MAX CAVALERA: BÝT METALISTOU JE ZÁVAZEK NA CELEJ ŽIVOT. JE TO SKORO JAKO VSTOUPIT DO MAFIE…

06.02.2024

Fotr a syn Cavalerovic. Max a Igor společně v kapele Go Ahead and Die slibují extrémní metal a divokou show.

Max Cavalera byl hostem pořadu Full Metal Jackie's Weekend Radio. Tentokrát se řeč stočila směrem k jeho kapele Go Ahead and Die, současnému stavu metalové hudby a k plánům na letošní rok.

Na začátek si pojďme promluvit o kapele Go Ahead and Die, podle tvých slov skupině inspirovaná agresí a potem mosh pitu. Jaké máš zážitky z mosh pitu jako hudební fanoušek a jaké bizzáry jsi viděl ze své pozice účinkujícího na pódiu?

"V průběhu let toho zažiješ opravdu hodně. Vzpomínám si, že jednou jsme hráli se Soulfly v Evropě a na jednom koncertě byl obrovský circle pit a tam jsem viděl chlapa, jak drží invalidní vozík s postiženým maníkem. Obrovskej svalnatej chlap s vozíkem na hlavě běžel naplno uprostřed kruhu, byl jako v transu a vůbec se toho nebál. Měl jsem chuť přestat hrát, jen abych to mohl pozorovat. Vypadá to šíleně, ale byla to jedna z nejúžasnějších věcí, jaké jsem kdy viděl. Byl to skvělý okamžik.

Jo, dělá mi dobře na srdci, když vidím, že když někdo spadne nebo zakopne, ostatní mu pomohou vstát, to je vždy skvělé. Líbí se mi vidět kamarádství mezi metalisty, když si navzájem pomáhají. Hudba je agresivní, mosh pit taky, ale není to o ubližování. Jde o to vypustit páru, dostat ze sebe agresi…ale ne na úkor druhých."

Na podzim loňského roku vydala skupina album "Unhealthy Mechanisms". Opakujícím tématem této desky je temnota, šílenství a zhoršujícího se duševního zdraví lidí…

Toto album bylo spíše jako projekt, který začal tím, že jsem chtěl hrát společně se svým synem. Jsme velmi spjati s metalem, s hudbou, kterou máme rádi. Oba máme rádi těžší metal, jeho extrémní stránku. Když nastal čas udělat desku, řekl jsem Igorovi, že to je teď na něm. Povídám mu, hej chlape, dělal jsem nahrávky celý svůj život. Jsem už krapet unavený z toho, že musím vymýšlet témata pro 40 alb. Můžeš vymyslet teď něco ty a zachránit mě? A on jako ano, samozřejmě, že to udělám.

Je to skvělé, protože Igor se této desky ujal. Produkoval album. Napsal většinu textů, napsal spoustu riffů, tohle je víc jeho album než moje. Miluji být toho součástí. Jenom si užívám, že jsem s ním spojený.

Igor píše spoustu knih, druh románů jako Stephen King. První se jmenoval "Killing my Insomnia". Je na všechny ty věci opravdu chytrý, a hluboce se ponořit do všech těch témat, která jsou pro mnoho z nás tabu. Lidé se bojí mluvit o tom, o čem si myslím, že musíme mluvit, abychom měli zdravější společnost. Není nic špatného na tom, když lidé požádají o pomoc, víš? Ztratili jsme spoustu skvělých lidí kvůli tomuto stigmatu, kvůli problémům, které mají lidé s psychickými problémy.

Maxi,co ty a turné, živá vystoupení, baví tě to ještě ?

Jasně, že mě to baví a nemůžu se dočkat, až vyjedeme s Go Ahead and Die. Nikdy jsme nehráli pořádně živě. Jedna show proběhla ve Phoenixu, ale to byl asi 30minutový set. Tak to se nepočítá.

Mě koncertování nikdy neomrzelo. Na turné se prostě vždy těším. Nevím, jak to se mnou je. Ale čím víc jezdím, tím víc se mi to líbí. Je to bláznivé. Jiní lidé se spálí, už to nechtějí dělat a já jsem úplný opak. Chci jet na turné. Chci být každou noc v jiném městě a potkávat různé lidi. Miluju to.

V této kapele je pro mě pár nových věcí. Máme Jackie [Cruz], která hraje na baskytaru, takže tohle je první kapela, ve které jsem, a je tam ženská. To je super, nikdy jsem nebyl na pódiu, kde by s námi hrála žena. To je opravdu skvělé. 

Máme dvě desky, které jsou ideální pro menší vystoupení, skromnější sály, přeplněné, zpocené, plné energie. To je ideální pro naši muziku a naši show,

Jaký je tvůj názor na dnešní metalovou hudbu?
Myslím, že metal je jedním z těch typů hudby, která se někdy stane populárnější, jindy zájem zase opadne, ale nikdy nezmizí. Bude tady vždycky. To je super. Miluji to a také se mi líbí ta věc na tom být metalistou. Je to opravdu závazek. Je to na celý život, je to skoro jako vstoupit do mafie. Víš, jakmile se dostaneš dovnitř, nemůžeš pryč, není žádná cesta ven. Jako metalista nikdy nebudu běžným typem člověka ve společnosti. Vždycky se budu cítit tak trochu jako vyvrhel nebo outsider a jsem na to hrdý. S undergroundem jsem stále hodně spjatý. To je důvod, proč s sebou bereme na turné Bodybox spolu s několika dalšími kapelami. Miluju underground. Líbí se mi, kde je metal a kde se odehrává spousta opravdu skvělých věcí ve všech jeho žánrech.

Stále je skvělé vidět všechny staré veterány, kteří to stále dělají, jako je Maiden a Priest, kteří nás stále inspirují, abychom pokračovali. Ale jo, za prvé jsem fanoušek, za druhé muzikant a žiju a dýchám metal. Je to intenzivní. Možná to ostatní lidi obtěžuje. Mám moc rád metal a je mi  u prdele, co si o tom kdo myslí.