KARLOS, ŠÉF NOISE BARU V BOHUSLAVICÍCH O TOM, JAK UDRŽET PŘI ŽIVOTĚ HUDEBNÍ KLUB „NA KRAJI SVĚTA“

03.06.2024

Noise bar nabízí nejen skvělé kapely, ale i další kulturní program. Od června navíc plánuje rozvoz z koncertů do Hradce Králové a Náchoda.

Zhruba před dvěma roky dělal s Karlosem, provozovatelem hudebního klubu NOISE BAR v Bohuslavicích nad Metují rozhovor náš "punkový zpravodaj" a současně frontman kapely Out of Control Martin "KEČUP" Kapčuk. 

Nyní se vrátil na místo činu, aby se Karlose zeptal, jak se mu daří držet při životě hudební klub ve vesnickém prostředí v době, kdy zanikají kluby na daleko atraktivnějších adresách.

Čau Karlosi, řekni, co je u vás nového za ty dva roky od posledního rozhovoru?

Ty jo, hodně věcí, ten první rozhovor jsme vedli v duchu, jak to tady vznikalo a tak. Teď už máme za sebou i větší koncerty jako Sham 69, Chelsea, S.D.I, Los Fastidios, byli tady Agressive, no a mraky menších akci. Další posuny jsou ve vizáži hospody, kterou furt upravuji, aby se líbila víc, máme nového zvukaře, takže je i lepší zvuk a zásadní změna je, že teď hrajeme, kromě sálu i v lokálu.

Tohle je vlastně vidět, když přijedeš na koncert nebo různé jiné akce, pořád děláte drum n bass party?

Ty drummy jsou tady jen občas, lidi co tady mám, jsou spíše z toho tekna, takže tekno určitě, drummy někdy taky, měli jsme tady akci týpků z Německa, kdy jeden hrál na bicí a nějaký samply, byl to takovej " live performance" průřez žánrů od drum n base po tekno a bylo to skvělý

Jak se daří udržovat chod klubu, blíží se festivalová sezóna, a co si budeme povídat, bude spousta festivalů. Jsme v podstatě taková festivalová velmoc a jde to na úkor klubů. Pociťuješ to nějak v Noise? A jak s tím případně bojujete?

Jo, cítím to, jednak to je tou lokalitou kde se nacházím, protože v nějakém městě, kde je větší subkulturní zázemí, by se nám dařilo lépe, což je zajímavé že lidi od Dvora Králové po Hradec nabízejí prostory, které by uvolnili na provoz, aby to tam fungovalo, ale to se mě momentálně netýká, neplánuji to nějak měnit. Každopádně na festivalovou sezonu reagujeme tak, že se zde aktivně nehraje, jen pár výjimečných akcí, když napíšou kámoši, že jedou kolem a není jiná možnost jak se vidět, tak to vždycky nějak uděláme.

Takže v červenci bude takhle koncert Excluded ( Mexico) a Gum Bleed (China), který je ve čtvrtek, ale jinak jsme na to léto reagovali tak, že teď děláme veganskou kuchyni jako Noise Eaters Crew, což je ta zásadní změna

Super, že o tom mluvíš, myslím, že vloni jste se objevili na Obscene Extreme v Trutnově. To byl váš první festival, úplný začátek?

Nene, na Obscene jsme byli chlape asi po třetí myslím, vlastně po druhé, prvně jsme byli na Brutálu, a to pro nás byla vlastně taková zkouška ohněm, největší festival, kdy jsme zkoušeli, co jsme schopní v rámci toho vaření a věcí kolem udělat. Obscene má návštěvnost kolem 5-7 tisíc a rozdělený catering, vegansky, vegetariánský a tak, kdežto Brutal má 20 tisíc lidí a stánků mnohem víc. A tím, že jsme byli úspěšní, šlo to prostě skvěle, tak v tom pokračujeme dál.

Kdo tvoří tuhle crew, lidi z baru, starý kámoši nebo to jsou brigádníci? Je možnost si Vás objednat na nějakou akci, jako oslava na zahradě, party, menší festival nebo třeba i na svatbu?

Všichni se známe a věříme si, brigádníci na akcích i na festivalu jsou aktivní štamgasti nebo kámoši třeba i z Práglu z dob, kdy jsem tam působil, ale neřešíme kdo odkud je, prostě to děláme společně, protože nás to baví.

Ten první rok jsme si vybrali festy, které nás zajímají, a druhy rok jsme dělali i menši akce, byli tam nějaké oslavy, veganská svatba a i menší festivaly, třeba v Hradci na letišti pro Ondru na Limen festivalu, kde to bylo moc skvělý, šikovný a letos tam budeme zase. Takže ano, když nás budete chtít pozvat, budeme moc rádi!

Mluvil jsi o menších koncertech přímo v lokále, kdy se nevyužívá sál, nenapadlo Tě občas udělat akce stylu veřejná zkouška kapely, fotbálek nebo nějak jinak zaměřený večer?

Tomu se vůbec nebráním, ale tím, že většinu akcí vymýšlím sám, mám za ně odpovědnost, tak už pak není moc prostor vymýšlet další. Ale když máš kolem sebe chytrý a šikovný lidi, kteří něco dělají, tak pak sami přijdou s tím, že něco vymyslí a udělají, což je dobře, protože já se pak můžu věnovat tomu hlavnímu programu a máme tady fakt skvělý kapely, který v rámci subkultur by nám mohli závidět od Trutnova až po Hradec.

Já když tady vidím ten rozpis tak ty vole i v Praze! Takže co vlastně plánuješ?

V patek 7. června Crippled Fingers se švédskými Born To Die, v sobotu hned poté punková legenda 999. V červenci, jak jsem říkal Excluded z Mexika a čínský Gum Bleed, 30. srpna další UK legenda tentokrát Varukers a 8. listopadu to bude taky velká pecka z Belfastu - Outcast. To už je vlastně na další sezonu 24/25, ale s kapelou je vše domluveno a už mám domluveny i support, který je pro mě důležitý a to jsou kluci z Out of Control. J

Hodně lidi řeší jak po akcích domů, dostat se sem není problém, autobusová zastávka je před barem, ale v noci domů už nic nejde. Nemyslíš, že tenhle problém odrazuje dost lidi?

Protože nemám řidičák, tak jsem o možnost rozvozu ochuzen, ale dva kámoši tady pořídili dodávky a od příští sezony budou odvozy do Hradce, Náchoda a kam bude v rámci možností potřeba. Do Hradce budeme jezdit určitě, protože v noci můžeš vlakem do Pardubic a tam už to pak celkem pravidelně jezdi do Prahy, Brna i Ostravy. A jedna novinka, dráhy od června spouští noční spoj z Hradce do Jaroměře a Týniště nad Orlicí, takže tomu budou přizpůsobený koncerty a i rozvozy po nich.

Jedno z věčných témat a to jsou předprodeje vstupenek na koncerty a akce, někdo je využívá a někdo radši platí lístky na místě, jak se k tomu stavíš ty?

Jasně, vždycky tady ta možnost je, dělal jsem jak tištěné vstupenky, tak i internetové předprodeje skrze mail, nevyužívám go out a podobně, protože tam peníze přijdou až po akci, a já ty peníze potřebuju dat kapelám večer. Takže ten předprodej je taková debata sama o sobě, protože já ten předprodej tady dělám i na ty menší akce v týdnu, ale lidi to moc nevyužívají. V rámci těch debat chápu, že lidi nás mají rádi a řeknou ti, že radši zaplatí plné vstupné, aby tě podpořili. Na druhou stranu pro mě je super kdybych měl koncert zaplacený už v předprodeji, to kdybych věděl, že mám prodaných třeba sto lístků, vím kolik mam koupit piva, jak si připravit bary, kopec věci by mi to ulehčilo, plakáty, výlepy a hlavně by mi to ulehčilo ten základ, a to je ten stres, kterej s tím je spojenej. Máš tady mít S.D.I. Sham69 a v předprodeji je prodaných dvacet lístků, tak si říkáš, tvl zaplatím to, dva dny nespíš, jseš z toho úplně vyšťavenej, pak ty lidi ve skutečnosti přijdou a jsi z toho zase úplně šťastnej, ale ty dva dny před koncertem a těch několik hodin ten den jsi dost vystresovanej, jestli ti lidi přijdou. Ten předprodej by mi tuhle situaci vlastně vyřešil. Kdyby lidi ty předprodeje více využívali, byl bych za to rád, všichni prskají, že nejsou peníze, takhle by nějakou kačku ušetřili a já bych měl o starost míň.

V rámci vesnice, změnil se nějak přístup a postoj k Noise baru? Pořád je tady ta podpora, chodí k vám lidi na pivko?

Vlastně se změnilo i nezměnilo, ty lidi sem chodí stále na pivko, v základu sem chodí domácí a i přespolní, fungujeme od středy do neděle, a pokud sem jedeš na akci a máš problém se vrátit, vezmi si spacák a přespíš tady, to není problém! Nebo můžeš využít rozvozu, které budou fungovat už na ty devítky.

Říkal jsi, že tady děláte i nějaký FIFA turnaje?

Jo jasně, když nejsou koncerty, tak prostě máme FIFA turnaj na playstationu, máme tady plátna a máme to vymazlený, snažím se to furt vylepšovat, aby si to každý užil, protože tady milujeme fotbal. Máme tady i automat Mortal Kombat a na tom se taky vyblbneme a když by byl zájem tak udělám i Mortal Kombat turnaj :)

A jak jsi na tom s barem, jaké máte pivo a co k jídlu? Jaká je nabídka drinků a občerstvení?

Tak máme tady standardně Krakonoše, protože na něj sem místní chodí, pak máme Svijany a Radegast. Plus tady mám volnej kohout, aby lidi ochutnali i něco jiného a bylo to pestrý. Chci lidem dát ochutnat i něco jiného, chtěl bych dělat i ochutnávky ginu, rumu a tyhle věci, ale to by bylo potřeba se sejít, domluvit se, a když by byl zájem, tak bych tohle rád dělal. Jinak standardně tady mam pizzu i veganskou a zatím se nechci pouštět do dalších věcí, protože na vesnici lidi přijdou najedený a na koncerty mám tu pizzu. Nechci zatím dál rozjíždět kuchyni, protože to jsou další starosti a jak jsem to říkal, mám dost starostí kolem, ale když budou spolehliví lidi, tak to můžeme klidně udělat.

Měl jsi tady i trika Noise baru v různých barvách, je v plánu další merch, třeba i Noise Eaters?

Teď jsou trika vyprodaný, ale na tuhle sezonu opět budou, v různých barvách, ale celkově design zůstane stejný, protože je skvělý a lidem se líbí, budou i kšiltovky a plánujeme i nějaké věci pro Noise Eaters

Jak to bere rodina, když nejsi v práci, tak jsi v Noise baru, nebo na počítači a řešíš akce a koncerty. Máš děti, ale moc času ti na ně nezbývá, pořád ti je Bětka velkou oporou?

Pořád, tam se nic nemění! Občas je to samozřejmě těžší, když se třeba nedaří, tak jsi z toho takovej špatnej sám. Proto třeba neřeším tolik tu kuchyň tady, protože přes den jsi na stavbě, odpoledne tady a chceš být i doma s rodinou a občas potřebuješ vypadnout, vydechnout si, a o ty volné chvíle by mě ta kuchyň připravila a jsou to další starosti.

Měli jste tady i nějaké vernisáže, plánuješ v tom dál pokračovat?

Využíváme tyhle možnosti, tenhle rok jsme tu měli vernisáž od Aničky Krejčí, která fotila v rámci venkova, pak jsme tu měli malířku Hanku Farkašovou, a stabilně je tady výstava od našeho dlouholetého kámoše a umělce Eifela.

Takže my tady tyhle věci máme a využíváme naše prostory. Teď jsou tu mladí studenti, kteří mají výstavu u Dobrušky, a s nimi plánujeme spolupráci.

Mám rád tohle směřování, protože to není tak náročný a je to další část kultury.

Jak se k baru staví obec, máte od nich podporu? Tady vlastně pomalu vzniká takové komunitní a kulturní centrum?

Já jsem ze začátku chápal takovou tu nedůvěru, nejsem místní a nikoho jsem tu pořádně neznal, a nevěděl jsem, co ode mě čekají. A teď jsem tady už šest let a vybudovali jsme si vztahy a spolupracujeme. Děláme tady obecní plesy, hasiče, děláme spolu čarodky i Bohuslavickou pout, která bude 31. srpna. A to je strašně super, protože často čteš, že tam nebo tam končí hospoda, tam končí klub kvůli sousedovi, nebo nějaký jiný problémy, tak jsem za to hrozně rád, že spolupracujeme a je to tady dobrý. Máme tady pravidla, který se snažíme dodržovat, nechceme hrát po půlnoci, lidi se venku musí nějak chovat, abychom

zbytečně někoho neobtěžovali a nedělali problémy, protože to nikomu nepomáhá.

Já se snažím vycházet s každým tady, myslím, že prezentace Noise baru je jasná a každý ví, kam jde.

Jsme tady otevřeni každému, ale pro mě osobně je ta morální hodnota nesmírně důležitá. Když napíše kapela, že by tady chtěla hrát, ale nelíbí se mi, co dělají a s kým sdílí podium, a já jim řeknu, že tady nebudou t hrát, tak to není cenzura. To je prostě moje rozhodnutí, protože jsem provozovatel a já si můžu vybírat, která kapela tady bude hrát. Já si tady nebudu něco nalhávat, abych něco na tom vydělal, tohle nemám zapotřebí. Já věřím tomu, že když máš nějaký projekt na kterým děláš, tak ho děláš tak, jak to chceš dělat. A já to tak dělám, sice na kraji světa, ale funguje to, a jsem za to rád.

Tak zas takový kraj světa to není, jsi v oblasti, kde se hodně potkávají subkultury a měli zde slušné zázemí?

Přesně tak, tady ve východních Čechách byli subkultury, které fungovaly, jezdilo se společně na koncerty do Prahy nebo do Brna, na punk, hard core i rockabilly. Vždyť jedna z nejlepších rockabilly scén byla kdysi v Hradci Králové a to bylo neuvěřitelný. Nebo z Dobrušky je Nátěrová Hmota, která hraje od roku 1984 a je to jedna z prvních punkových kapel, byl tady Zikkurat s Vildou Čokem a pak Natěrovka, která je strašně nedoceněná kapela. Zikkurat zůstal legendou a nehraje, ale Nátěrovka pořád hraje, aniž by si ji někdo pořádně všiml, nedávno slavili ve Skalici 40 let. Důležitou kapelou nejen pro Hradec byli Sarcastix, měli jste tam všechno skvělěj grindcore, metal nebo i rock. Byla tam scéna – subkultura, jezdilo se na koncerty a to bylo perfektní. Jedna generace zestárla, mají děti a jiné starosti, ale bylo by fajn, kdyby byla další generace, protože bez ní se ty kluby ani subkultury neudrží. Kdo můžete, choďte na koncerty, nebo i třeba jen na kafe a pivo do klubů, protože každá vaše návštěva dává ten feedback, že o to místo je stále zájem a to je důležitý! Protože dneska se dost často stává, že i když plánuješ akci, něco fakt dobrýho, tak tě lidi vyměněj za čtyři piva vedle v hospodě, kde seděj celej večer.

Chtěl bys něco říct na závěr?

Ta podpora od rodiny, kamošů a kapel je skvělá. Ale bylo by fajn, kdyby lidi víc chodili na akce a podporovali kluby. Bylo by fajn vydělat i nějaké další peníze, které bych zase vrazil do klubu nebo hospody. Není to o tom vydělávat co nejvíc, ale že bych za ty peníze mohl koupit další vybavení a věci, které potřebujeme, a tím pádem bych měl menší starosti, a mohl to tady dál rozvíjet.

Pořád nepiješ?

Pořad, protože kdybych chlastal, tak už je to tady dávno zavřený :-)