MELISSA : HISTORIE JE MNOHEM ZAJÍMAVĚJŠÍ NEŽ TO, CO ŽIJEME TEĎ

10.02.2021

Melissa dokončuje nové studiové album a  videoklip

O tom, že pozoruhodná hudební formace MELISSA se základnou v Kutné Hoře  připravuje nové album, jsme informovali nedávno. Když jsme trochu "čučkařili" na FB profilu kapely a frontmana Petra Kohoutka, zjistili jsme se, že se už finišuje. Hotovo je asi z 80%. Dodělávají se poslední skladby, medituje se nad obalem CD...

Ale co hlavně! Fanoušci Melissy jsou nažhavení a natěšeni na novou muziku.

Nedávno se k nám dostali dva předchozí počiny kapely z roku 2019. Akustické album s názvem Taverna a instrumentální CD pojmenované aDue Part II.

Recenzí na obě zmíněná alba bylo již napsáno dostatčně, tudíž by bylo nošením dřeva do lesa psát další....a zejména po takové době od jejich vydání. To jistě uzná i šéf ansámblu Petr Kohoutek, tahoun, inovátor, hlavní autor a rovněž recenzent s širokým hudebním záběrem (pozn. např. hodnocení CD na stránkách Rockpalace).

Podle původních plánů by mělo nové album Melissy vyjít na přelomu jara/léta. Což je relativně za chvíli. Připravuje se videoklip k nové skladbě "Šašek". Kapelmajstr slibuje, že na sociálních sítích budou průběžně, jako aperitiv podávány hotové songy z nové placky. Máme se tedy na co těšit. A uslyšíme i závan "bigbetaové" variace kapely (konečně!) s baskytarou a bicími.

Pojďme si v krátkosti MELISSU představit.

Historie kapely je dlouhá a zamotaná. První demo s názvem "Ve vlastním světě" vychází v roce 2004. O další minulosti skupiny se toho moc nedočtete. "Čo bolo, to bolo". Tak nějak. Žijme současností a krapet budoucností. 

Melissa ve svých počátcích mixuje folk s rockem a metalem. Od toho časem ustupuje. Důvod?  Pro "bigbeat" nejsou lidi... Pro řadu fanoušků tvrdších žánrů kapela "vyměkla" a opustili ji.

Melissa dnes hraje akustickou hudbu inspirovanou folkem, keltskou i středověkou hudbou. Bez dotáček a playbacků. 

Nikdo v kapele není "profík" a muzika tak přichází na řadu až po práci. To však nic neubírá na její kvalitě. Petr Kohoutek - leader, kytarista a hlavní autor maká v Čáslavském zemědělském muzeu. Mimo jiných profesí zná detailně na vlastní kůži pozici bedňáka, zvukaře, osvětlovače a  řidiče. Zpěvačka Lucka Mrňáková-Strnadová je učitelka v MŠ, houslistka Lída Hájková učí na několika hudebních školách a perkusista Adam Langr má po státnicích v oboru fyzioterapie a chystá se ve svém vzdělávání pokračovat. Do toho má samozřejmě každý, pokud mu zbývá čas a síly další aktivity, zájmy a povinnosti.

Melissa se dříve zúčastnila mimo svých "sólo" vystoupení jednoho zajímavého projektu. Šlo o spojení akustických vystoupení Melissy a ex zpěváka Iron Maiden Blaze Bayleyho v doprovodu kytaristy Thomase Zwijsena. popř. houslistky Wiki Krawczyk. (Plánovala se další spolupráce a společné tour po Belgii, Slovensku a Polsku. Covid však vše stopnul).  

Melissa vás svou muzikou teleportuje do středověku nebo keltské historie. Stačí zavřít oči a nechat se unášet melodiemi. Hudba hraná srdcem. Vše důkladně propojeno - text, melodie, zpěv, přednes. Vše  tvoří jeden kompaktní celek. Nic se nepředstírá, neflekuje. Ve spojení s dobrým vínem nebo medovinou je to dokonalé.

Melissa není a nikdy nebude mainstreamovým produktem a nečekají ji monster pódia. Svou družinu "věrných" fanoušků však má a ta se utěšeně rozrůstá. 

Hudebních pochutin Melissa navařila dost a "šéfkuchař" Petr Kohoutek  prozradil, že v šuplíku svého historického "kredence" má materiál na dalších 15 skladeb. 

foto : FB profil Petr Kohoutek - Melissa