, mimo kapelu firma, rodina, děti, lezení po skalách, jízda na motorce

Traktor - kytara - mimo kapelu nic moc zvláštního nedělám - práce, hospoda, občas vařím, griluju nebo pařím Playstation

Jehuda - Zpěv (pokud se tomu tak dá říkat). Mimo kapelu se v posledních letech věnuju především archeologii (práce, koníček i studijní obor).

Miki: mimo kapelu pro mě neexistuje, protože pořád pro ni něco dělám ... otec tří zvířat, co si užívaj věci viz.výše (smích)

2. Jak Just Wär vznikli? Bylo to přímo na troskách předchozích kapel Climax a Demarche ve kterých Jehuda s Mikim hráli, nebo jste se rozhodli udělat úplně novou kapelu od základů?

Jehuda: Technicky ano, přímo na troskách Demarche, protože když Demarche opustil poslední původní člen, bubeník Čezi, odehráli jsme s novým bubeníkem Marvinem ještě několik posledních domluvených koncertů pod tímhle názvem. Až pak došlo na změnu názvu a nový repertoár. Teda napřed ten repertoár, název a logo až za pochodu. Dali jsme si podmínku, že v názvu nesmí být slovo War / válka, a v logu nesmí být lebka, protože je to klišé, načež se nám to zaseklo v hlavě a nic jiného už jsme nevymysleli (smích)

Miki: Na poslední turné Climax po Anglii s námi jel Traktor, kterej si chtěl užít mejdany v zahraničí a líbilo se mu to natolik, že s náma jezdí doteď (smích). Takže jo, dá se říct přímo na troskách těchto dvou kapel.

3.Just War zapůsobili jako zjevení nejen na punk scéně, skoro okamžitě jste měli velkou základnu fanoušků v celé Evropě a stali jste se velmi vyhledávanou kapelou. Co podle Vás stoji za takovým úspěchem?

Miki: Neříkal bych tomu úplně zjevení, ale budiž - podle mě drtivá většina punkových kapel v Čechách zní naprosto stejně a drží se zarytě nějaký svojí škatulky ... nebo se možná naráží na strop hráčského umu, nevím ... my se snažíme o pestrost, protože svět není prostě jenom černobílej a už ne vůbec ten hudební.

Traktor: Částečně je to asi tím, že moc kapel nehraje náš styl muziky a taky tím, že už jsme všichni měli spoustu zkušeností z předchozích kapel a to nejen hráčských, ale i celkově co se týče fungování kapely, propagace, shánění koncertů a všechno co k tomu patří. Díky tomu všemu jsme hned od začátku měli fakt hodně koncertů a rychle se to rozjelo.

Jehuda: Jednou z možných odpovědí může být to, že se nedržíme zuby nehty jednoho žánru, každý song je různá variace na hardcore punk. A je třeba upozornit, že v žádném případě nejde o Motörhead revival, jak lze občas zaslechnout, i když vliv a pocta Motörhead tam zcela otevřeně je.

4. V sestavě kapely proběhlo pár změn, když Brian ( Jonestown) na nějaký čas vystřídal Jehudu, který se pak vrátil do sestavy s novým bubeníkem Šáfou. Co tomu předcházelo?

Jehuda: Z mé strany šlo o fatální nedostatek času - práce daleko od Prahy včetně víkendů, a do toho bakalářské studium, kde se po lidech chce, aby do tý školy skutečně chodili, třetí časově náročná činnost už se tam nevešla. Později se situace zase normalizovala.

Šáfa - z mýho pohledu tomu předcházelo pozvolný ukončování činnosti kapely Spreading Dread, kde jsem bubnoval 12 let. Dřív pro mě představa, že bych hrál ještě v jiný kapele, byla nereálná, podobnejch nabídek jsem odmítl desítky. Na koncerty Just Wär jsem chodil od začátku jako fanoušek, byla to u mě výjimka, že mě nějaká kapela takhle bavila. Když se Just Wär v roce 2018 rozpadli, byl jsem pak u obnovení kapely a dal si podmínku, že na post zpěváka - frontmana se vrátí Jehuda. Tahle sestava mi dávala smysl a dává smysl dodnes.

5. Melodic-death kapela Spreading Dread a Šáfa s Traktorem, kteří jsou teď členy Just Wär. Je to tím, ze kluci jsou spolu dobře sehraný i když Traktor v předchozí kapele hrál na basu nebo prostě "kradete" jinejm kapelám členy?

Traktor: Jasně, se Šáfou hraju s krátkou přestávkou skoro 15 let, takže jsme hodně sehraný. Když se nabídl, že bude s náma hrát, neváhal jsem ani vteřinu. V té době už Spreading Dread pomalu končili, takže to nikdo jako krádež člena nevnímal.

Miki:Melodic-death kapely jsou předurčeny k rozkradení a založení pořádnýho rock n´rollu (smích)

Jehuda: Jako fotbalovej klub, přetahujeme dobrý hráče jiným klubům, akorát jim neplatíme...

Šáfa: S Traktorem jsme sehraný, ale platí i to, že nás Miki ukrad, je to starej zmrd, haha

6. Nahráli jste jedno ipko a plnohodnotnou desku, vaše songy se objevuji i na různých kompilacích, v Japonsku vyšlo CD mapující prvních pět let kapely. Vloni vyšlo split Lp s italskými Call the Cops. Objevují se názory, že právě na zmiňovaném splitu máte čistý zvuk a že už to není ono. Je to produkcí, na které se podílel i Bilos z Malignant Tumour nebo přirozeným vývojem kapely?

Jehuda: Možná je zvuk lepší než na předchozích nahrávkách, ale nějak moc "čistej" bych mu zrovna neříkal. Já osobně jsem poprvé od prvních demo nahrávek úplně spokojen se zvukem vokálů.

Traktor: Já mám teda názor, že máme na splitku CtC příliš čistý zvuk nezaznamenal, ale 200 uší =100 názorů, takže jasně, někdo to tak může vnímat. Každopádně nám se spolupráce s Bilosem líbila a výsledný zvuk nám vyhovuje. Takže to je asi směr, kterým se JW budou minimálně zvukově ubírat.

Miki: jak se říká tisíc lidí, tisíc chutí ... kapela by se měla posouvat a zlepšovat, alespoň my to tak chceme ... když zamrzneš ve zkušebně a máš po x letech stejnej zvuk jak na prvním demu, tak je to spíš smutný...

7. Jak vznikal split s Call the Cops ? Kde se zrodila myšlenka udělat společnou desku včetně vzájemných coverů, a kdo se na tom podílel?

Jehuda: Udělat split s jedním coverem napříč stranami desky není sice úplně originální nápad, ale taky to není úplně běžný. Zároveň jsme rádi a často hráli koncerty v severní Itálii a oni zase u nás, což pomohlo co nejdřív po Covidu vyrazit na společné turné.

Miki: nápad vznikl při společným turné Call the cops (It) , Just Wär (CZ) , Breakout (FR) a Blatoidea (UK) někdy v roce 2017. Od tý doby tomu stála v cestě spousta překážek a momentálně se těšíme až s tímto "děckem" objedeme co se dá. Obal sfouknul novej basák Cops Claudio a o porod se postaraly labely Emergency records (CZ), Ronce records (FR), Maniac attack records (DE) a Bomb all records (DE). Deska je momentálně v Čechách skoro vyprodaná a v zahraničí už to nebude moc dlouho trvat ... je asi čas začít přemýšlet o nějakém repressu.

Poslechnout si to můžeš na https://www.justwar.bandcamp.com

8.Pojedete i společné turné ke split albu, které se jmenuje "At war with cops", popř. kdy a kde budete mít koncerty? A neměli byste to radši pojmenovat Spaghetti incident?

Jehuda: "At war with cops" je čistě složenina z názvů kapel, není to míněno jako návod, jak by mělo turné probíhat... Italská část by se mohla jmenovat třeba "Call the Czechs"...

Miki: spíš bych to pojmenoval "půlka je z Itálie a má všechno v píči (smích) siesta incident. (smích)

9. Jak probíhá příprava na tour? Není to tak dávno, co jet turné s kapelou do některých zemí bylo skoro nemožné. Kvůli zákazům a nařízením, měla spousta kapel chuť se na koncertování s prominutím vysrat. Pořád je zařizovaní koncertů během tour komplikované, nebo už se situace vrátila do normálu?

Miki: Při domlouvání tour jsme zjistili, že covid opravdu zahejbal nejedním klubem nebo spolkem na pořádání koncertů ... spousta míst už bohužel nefunguje nebo už není chuť táhnout tu káru dál ...

Na druhou stranu jakmile polevila různá nařízení spjatá s covidem, tak začala totální bitva o místa kde se dá hrát ...všichni chtějí jezdit tour a všichni chtějí hrát naživo ... takže obrovská poptávka a tejden má jen 7 dní, že jo.....nakonec se nám povedlo sehnat 8 štací z plánovaných 11-ti ... Milano, Darmstadt, Göttingen, Leipzig, Berlin, Praha, Hradec Králové a Mladá Boleslav.

Doufáme, že příští rok už bude všechno úplně v normálu a vyrazíme někam na delší dobu.

10. Před par týdny jste hráli koncert ve vyprodaném Futurum music baru s legendárními Casualties, se kterými ale nebyl jejich basák Rick. Co se stalo a kdo ho zastoupil? A jaká byla after party?

Miki: Ricka bohužel srazil taxík a skončil v nemocnici s podělanou rukou... na turné naštěstí měli merch guye Franka z Breakout a ten kontaktoval jejich basáka Rafa, kterej naskočil na poslední koncerty týhle šňůry a vše zvládnul na jedničku ... obdivuju ho, že se vše zvládnul naučit cca za 20 hodin.(úsměv)

Afterparty byla hodně výživná a trvala dva dny ... nic z toho co se dělo se nedá publikovat.

Zase jsme tomu peklu o krok blíž.

11. Co plánujete na letošní léto/podzim. Akce, koncerty... kde všude vás můžou fans vidět?

Miki: léto je vždycky ve znamení festivalů. Letos si zahrajeme např v Halvíčkově Brodě s Exploited nebo v Ostravě s Discharge a Gbh ......vypíchnul bych asi festival Cybertown (pohrobek Junktownu) na raketový základně, na kterej se hodně těším a jsem zvědavej na celou koncepci post apo světa ..... z takovejhle míst se pak nechceš vrátit do klasický reality

Podzim si dáme asi trochu voraz a zkusíme dotáhnout rozdělaný záležitosti kolem kapely a taky trochu obměnit repertoár

12. Něco co byste chtěli říci na závěr?

Užívejte života, než to někdo zakáže!