MOTTO KAPELY VIVIAN JE JASNÉ: "JEDINĚ DOPLNEJCH"

23.10.2021

Těšíme se na koncerty. Jsme skvělej road team a těšíme se na další jízdu za našimi fanoušky.

Dnešní rozhovor věnujeme broumovské rockové bandě, která si říká VIVIAN. Na otázky odpovídal frontman a kytarista Marthy.  

1. Prvně představ kapelu, odkud jste a její složení 

Naše kapela se jmenuje Vivian a vznikla v Broumově. V současný době fungujeme ve čtyřčlenné sestavě: Marthy, Robert, Ondráš, Kuba. Svoji tvorbu si zakládáme na českých textech a žánrově v poslední době tvoříme hlavně moderní rock s prvky elektroniky. 

2. Proč zrovna Vivian, máte nějakou konkrétní vazbu k tomuhle jménu nebo Vás to jen tak napadlo a řekli jste si, že je to vlastně dobrý? 

Poprvé mi tenhle název doporučil jeden kamarád, když jsem dávál dohromady úplně první kapelu. V tý době mě to moc neoslovilo, takže jsme zvolili jiný název, konkrétně "Arven". Asi po roce jsme zjistili, že se takhle jmenuje nějaká německá kapela, která tenkrát koncertovala už i v Česku. Rozhodli jsme se kvůli tomu přejmenovat a právě v tu chvíli jsem si vzpomněl na ten název Vivian a přišlo nám to jako ideální řešení. Vždycky mě ale vytočí, když nás napíšou na plakát špatně, tzn. VIVIEN. Stává se to docela často. 

3. Začínali jste jako hodně mladý, co Vás vedlo k tomu založit kapelu, byl to nějaký vzor nebo inspirace někým z okolí? Nebo jste si prostě řekli že dáte si kupy kapelu a budete prostě hrát? 

Tak já třeba jsem nikdy ani neuvažoval, že bych si hledal nějaký jiný zájmy. Muzika mě bavila už odjakživa, kytaru jsem viděl dřív než hračky a mít jednou kapelu byl můj sen. Takže zhruba v 6 třídě na základce už jsem se rozhlížel kolem sebe koho bych tak mohl ukecat, aby do toho šel semnou a první po ruce byl brácha Ondráš a funguje nám to spolu doteď. Kuba se nám potom ozval sám, když jsme hledali novýho basáka a po nějaký době jsme se rozhodli najít ještě někoho, kdo umí hrát na kytaru a dostali jsme tip na Roberta. 

4. V minulosti jste se účastnili nějakých soutěží, můžeš k tomu něco víc říct? 

Úplně na začátku jsme zkusili soutěž Skutečná liga. Díky našemu nízkýmu věku nás zařadili do kategorie junior a podařilo se nám zvítězit. Byl to docela zásadní moment, protože hlavní cena bylo natáčení videoklipu a to nám hodně pomohlo. Dostali jsme se taky na spoustu velkých festivalů a vlastně se Skutečnou ligou máme partnerství doteď. Objevujeme se díky tomu na různých akcích. Vyhráli jsme taky soutěže jako Šance Muzikus a UEFA EURO-WU17, kde jsme získali hraní na fotbalových stadiónech před začátkem zápasů v dívčím fotbalu. Potom se nám zadařilo v soutěži studentských kapel, kde byla hlavní cena slot na Hradeckém Majálesu a nějaký prachy. 

5. Kdo skládá hudbu a jak je to s textama, odráží se v nich věci a dění které máte potřebu komentovat, nebo se raději vážnějším věcem vyhýbáte? 

Momentálně skládáme hudbu já a Robert. Jakmile to má hotovou alespoň základní stavbu, pracujeme na tom ve zkušebně s celou kapelou. Texty zatím píšu já a snažím se vnímat různý příběhy a dění kolem sebe. Politiku a podobný témata do toho určitě tahat nechci, ani by se to k nám nehodilo. Zrovna teď mám ale období, kdy se v textech snažím sdělit i svoje vlastní pocity z toho co se kolem nás zrovna děje.

6. V současné době máte druhého kytaristu Roberta, kde jste na něj narazili? Jak moc je znát jeho příchod do kapely? 

Já už jsem se s Robertem předtím párkrát potkal v baru, ale to už je dávno. Doporučila nám ho kamarádka, takže jsme ho nenápadně vylákali na takový Vánoční setkání s kámošema a tam jsme se domluvili, že si někdy zahrajeme jen tak ve zkušebně. Nakonec jsme se v tý zkušebně scházeli každej víkend a funguje to tak doteď. Ta druhá kytara je hodně znát, ale hlavní je, že Robert má spoustu nápadů a díky tomu je ta muzika úplně jinde než dřív. 

7. Hrajete na různém spektru akcí s velkým žánrovým zaměřením kapel, z toho soudím, že jste široce zaměření, je nějaká akce nebo kapela na které rádi vzpomínáte? A co nejhorší zážitek z koncertů? 

Tak já myslím, že stejně jako každá kapela si nejvíc užíváme akce kde je hodně lidí. Má to potom úplně jinou atmosféru a líp se hraje. Třeba letos jsme si podle mě užili všechny festivaly, protože proběhly bez problému. Akorát na jedný akci hrozně pršelo a zvukař to zabalil, ale na poslední chvíli se vymyslela alternativa a odehráli jsme akusticky ve stanu a bylo to hrozně super. Nejhorší zážitek je, když se na pódiu neslyšíš. To je moje noční můra před každým koncertem. 

8. Máte vydána dvě alba, jeden váš singl je přehráván v rádiu, pár videoklipu, když se ohlédneš zpětné, udělali by jste něco jinak? 

Určitě. V průběhu posledních dvou let se můj přístup k vlastní tvorbě začal zásadně měnit. Došlo mi, že nejsem ten typ autora co zvládne během pár týdnů připravit tři nebo čtyři nový písně za kterýma bych si potom stál. Taky jsem si řekl, že už nikdy nechci jít do studia a rovnou točit kompletní album. Naopak mě baví pracovat na každým songu třeba měsíc, pak ho v klidu dokončit s celou kapelou a nakonec zajet do studia. I přesto, že se s klukama snažíme nahrát si vždycky co nejvíc stop přímo ve zkušebně, stejně je pro kapelu hrozně důležitý spolupracovat s producentem a nahrávat v opravdovým studiu. To je jediná možnost jak nasbírat zkušenosti a posunout se dál. V poslední době jsem taky začal objevovat spoustu nových moderních interpretů a snažím se inspirovat současnou hudební produkcí. 

9. Nedávno jste natočili video k písni Demoni, která je o dost tvrdší než předchozí věci, má se to brát tak, že to je cesta kterou teď chcete jít? Co tomu předcházelo nebo co se stalo, že proběhla takováhle změna? 

My se žánrově moc nesnažíme nikam zařadit, takže je možný že z nás v budoucnu vypadne ještě spousta nečekaných překvapení. Každopádně během posledních Vánoc jsme se kvůli lockdownu zavírali hlavně ve zkušebně a v různých "kobkách" a snažili se tuhle složitou etapu opět nějak přečkat. Po několika víkendech už nám to dost lezlo na mozek a často jsme vyváděli různý blbosti. No a právě v tuhle chvíli se mi v hlavě začal dávat dohromady text k týhle písni. Snažil jsem se tam zachytit některý hlášky a slova co z nás pravidelně padaly a následně při nahrávání zachovat všechnu tu špinavost. Nahrávání tentokrát neprobíhalo v žádném studiu, ale přímo v naší zkušebně v průběhu těch bláznivých večerů. Od začátku jsme taky plánovali, že ten song doplníme videoklipem. Scénářů bylo několik, ale nakonec jsme dostali tip na jeden zaniklý důl ve kterém se nachází zajímavá opuštěná budova. S Robertem jsme se tam zajeli podívat a všimli jsme si, že kromě vnitřních prostor by se dalo natáčet i na velký střeše, která vypadala parádně. Takže bylo jasno. - Každá kapela chce totiž točit na střeše! Natáčení pro nás bylo zatím asi nejnáročnější, protože budova měla tuším čtyři patra, takže hodně času zabralo přenášení techniky. Nebyla tam ani elektrika a hned na začátku nám selhaly obě elektrocentrály. Opět jsme s sebou měli naštěstí skvělej tým a všechno se vyřešilo. Režisérem videoklipu je Michal Havlíček.

10. S kým by jste si chtěli někdy zahrát, takové to tajné přání i když by to už bylo třeba i neuskutečnitelné, kdo by to byl a jakou největší pecku by sis chtěl zahrát? 

Není ani tak důležitý s kým, ale určitě chceme jednou zažít nějakou O2 arénu, nebo support pro někoho hodně slavnýho. Největší pecku, kterou bych si chtěl zahrát? Asi Nostalgii. Ta se nám hraje nejlíp! :)) 

11. Motley Crue nebo Guns n Roses a proč? 

Kdybych měl vybíral podle hudební kvality, tak rozhodně G´n´R. U Motley Crue se mi zase líbí ten život za oponou a četl jsem i jejich knížky. Dneska už bych asi nešel na koncert ani jedný z těch kapel, protože se to naživo nedá poslouchat. 

12. Nebudeme si nic nalhávat, že sex drogy a rock'n roll je jen pouhá prázdná fráze, a že vy jste ty hodný, protože by si to mohla přečíst máma. Tady se nemusíš bát. Jaký největší průser máte na svědomí? 

Na tohle jsem se ptal i kluků a shodli jsme se na tom, že ten největší průser nás asi teprve čeká. Zatím nám všechno tak nějak prošlo a většinou se vždycky zašíváme v místech, kde nehrozí žádná velká katastrofa. Musím ale zdůraznit, že se nám spolu paří dost dobře! 

13. Jaké jsou plány do budoucna? Kde budete v brzké době vystupovat? 

Máme za sebou docela pěkný léto.. Vystoupili jsme na skvělých akcích a festivalech, stihli jsme i takovou menší kapelní dovolenou na Mácháči. No a zakončení proběhlo taky ve velkým, protože Kuba letos už druhým rokem pořádal vlastní festival Studená Sound v Božanově, kde se opět hodně slavilo. Teď připravujeme dva nový singly a na konci října je pojedeme nahrát do studia. Potom začneme teprve plánovat další koncerty a celkově toho musíme do Vánoc stihnout ještě hodně. 

14. Co by jsi řekl na závěr? Nějaké moudro, motto, ospravedlnit se nebo omluvit, teď máš poslední příležitost. 

Za celou kapelu chci poděkovat všem, co letos dorazili na naše koncerty, protože jsme poznali spoustu nových lidí. Opět jsme měli v dodávce skvělej road team a těšíme se na další jízdu! A motto na závěr? "DOPLNEJCH!!!"

Autor : Martin Kapcuk alias "KEČUP"