LEGENDÁRNÍ MAKAR ČUDRA A JEJICH NOVÉ EP „SPÄŤ PŘI ŽIVOTĚ“

15.04.2021

"Starý cigáň" Makar Čudra se vrací se svými metalovými příběhy o životě a lásce  

"Makar Čudra" - určitě nejen mě zajímalo, kde se vzal a co znamená tento podivný název. Tak tedy,  Makar Čudra (hlavní hrdina stejnojmenné knihy Maxima Gorkého) byl starý cigán, který vyprávěl příběh lásky zloděje koní Lojka Zobara. 

Kapela Makar Čudra vznikla na přelomu roku 1986/87 a pak se v její historii objevují rozpady i comebacky. Ve svých začátcích se pohybovala v popředí slovenské metalové scény a šlapala na paty jak Metalindě, Tublatance tak  dalším formacím. 

Sestavou Makar Čudry prošla řada skvělých muzikantů - např. Otto Weiter, Peter Slivka, Jerzy...

Před 3 roky se kapela Makar Čudra začíná opět probouzet k životu a spřádá plány do budoucna. V roce 2020 ohlašuje skupina  návrat na scénu v nové sestavě. Ta je následující :

Ivan " Makar Čudra " Kutný - sólová kytara, zpěv

Harvey Havran - zpěv

Rado Nedbálek - sólová kytara, zpěv

Vlado " VH-One" Harasník - basa, zpěv

Marek " Marc B.K. " Kučera - bicí, zpěv

(z původní sestavy MČ zůstal už jen Ivan Kutný alias "Makar Čudra", který od počátku kapele šéfoval a byl rovněž výhradním autorem skladeb).

Jako své první hudební vzory členové kapely uvádí Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple, Iron Maiden...

Nové EP "SPÄŤ PŘI ŽIVOTĚ" obsahuje tři skladby Karty s diablom, Hriešnik a 1916 v celkové stopáži 11:59 min. Nahráno v bzeneckém studiu Shaark.

K první skladbě Karty s diablom by nahrán videoklip, se kterým skupina soutěžila i v hitparádě KLUBOOFKA a obsadila pěkné páté místo.

Nové EP je jakýmsi lakmusovým papírkem, jak na něj fanoušci zareagují a určí tak, jakým směrem se kapela bude ubírat v budoucnu. Zda zůstane v poklidných melody/rock/metalových vodách nebo přitvrdí... Sama kapela říká, že tímto EP chce zúčtovat s minulostí. 

Na jednom se  tato partička z Blavy shoduje. Že bude ctít  kulturu, ze které vzešli... a určujícím prvkem je slovanská melodika, kořeny hluboko v místním folklóru a tradicích... říkejme tomu třeba metalové "lidovky".

Makar Čudra si zaslouží happy end. Držme palce, ať je comeback ve velkém stylu a hlavně už trvalý !