Mötley Crüe: Zpověď rockové kapely s nejhorší pověstí

20.01.2020

Ozzy sjížděl mravence a pil chcanky Nikkyho, Izzy Stradlin dostal přes hubu, Eddie Van Halen byl pokousán, Steve Tyler je nabádal ke střízlivosti....

462 stránek toho nejostřejšího ze života pravých rockerů. Sex, drogy, chlast a rock n´roll v té nejčistší substanci. Tommy, Mick, Vince, Nikki, John Corbi, manažeři kapely, producenti bez ostychu vypráví své příběhy.

Knihu dal do kupy Neil Strauss - americký publicista, který se zabývá životem celebrit. Má za sebou příběh o Marlyn Mansonovi, pornohvězdě Jenny Jameson a řadu dalších. Text do češtiny přeložil Radek Šimek, vydáno nakladatelstvím BB/art s.r.o. v roce 2019.

Hádky, rvačky, vendety, nemoci, právníci, vězení, rozvody, drogy, střelba, striptýzové bary, hromadné orgie, úlety v zákulisí.

To vše nabízí strhující čtení a vtáhne vás skoro až na stage.

Myslím, že být s touto povedenou partičku pohromadě, dalšího týdne ve zdraví nedožiju.

Kniha zachycuje období zhruba 20-ti let, od roku 1981, kdy se začala psát historie Mötley Crüe.

Ne vše je však prdel...objeví se smrt. Vince zavinil v roce 1984 pod vlivem drog a alkoholu autonehodu, při níž zemřel bubeník Hanoi Rocks Nicholas "Razzle" Dingley. Tato tragédie zásadně ovlivnila život kapely.

"Něco se změnilo. Jistě, pořád jsme pařili, fetovali a strkali čuráky všude, kam se dalo. Ale nebylo to jako dříve : paření vedlo k závislosti, závislost k paranoidním stavům a paranoidní stavy k nejrůznějším pitomostem s dalekosáhlými následky. Ani šukání už nebylo jako dřív : šukání vedlo k manželství, manželství k rozvodu, rozvod k alimentům a alimenty k chudobě. Všechno se po té nehodě změnilo : uvědomili jsme si vlastní smrtelnost - jako lidské bytosti i jako skupina."

O 10 let později umírá na rakovinu Vinceho 4 letá dcera Skylar. Přiznám, že při četbě této kapitoly mi bylo docela "ouzko".

Pak tu jsou nenaplněné lásky, kriminál a Tommyho dopisy Pamele, zpověď Nikkiho, Mickeho zdravotní problémy, které přede všemi tají, nevyřešené vztahy a křivdy z dětství a mládí...

Pár veselejších úryvků z knihy :

" Mysleli jsme si, že jsme ti nejdrsnější rockeři na celé zeměkouli. Nikdo nedokázal dělat to, co my, a vyváznout z toho, jako my. Neměli jsme konkurenci. Domnívali jsme se, že jsme pozvedli animální chování na formu umění. Pak jsme však potkali Ozzyho".

Když došly drogy, tak Ozzy sjížděl mravence

"Ale tady nemáme žádný koks."

"Dej mi brčko. Dám si šňupec."

Podal jsem mu brčko. Přišel k prasklině v chodníku a nahnul se nad ni. Viděl jsem dlouhou řadu mravenců pochodujících k malé písečné prohlubni, kde končilo dláždění. A zrovna jsem si říkal "Ne to neudělá", tak to udělal. Strčil si brčko do nosu a s holým zadkem , který mu vylézal zpod šatů, jako bílý meloun, jediným monstrózním tahem nasál do nosu celou tu řadu mravenců.... Pak si vykasal šaty, popadl čuráka a vychcal se na chodník....klekl si na zem...a začal tu loužičku vylizovat. Ne že by do toho strčil jen jazyk, ale začal to regulérně chlamtat...

Pokousaný Eddie Van Halen

"Když jsme jezdili po Státech s Ratt, měli jsme takový zvyk, že jsme se navzájem kousali. Tommy třeba popadl Vince nebo člena ochranky a zahryl se mu do paže, až mu prokousl kůži. Bylo to samozřejmě z náklonnosti, ale bolelo to jako čert, pokud člověk nebyl ožralý nebo zfetovaný. Při první koncertu s Van Halen jsem byl tak opilý a zfetovaný, že jsem přišel k Ediiemu, zvedl mu tričko a zakousl se mu do břicha. "Kurva, co děláš ?" zařvala jeho žena Valérie. Než jsem se stačil omluvit, přiběhl k němu Vince jako zdivočelý pes a zakousl se mu do ruky."

Kapela a ženský

"Všechny dívky dělají s mladou kapelou stejnou věc. Vždycky říkají : "Ty jsi nejpopulárnější" nebo "Ty jsi nejhezčí" nebo "Všichni mluví jenom o tobě". U starší, zkušenější skupiny na to musí jít ženy důmyslněji. Říkají : "Ti kluci tě táhnou zpátky" nebo "Měl bys dostávat více peněz" nebo "Oni si tě dostatečně neváží". A chlap pokaždé řekne : "Opravdu ? Zdá se ti ?" Nemá odvahu říct : "Drž hubu, do prdele! My jsem kurva parta a vždycky jsme jí byli. Tak se do toho, prosím tě, nepleť!"

"U každé skupiny je to stejné : drogy, ženy a ego. Všechny tři věci kolem člověka krouží a skupinu ničí."

Mötley Crüe se vrací zpět. Už to asi nebude tak divoká jízda jako v 80/90 letech. Vincemu bude 59, Nikki má 61, Mick 68 a mlaďoch Tommy 57. Na turné vyjíždí společně s Def Leppard, Poison a Joan Jett na turné po Severní Americe. I když chlapci už nevypadají jako krasavci a energie bude na pódiu méně, určitě bude vyprodáno.

Peníze v jejich comebacku hrají asi velkou roli, jak je to dnes zvykem... ale tahle partička, která si říká Mötley Crüe potřebuje muziku jako infuzi a nemůže bez ní existovat.

"Utratili jsme milion dolarů za amfetamin, rozbili spoustu aut

Vyšukali jsme všechny ty hloupé hollywoodské hvězdy,

Protože jsme mohli, protože jsme mohli..."