KDYŽ PROMLUVÍ MRTVÍ...DÍKY OKULTU NEVYMŘE DEATH METAL PO MEČI

03.04.2023

OKUTL – stará dobrá škola death metalu, kdy nefrčely elektronický žákajdy, samply a rákoska byla běžnou součástí hudební výchovy… Dnes v novém hávu – ještě rychlejší a brutálnější… 

Nové album kapely OKULT s názvem "Postmortal Interrogation" vyšlo již sice před nějakým pátkem, ale díky své kvalitě nezapadlo prachem a jeho skladby stále rezonují v přítomnosti a předávají se jako dávné báje v metalové komunitě. Příběhy temnoty, zmaru, falešné víry, smrti, zatracení, pekla, falešné morálky, zatracení, války…to bohužel není jen vzpomínka na středověk, ale také přítomnost. Pokud se nic zásadně nezmění, čeká lidstvo apokalypsa a Okult svými texty zrcadlí, jak by mohl tento zmar vypadat. 

Album je pojmenováno po jedné ze skladeb a samotná píseň vychází s islámské mytologie, konkrétně vypráví příběh dvou mužů, Munkara a Nakira, kteří vyslýchají mrtvé v jejich hrobech.

Okultu se s novou nahrávkou podařil majstrštyk. Jde o dobře odvedenou prácičku ve všech směrech – hudebně, textově, zvukově, graficky. Slova chvály jsou slyšet i od těch, co již na death zapomněli nebo mu nikdy moc nefandili, nebo netušili, která bije. Zkrátka, extrémní doba si žádá extrémní muziku.

Okult názorně ukazují, v jakém složení by měla být ideální death metalová formace poskládána – 2 kytary, basa, bicí a zpěv. Sestavu skupiny aktuálně tvoří:

Láďa "Miki" Wolek (bas, ex-impire, Dysangelium)

Jan Vitebský (kytara, ex-impire)

Jan Pražák (bicí, ex-Diligence, ex-Psychotická zoufalství, ex-sepsa)

Michal Kejkrt (kytara, bývalý inferntal Heretik, bývalý Dysangelium)

Zdeněk Ullrich, alias Nekro nebo Orken (zpěv, ex-Zordon, Dysangelium)

"Postmortal Interrogation" je dobře namíchaný lektvar z nejextrémnějších chapadel metalové chobotnice. Agresivní a nevyzpytatelné kytarové riffy, struny dunivě rezonují na pražcích, bubeník skrápěný živou vodou drží jasný rytmus. Bravurní technika, bez zbytečných samplů, čistá, rychlá a brutální. Frontman Nekro má hlas jako zvon a zlověstné texty z jeho hrdla dodávají jejich zamýšlenému obsahu na autentičnosti. Melodičnost, vhodně zvolené střídání rytmu a jednotlivých pasáží značí o kvalitní řemeslné práci všech členů.  Pravidlo kapely, že i když je hudba jakkoliv extrémní musí zůstat melodická, je dodrženo. Poslouchá se to opravdu dobře, šlape to, jak dokonale promazaná mašina. Okult zůstává svůj a jeho hudba se stává jedinečnou a  nezaměnitelnou. Okult si jen tak nesplete s nikým dalším.

"Postmortal Interrogation" je první album kapely s anglickými texty a Okultu se tak dostává příležitosti seznámit se svou tvorbou příznivce metalu v zahraničí. Potenciál na to rozhodně má.

Produkci alba si kapela dělala sama. Nahrávalo se ve vyškovském studiu Davos.


TRACK LISTING:

1.Pure Is My Hatred

2.Postmortal Interrogation

3.Infinitive Death

4.Pigs and Monkeys

5.Martyr´s Prayer

6.Cast the First Stone

7.Voices in My Head

8.Nice People in Heave

9.Blasphemer

10.Sic Semper Tyrannis

11.Intro

Na závěr krapet terminologie:

OKUTL – stará dobrá škola death metalu, kdy nefrčely elektronický žákajdy, samply a rákoska byla běžnou součástí hudební výchovy… Dnes v novém hávu – rychlejší a brutálnější…

OKULTOSKOPIE – při ní vám nikdo nepoleze zadní dírou s objektivem do útrob. Vyšetření ale důkladně provrtá vaši temnou duši a zkaženou víru na cimprcapr a udělá z ní fangle na popravčí dvorek. Lež a nenávist zvítězí nad pravdou a láskou. Ortel je předem dán, amnestie je vyhlášena až po vykonání rozsudku smrti.

Nové album kapely Okult si každopádně zaslouží vaši pozornost. A pozor, poslech je značně návykový