MAREK "ASHOK" ŠMERDA : " TITANIC ŠLAPE JAKO TEN NEJLEPŠÍ STROJ!"

10.06.2020

Headlinerem Hot Metal Party v Jaroměři bude heavy metalová legenda TITANIC!  Metalovej svátek má datum 20.6.2020.

V sobotu 20.6.2020, po delší, covidové hysterii zaduní v útrobách jaroměřského Nároďáku pořádná metalová muzika.  Jako leader HOT METAL PARTY vystoupí česká heavy metalová legenda - brněnský TITANIC.

Kapela (s kratší přestávkou) píše dějiny "kovového"žánru bezmála 35 let. Z původní sestavy zůstal jediný zakládající člen - frontman a kytarista Zdeněk Černý.

Zdeňka doplňují Milan Vajgrt (Dogma Art) a především velkými metalovými scénami "protřelí" muzikanti ( členové britské kapely Cradle of Filth) - bubeník Martin "Marthus" Škaroupka a kytarista Marek "Ashok" Šmerda.

A právě s Markem jsme pro vás připravili rozhovor.

Ahoj Marku, vezmeme to pěkně od začátku.

1. Máš za sebou bohatou hudební historii, řadu kytarových úspěchů, hrál jsi a hraješ ve skvělých kapelách jako ROOT, INNER FEAR, EQUIRHODNOT, CRADLE OF FILTH, TITANIC... Vzpomeneš si ještě, kdy jsi poprvé vzal do ruky kytaru a jaké bylo tvoje první vystoupení na veřejnosti ?

Zdravím čtenáře MUSIC Reportu, ano, vše si pamatuji celkem přesně. S kytarou jsem začal až v 17-ti letech a první vystoupení přišlo po dvou letech hraní. Konkrétně na maturitním večírku mojí vlastní třídy. Hrál se vesměs převzatý repertoár.

2. V první otázce jsme vyjmenovali kapely, ve kterých jsi působil, každá je tak trochu jiný žánr. Co je tobě osobně nejbližší a jaký styl metalu považuješ, z hlediska kytaristy za nejobtížnější? Black, progressive, gothic, extreme, heavy ?

Mám rád mnoho hudebních žánrů, nejen metal nebo striktně kytarovou muziku. Nicméně moje kořeny a nejsilnější krevní skupina jsou zřejmě hard rock/heavy metal 80tých let.

3. Na tvém FB profilu drtíš na jednom z posledních videí sólo od Eddieho Van Hallena ze skladby Jump.

Kteří kytaristé/kapely ovlivnili tvé hudební směřování a jaká jména obsahuje tvoje Top five kytaristů?

Těch jmen je strašná spousta a vyjmenovat TOP 5 je nesmírně obtížné, protože tak nutně budu muset spoustu oblibenců vynechat, ale zkusíme to - bez pořadí: Eddie Van Halen, Don Felder, Jeff Beck, Jeff Loomis, Jimmy Page, Joe Walsh, Miloš Makovský, Paul Gilbert, Steve Vai, Vito Bratta, Wolf Hoffmann a mnoho dalších. Jak vidno, nezvládl jsem to omezit jen na pět jmen, haha.

4. Někde jsem četl, že tvoje členství v Cradle of Filth je tvůj splněný sen. Tam jsi původně měl hrát jen jako záskok na turné, ale pak jsi se zřejmě "osvědčil" a zůstal tam na stálo (od roku 2014). Je opravdu tak propastný rozdíl mezi českými a zahraničními kapelami a pokud ano, čím to je? Velikostí trhu, managementy, angličtinou, financemi ?

Propastný rozdíl je hlavně v přístupu a fungování celého "průmyslu", tedy jak kapel, promotérů, managementu, apod, takže sis vlastně tak trochu odpověděl sám. Podpora a zpětná vazba je na úplně jiné úrovni, ale v žádném případě nechci shazovat úsilí tuzemských kapel a promotérů. Vím, že se často potýkají s příslovečným házením klacků pod nohy od obcí nebo městských částí a o nějaké podpoře od státu se u nás nedá vůbec mluvit. Ona totiž není náhoda, že mnoho skvělých kapel pochází například ze Švédska, kde se kultuře (i té bigbítové, pane Jandáku) dostává velké podpory i od státu.

5. Kam jsi s muzikou cestoval nejdále ? Největší publikum ? Nezapomenutelný zážitek ?

Záludná otázka, záleží asi, odkud bereme startovní bod. Ale OK, nejdál to bylo asi v Austrálii, kde byly koncerty úžasné a také v Japonsku, kde to mám celkově moc rád. Zemi, lidi, kulturu, jídlo.

Dotaz na největší publikum je poněkud zavádějící, protože to bylo na letních festivalech, kde ale samozřejmě nepřišli všichni jen na Cradle of Filth.

Nezapomenutelných zážitků bylo během těch šesti let mnoho a patří mezi ně pochopitelně i účast na zmíněných masových festivalech jako Wacken, Summer Breeze, Hellfest, Graspop, 70000 Tons of Metal, Brutal Assault, atd.

6. Teď jsi v TITANICU ... proč právě tato kapela (kromě toho, že je z Brna a hraje tam tvůj spoluhráč z CoF) ?

Díky pandemii jsou některé hranice stále uzavřeny a větší tour všichni letos odpískali... Titanic máš pro "udržení kondice", nebo máš s kapelou dlouhodobější smlouvu a plány?

Titanic je moje srdeční záležitost. Dá se říct, že jsem byl kapele vždycky nablízku, se členy Titanicu mě poutá osobní přátelství více než 25 let. Bylo pro mě tedy velkou ctí, když jsem byl požádán, abych se ke kapele v roce 2019 připojil! Plánů je spousta a osobně doufám a věřím, že budou dlouhodobé!

7. S Marthusem jste dost silná dvojka a mohli byste citelně ovlivnit a obohatit hudbu Titanicu. Chystáte nějaké nové skladby, natáčíte, nahráváte ?

Ano, s natáčením demosnímků nových nápadů jsme už jako celá kapela začali a výsledky jsou zatím více než slibné!

8. Docela by mě zajímalo, jak vznikla tvoje přezdívka Ashok ? A kdo ti ji přišil...

To je velmi dlouhá a dávná historie. Pokusím se to tedy zkrátit a zjednodušit. Přezdívku jsem dostal od spolužáků na střední škole podle jedné z hlavních postav tehdy oblíbeného filmu/série "Vzdálené Vrcholky Hor".

9. Minulý víkend jste vystupovali "na živo" v Třebíči. Jaký to byl pocit, stát opět na pódiu před lidmi ?

No, dovolím si jednu nemístnou otázku...návštěvnost prý nebyla nic moc...čím si to vysvětluješ? Myslíš, že mají lidi pořád strach, že někde něco chytnou, nebo nemají na vstup, nebo už zpohodlněli sledováním on-line koncertů na kavalci ?

Koncert v Třebíči byl naprosto super a řekl bych, že návštěva byla na v podstatě nový rozjezd poměrně slušná a atmosféra přímo fenomenální! Samozřejmě se musí počítat s poněkud pomalejším návratem, nakolik jsou počty návštěvníků stále striktně limitované, ale věřím, že brzy se vše vrátí zpět do normálu.

10. V Nároďáku 20.6. to bude Metalovej svátek ( stejnojmenná píseň Titanicu určitě nebude chybět na playlistu). S vámi vystoupí ještě kapely Metanol a Rebel ? Už jsi o nich někdy slyšel a byl jsi vůbec někdy v Jaroměři/Nároďáku ?

Ne, o Metanol ani Rebel jsem zatím neslyšel a tento koncert bude moje premiéra jak v Nároďáku, tak myslím, že i v Jaroměři vůbec. Takže jsem velmi natěšen!

11. Co bys vzkázal všem metalovým fanouškům, proč mají dorazit právě na váš koncert a na co se mohou těšit

Určitě všichni doražte, nebudete litovat! Těšit se můžete na poctivý kus živé heavy metalové muziky a kapelu Titanic, která šlape jako ten nejlepší stroj (na maso)!

12. No a na závěr...jestli máš nějaké krédo/moudro/citát

Moudra a citáty přenechám politikům a filozofům. Krédo: Bojuj za svoje sny!

Díky za rozhovor a už se těším na viděnou/naslyšenou na Hot Metal Party.

Děkuji i Tobě za zájem a příjemný pokec!

Foto : Alena Červeňanská, Stephan Ferenczi, Kyle Evans, Petr Pospíšil