KRKONOŠSKÉ MATKY ODPÍSKALY RÝBRCOULŮV KONEC

18.07.2021

Stáli jsme u výčepu a jeden z nás se podíval dolů a pronesl: "vypadáme jak fronta na ultrazvuk, už mám název kapely, budeme Krkonošské matky"

KRKONOŠSKÉ MATKY je jméno rockové party ze Dvora Králové nad Labem. Kluci se dali dohromady v roce 2017 a vyrazili do "hudebního" světa se svou výhradně autorskou tvorbou. Nedávno vydali debutové album "Rýbrcoulův konec", natočili videoklip a chystají další novinky pro své fanoušky.

O pár slov jsme požádali kytaristu Adama.

1. Název Krkonošské matky zní neotřele. Ale proč si jej vybrala parta rockerů je mi záhadou. Jak ten nápad vznikl? Byl to promyšlený tah, nebo jen náhodou vyřčené spojení ?

Byla to náhoda. Vzniklo to v jaromeřském Nároďáku na koncertu kapely Törr dávno předtím, než jsme vůbec ze sebe vydali první tón. Stáli jsme u výčepu a jeden z nás se podíval dolů a pronesl: "vypadáme jak fronta na ultrazvuk, už mám název kapely, budeme Krkonošské matky". No a kupodivu se to chytlo. No jsme přece dobře živení chlapci z Krkonoš.

2. Krkonošské matky jedou svou vlastní autorskou tvorbu. Přesto by mě zajímalo, jaké kapely vás ovlivnily, jsou pro vás vzorem, kde jsou vaše kořeny?

Těch kapel a směrů je strašně velká kupa. Od popu až po death metal. Každý z nás poslouchal a poslouchá něco jiného, ale nikdo není asi úplně vyhraněný. Proto je ta naše muzika asi pestřejší a i těžko zaškatulkovatelná.

3. V červnu vyšlo vaše debutové album "Rýbrcoulův konec". Poprvé si mohli vaši fanoušci "osahat" na Nadějefestu v Pilníkově. Připravujete nějaké pokřtění CD a už máte vybrané kmotry?

V téhle době něco plánovat je celkem těžké, ale i přesto plán máme! Ale chceme si to zatím nechat jako překvapení pro fanoušky.

4. Zpět k CD, na kterém je vypáleno 12 skladeb. Můžeš nám říct, kde, jak dlouho jste jen nahrávali? Jak "matky" tvoří? Kdo je autorem muziky a textů?

CD jsme nahrávali v srpnu a září ve studiu Music Service v Jaroměři. Vždy o víkendech a pod precizní a perfektní taktovkou Petra Kořínka. Byla to doslova a do písmene dřina, ale ten výsledek za to stojí. Proto od nás do Jaroměře i touto cestou letí Velký Dík. Hudbu dělám já, texty zhruba na půl píše bubeník Ríša a zpěvák Honza a zatím jedním textem jsem přiložil taky ruku k dílu i já . U textů si je Honza vždycky upraví takříkajíc do huby. Konečná podoba songů většinou už vzniká na zkouškách s celou kapelou.

5. Rýbrcoul alias Krakonoš je bájný duch hor, který chrání Krkonoše před chamtivými hledači pokladů, pytláky a dalšími nenechavci. Zpočátku byl Krakonoš údajně zlý démon a až později se stal spravedlivým zastáncem chudých a obyčejných lidí. A teď přicházíte s tím, že nastal "Rýbrcoulův konec". Tak jak to je? Konec nadějí, apokalypsa, konec pohádky? Hledání nových témat?

Legend, bájí, pověstí, povídaček i "zaručených pravd" o dvojici Rýbrcoul a Krakonoš je opravdu hodně. My jsme si vybrali z těch, které se líbily nám. Které nejvíc splňovaly naše představy o tom, jak to možná mohlo být. Doporučujeme pustit si Rýbrcoula a následně Krakonoše a máš ucelený příběh. V textu Rýbrcoula je ta "naše" verze této legendy poměrně přesně popsaná.

6. Můžeš nám prosím představit členy kapely? A jaké jsou vaše "civilní"profese? Neb muzikou si určitě na chléb náš vezdejší nevyděláte...

Já jsem Adam, hraju na kytaru a občas zpívám, na bicí hraje Ríša. No a my dva jsme pošťáci. Vozíme lidem balíčky a děláme jim radost. Na basu hraje Michal, přezdívaný Grut a zpívá Honza. Oba dělají spolu v jedné fabrice, Grut je montér, který dokáže smontovat, rozmontovat a spravit úplně všechno a Honza je frézař, který vykouzlí také téměř všechno. Musím představit i našeho technika, řidiče,kamaráda a strážného anděla Petra, protože bez něj by to nešlo a nefungovalo!

7. Po dlouhodobém útlumu a restrikcích se znovu, byť omezeněji rozjelo koncertování. Teď už zase straší, že roste reprodukční číslo a objevují se další mutace. Dokážeš si představit, že zase vystaví kultuře stopku? A co tvůj názor na očkování, testování a podobné nesmysly při koncertech?

K tomu se opravdu nebudu raději vyjadřovat.

8. Jak jsi se dostal ke kytaře? V kolika jsi začal hrát, co tvé první vystoupení, vzpomeneš si ještě? Tvoji tři nejoblíbenější (klidně může být více) kytaristé?

Řekl bych že mě bylo tak 13 let. Uviděl jsem poprvé nějaké videa z kapelou The Beatles a bylo vymalováno. To chci dělat taky, ty kytary, no paráda. Přiběhl jsem za rodiči a oni i když celý udivený, že chci hrát na kytaru, tak ji sehnali. Myslím že to bylo za flašku vodky. Starou španělku. Hned jsem začal zkoušet první akordy a asi rok poté jsem začal navštěvovat kroužek v domě děti kde jsme hráli čtyři děti Stánky a jiné folkové písně. A tam bylo i mé první vystoupení. Bylo to na Vánoce a hráli jsme Tichou noc a Purpuru doprovázenou zobcovou flétnou. Takže pamatuji.

9. Co by si Adam nechal zahrát za songy na vlastním funuse?

Haha...no nějaký čas jsem dělal tuto práci a pouštěl i songy na funuse, takže můžu říct co tak frčelo... Ale jaké songy tam zahrají, to mě už bude nejspíš úplně jedno.(smích)

10. Co nejčastěji pijí Krkonošské matky? Pivo, destiláty, víno, nealko ? Když pivo, hádám, že to bude Krakonoš?

Správně!! Pivo jsi trefil na jedničku, to je jasný. A pak hlavně asi co teče, nemáme ty huby až tak rozmlsané. (smích)

11. Jak vypadá tvoje hudební sbírka? Preferuješ CD, vinyl, kazety, stream? A jaký je tvůj nejvzácnější kousek?

Tak nebudu tvrdit že se jedná o nějakou velikou sbírku, spíš mini (smích). Ale jedině LP, jsem rád že se to takhle vrátilo. A pro mě je asi nejvzácnější kousek, který jsem dostal od mé lásky a partnerky. Queen - The Works. Jinak si cením každé desky kterou mám! Není jich moc... Zatím...

12. Chodíš na koncerty (ne vlastní) ? Pokud ano, jaký byl tvůj největší zážitek?

Popravdě, od té doby co hrajeme společně z klukama, tak minimálně. A většinou to bylo v rámci nějakého festivalu. Nejlépe rock a metal tuzemských kapel! Ale největší zážitek byla show Enrique Iglesiase (nebo jak se jmenuje) tam jsem se dostal úplnou náhodou a čuměl jsem a neuvěřitelně jsem si to užil, vidět tančit celou O2 arénu je zážitek.

13. Máte nějaký rituál před koncertem?

Máme jeden společnej - neožrat se! To až po... (smích)

14. Vysněná kapela na společné turné?

Vysněné kapely už nehrají. Ale fajn by byl určitě Komunál nebo Trautenberk, Teda minimálně za mě.

15. Kromě nového CD máte nový web, videoklip? Chystáte ještě nějaké překvapení?

Chystáme, chystáme... Ale necháme to v tuto chvíli jako to překvapení.

16. Vzkaz pro vaše fanoušky?

Vzkaz naším fanouškum je kromě obrovského DÍKY to, že se snad budeme potkávat častěji a častěji, že bude být moc hodně hraní a tím společné zábavy.

17. Na závěr nějaké moudro, citát, motto?

Neožrat se.... Moc.... a když už... Tak s Krkonošskýma matkama...(smích)

Foto : web kapely