K MUZICE MĚ PŘIVEDLI BLACK SABBATH 

12.02.2020

"Ronnie James DIO" je pro mě dodnes obrovská ikona, říká Jiří "George" RAIN (Sebastien, Citron, Kreyson...)

SEBASTIEN, česká melody rock/metalová kapela, v jejíchž řadách působí hudebníci z legendárního CITRONu a KREYSONu připravuje na tento rok spoustu novinek a překvapení.

O rozhovor jsme požádali George (Jiří "George" Rain), basáka, zpěváka, kytaristu, skladatele, textaře a také skvělého showmana, kterého na jevišti určitě nepřehlédnete.

Sebastien připravuje materiál na nové album, které by mělo vyjít na jaře letošního roku. Tři předcházející placky byly v angličtině, nové skladby budou nazpívány česky. Co vás vedlo k tomuto rozhodnutí? Kdo je autorem hudby/textů ? V jaké formě album vyjde? (cd, vinyl, pouze digitálně?) Kde nahráváte, pod jakým labelem, kdo produkuje a mixuje?

Materiál pro nové album už máme napsaný a nyní se nacházíme přibližně v polovině nahrávacího procesu. SEBASTIEN jsme na podzim roku 2008 odstartovali česky zpívaným EPčkem "Závidím" - máme ho stále k poslechu na bandzone. 😊 Později se mi ale podařilo domluvit se zahraničními hosty, producentem a nakonec i vydavatelem, takže jsme zcela logicky přešli do angličtiny.

Na mateřštinu jsme ale nikdy úplně nezanevřeli. Na debutu "Tears Of White Roses" (2010) máme český recitativ a na třetím albu "Act Of Creation" (2018) dokonce celou česky zpívanou píseň, "V síti štěstí", ke které jsme natočili i videoklip...

Jelikož jsme v loňském roce začali po menší odmlce opět častěji koncertovat doma v ČR, rozhodli jsme se dát našim fanouškům malý dárek. Nová deska tak vyjde česky - v digitální podobě, na CD i na vinylu. Co se autorství týče, deset skladeb je z mé "dílny" a dvě napsal náš geniální klávesista, Pavel Dvořák. Máme z nového materiálu velikou radost a nemůžeme se už dočkat, až s ním vyjedeme!

Natáčíme opět sami v našem studiu Dark Chamber Sounds. Všechny detaily k nahrávce zatím prozradit nemůžu, ale máte se rozhodně na co těšit...

V červenci se po čtyřleté odmlce vracíte na u nás největší rockový fesťák - Masters of Rock. A to rovnou pódium s názvem Ronnie James Dio. Legendární stage na který pořadatel nepustí žádný "ořezávátka". Těšíte se a co to pro vás znamená? A co ty a Dio ? Ve které kapele se ti nejvíce líbil ? Se Sabbath, Rainbow, Heaven and Hell, Elf, nebo Dio ?

Pro nás je hlavní stage Masters Of Rock naprosto zásadním místem! Od Jirky Darona jsme dostali poprvé "zelenou" v roce 2012 a jsem mu za to pořád moc vděčný. Vystupovali jsme tam např. i s Tony Martinem (ex-BLACK SABBATH) a letos se na Ronnie James Dio Stage postavíme jako SEBASTIEN už počtvrté - já sám dokonce posedmé!

Dio je pro mě dodnes obrovská ikona! K hard rocku a heavy metalu jsem se dostal hlavně díky desce BLACK SABBATH "Heaven And Hell". Když jsem jí slyšel poprvé, věděl jsem, že TOHLE je přesně ta hudba, jakou chci sám dělat! Ronnie byl v roce 1980 v životní formě, ale miluju celou jeho kariéru od ELF po HEAVEN AND HELL...

Monster Meeting 2020 s Dymytry a Traktorem. Má to být velká show a vedle těchto headlinerů se jí zúčastní i další kapely jako Alkehol, Trautenberk... a Sebastien. Už víte, kdy a na jakých místech budete vystupovat? A jaký máš ty osobně vztah k festivalům - raději ty menší, komornější, nebo plné areály a nekonečný playlist?

MONSTER MEETING bude bomba! Termíny koncertů, kterých se zúčastníme, už jsou jasné a brzy je zveřejníme. Všechno koordinujeme i s datem vydání nového alba a dalšími aktivitami. Letošní rok bude pro SEBASTIEN naprosto klíčový a já už se nemůžu dočkat...

Co se festivalů a koncertů obecně týče, mám opravdu upřímně rád všechny formy vystupování. Baví mě decibely i akustika, malý český klub i MoR nebo Wacken. Ročně odehraju přibližně 60-70 vystoupení, takže už moc nestíhám navštěvovat koncerty a festivaly coby divák. Moc si ale vážím pořadatelů, kteří se toho nebojí a hudební akce pořádají! Myslím, že jsme na tom teď v ČR s kulturou opravdu dobře - děje se toho tolik a prakticky nepřetržitě - a jsem za to vděčný.

Došlo k nějakým změnám v sestavě Sebastien? Poslední koncerty, které jsem naposledy viděl ( už to je nějaký pátek) byly bez kytaristy Andyho...

V létě 2018 se Andy rozhodl pro koncertní pauzu. Má malého synka a s manželkou už v té době chystali stavbu domu, která stále probíhá. Původně jsme zamýšleli, že se k nám přibližně za rok vrátí. Situace je nicméně taková, že ani letos není schopen naskočit zpátky do sestavy a sezónu 2020 pojedeme nakonec opět pouze ve čtyřech. Kytaru jsem tedy kompletně převzal já. Těžko dnes předvídat, co bude dál - Andy je stále součástí rodiny SEBASTIEN (kapelu jsme společně zakládali a hráli spolu od roku 2003), dveře má vždycky otevřené...

Vedle Sebastienu to válíš s Citronem, Kreysonem, nebo jedeš akusťáky s Láďou Křížkem? Docela záběr. Jak relaxuješ a jakou si u toho pouštíš muziku?

I já jsem musel zredukovat své aktivity - se snoubenkou chystáme svatbu, i my řešíme bydlení, mé dceři je 4 a půl roku, vedle muziky chodím normálně do práce a den má bohužel vždycky jen 24 hodin! J Letos jedu už pouze s CITRONem a velké plány mám se SEBASTIEN. I tak mám ale kalendář plný plánovaných koncertů a rozhodně nemám pocit, že bych se nudil.

Jako relax mě strašně baví stará muzika - Elvis, THE BEATLES, DEEP PURPLE MK III a MK IV, LED ZEPPELIN, atd. Vlastně se tak vracím k tomu, na čem jsem díky tátovi vyrůstal...

Máš nějaký vzkaz pro vaše fanoušky?

Dejte šanci naší nové éře s českými texty! Věřím, že ty z vás, kteří SEBASTIEN už nějakou dobu sledují, nezklameme. Moc se na vás všechny těším na letošních koncertech a doufám, že vám nové album udělá radost!

Tvým životním krédem je "Následuj své sny" a přáním zanechávat za sebou dílo, na které si lidé i po letech vzpomenou... Myslím, že máš dobře "našlápnuto" a držíme ti palce, ať se vyvíjí vše podle tvých představ.

Díky za rozhovor a těšíme se na viděnou někde na koncertě.

Já děkuju a zatím se opatruj...