METALCRAFT : READY TO ROCK

13.07.2020

Více než čtyři měsíce nebyl MetalCraft na pódiu, takže těšení se spíše proměnilo v hlad. Kapela  do toho  vlítne na 200%.

METALOVÍ ŘEMESLNÍCI Z METALCRAFTU ROZEZNÍ KOVADLINY V NÁROĎÁKU

READY TO ROCK !

Dobrého řemeslníka, abys pohledal... METALCRAFT má hned čtyři zkušené pracanty vyučené v oboru "rocker-metalista". A to na prestižním lyceu NWOBHM s glamovou nástavbou.

V covidové pauze spatřilo světlo tří skladbové EP Cannonball - REMIX 2020 s novým zpěvem a mixem. Zároveň kapela piluje nový program na Cannonball tour s novým frontmanem Steelym, který do party nasakuje na přelomu roku 2019/2020.

O pár slov před koncertem na METAL HOT PARTY 2 v Nároďáku Jaroměř jsme požádali bubeníka kapely Martina (ex. V3S, Abax, projekt Exposed).

1. Koncert v Nároďáku bude po nucené covidové pause opět face to face. Jste připraveni a nažhaveni to "live" naprat do svých fanoušků a jak moc vám chyběl přímý kontakt s publikem?

Více než čtyři měsíce nebyl MetalCraft na pódiu, takže těšení se spíše proměnilo v hlad. V tom případě odpovídat na to, jestli nám živé hraní chybělo, je úplně zbytečné. Myslím, že do toho kapela vlítne na 200%. Jen musíme dát bacha, abychom to, jak se říká, nepřemotivovali. Jasný je, že se nemůžeme dočkat.

2. Steely nahradil na postu zpěváka "Hanze". Jedním z důvodů byl i rozdílný pohled na hudební směřování kapely. Hanz chtěl více přitvrdit, zbytek skupiny se shlídnul v melodičtější a krapet klidnější NWOBHM 80.tých let. Jak jste narazili na Steelyho? Byl nějaký konkurz, a pokud ano, z kolika zpěváků jste vybírali?

Hanz je dobrý zpěvák a jsem přesvědčen, že když naskočí zase do nějaké party, tak ji vytáhne o level výš. Máš však pravdu, že jeho parketou je daleko více, Metallica, Anihillator nebo Rammstein než Mötley Crüe, Poison, Dio nebo Kiss, kam to zase táhne nás. Steely je úplně jiná kapitola. Výborný muzikant, klávesák, kytarista a hlavně zpěvák. A stylově jsme si daleko blíž. Také se hned zapojil i do autorské práce a Toma i Juniora vyučuje zpěvu. Máme z toho prima pocit. Při hledání nového hlasu jsme vyzkoušeli asi tři další uchazeče, ale nebylo to ono. Steely má za sebou bohatou hudební cestu a v poslední době byl k vidění u Judas Priest revival, se kterými ještě poctivě dojíždí nasmlouvaná hraní. My jsme od společného kamaráda dostali tip, on dostal CD, a protože byl zájem na obou stranách, sešli jsme se, a během hodiny bylo jasné, že je to ono. Jak se říká, ta chemie naskočila na koleje a doufám, že trať před námi již nebude moc klikatá, a že to pojede jak drak.

3. Prošel Steely nějakým zasvěcovacím rituálem v kapele a přinesl nějaké zápisné?

Na to nebyl čas, vrhli jsme se do práce. Z tohoto pohledu se nám ten virus-nevirus docela v uvozovkách hodil. Koncerty byly zrušeny a mohli jsme se na 100% věnovat novému zpěvu a to nejen u frontmana. Jinak bychom to museli takzvaně lepit za pochodu. Steely se naučil 18 věcí včetně textů za necelé dva měsíce. A stojí i za úpravou textů, které nám nyní kontrolují a upravují přímo v Londýně a konečně se nemusíme za angličtinu stydět a je opravdu opravdická. Zápisným bych chápal bezplatnou výuku techniky zpěvu pro Toma i Juniora. Kapele to neskutečně pomohlo.

4. Vzpomeneš si Martine na svůj první koncert na veřejnosti, kdy, s kým a kde to bylo a jak ses cítil?

Ve Tvém výčtu mých bývalých kapel v úvodu chybí Wanastovi Vjecy, nebo spíše kapela, která jim předcházela, ale už nesla tento název, i když se to ještě nepsalo v této "speciální" gramatické úpravě. Střídal jsem zakládajícího bubeníka Pavla Sogu. V sestavě z pozdější známé kapely byl jen P.B.CH. Ale metal a hard-rock byl silnější a po půl roce a krátké punkové zastávce u V3S (dnes se jmenují Do Řady), jsem v roce 1988 zakládal speedmetalový ABAX. A právě s předchůdkyní Wanastovek jsme poprvé hráli v kultovním klubu 007 na pražském Strahově. Myslím, že to tenkrát byla velmi pravděpodobně docela "wostuda"....

5. Jaká byla tvoje první souprava? Začínal jsi na plechovkách a krabicích nebo jsi rovnou skočil za TAMy?

Ve čtrnácti, když nebyli naši doma, jsem na kombinovanou soupravu (polštáře-krabice) přehrával s KISS Alive II až do zblbnutí... A KISS mi zůstali až dodnes jako základ. Paradoxně Black Sabbath, Deep Purple, Rainbow a další velikány jsem objevoval až později. První bicí jsem zdědil za symbolický peníz právě po svém předchůdci u Wanastovek. To byly staré "Amatky" potažené černou samolepkou, vypadaly v mých očích tehdy skvěle. Pak už jsem se zadlužil a s ABAX jsem pořídil v bazaru staré SONOR, to už byly dva kopáky. Značku TAMA jsem si oblíbil až od reunionu ABAX po roce 2000. A zatím jsem věrný.

6. Je o tobě známo, že jsi entomolog a specializuješ se na brouky (střevlíky). Několik nově objevených druhů je pojmenováno po rockových kapelách nebo muzikantech. Máš připraveno nějaké jméno, pokud něco jako první ve svém oboru objevíš?

Entomologie je úžasnej kůň a relax. I když dnes už jsem v podstatě už trochu profík, protože mě to i částečně, z různých výzkumů na zakázku, živí. S tím objevováním to bude v mém středoevropském areálu složitější, je to dost solidně probádané území. Kdybych něco nového přece jen objevil, pak to spíše ponese jméno některého z mých učitelů a vědeckých vzorů. Tam asi půjde muzika stranou.

7. Máte jako kapela, nebo ty osobně, nějaký rituál před vystoupením? Třeba panák za zahřátí, pokřik, plácnutí dlaní, talisman ve šlapáku?

Asi není nic daného či zaběhnutého. Nicméně ten panák většinou proběhne. Třeba se něco časem samo vyvrbí.

8. "Pražští umělci jedou na venkov". Co Jaroměř? Už jsi někdy byl, popř. hrál v tomto východočeském městě? Nebo si se musel kouknout do mapy, kam že to vůbec jedete?

Já bych byl s těmi pražským umělci opatrný. Jsme sice v kapele s Juniorem dva pražští rodáci, MetalCraft se zpočátku i tvářil jako pražská kapela, ale dnes již nikdo z kapely v Praze nebydlí. Já i Junior jsme na Kolínsku, tam je i zkušebna, Steely je zabydlen ve stínu Velkopopovického pivovaru a Tom je v Praze na studiích. Jináč dojíždí až z Broumova.

Jaroměř netřeba na mapě hledat, sice hrajeme v Jaroměři s kapelou poprvé, ale už jsme tudy mnohokrát projížděli. A v Jaroměři na gymnáziu učil deset let jazyky můj oblíbený spisovatel Jaroslav Žák, autor nesmrtelné Žižkovské trilogie a podle jeho předloh se natočily známé prvorepublikové komedie Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše. V neposlední řadě mám i z okolí Jaroměře ve své sbírce nějaké střevlíky.

9. Na co se můžeme těšit v Nároďáku? A co bys vzkázal fanouškům dobré muziky, aby dorazili v co nejhojnějším počtu na Hot metal party?

Je to první koncert MetalCraft po nucené odstávce, myslím, že nebude třeba hledat energii a nasazení. Těšíme se moc. Uslyšíte a uvidíte téměř celý koncertní program Cannonball-tour 2020, v novém kabátě, s novým hlasem i s některými drobnými novinkami. Je-li někdo příznivě nakloněn osmdesátkovému Hard'n'Heavy s typickou syrovostí ale i melodikou a trochou toho rock'n'rollu a glamu, tak by si měl na své přijít. Těšíme se na každého, kdo najde do Nároďáku cestu. A nejsme tam jenom my, všechny zúčastněné kapely jsou skvělé a zvlášť se těšíme na Sebastien, s těmi jsme se ještě nestihli potkat.

10. A na závěr nějaké životní moudro, heslo, citát?

Asi ještě nejsem ve věku na moudra, tak použiji slova nesmrtelného Lemmyho: "Je to jenom Rock'n'Roll" a nehrajeme si na umění. Musí to nás i Vás v první řadě bavit.

LET'S ROCK!