MUSTAINE – HEAVYMETALOVÉ PAMĚTI

25.01.2020

Jak Dave prošel peklem a pak našel Boha

Pozoruhodné otevřené vyprávění o mnoha letech ve světě metalu...brutálně úpřímné. Mustainovo vykoupení a návrat k hudbě dávají knize neobvyklý konec, protože s něčím takovým se v heavy metalu nesetkáte každý den. Je to dobře napsaná kniha a pro každého, kdo vyrůstal na thrash metalu, bude po všech stránkách přínosným čtením.

Úvodem...

"Chcete-li se podívat na úplné dno, jste na správné adrese. Bez váhání ovšem připouštím, že dno bylo v mé temné a šílené, speedmetalové verzi dickensovského života pohyblivým cílem. Co si tedy mohu ze svého života odškrtnout ?

Chudé, neutěšené dětství ? Ano.

Násilnický rodič alkoholik ? Ano.

Náboženské podivnosti k zešílení ( v mém případě dva extrémy - Svědci Jehovovi a satanismus) ? Ano.

Alkoholismus, drogová závislost, bezdomovectví ? Ano, ano, ano.

Drtivé profesní a umělecké překážky ? Ano.

Léčebna závislosti ? Ano. (sedmnáckrát, plus minus).

Zážitek blízké smrti? Ano, i tohle."

Zhruba 50 -let života Davea Mustaina, pěkně natvrdo! O muzice, rodině, závislosti. Dave se po odchodu od rodičů dává na dráhu drogového dealera na různých předměstích jižní Kalifornie. Drogy se s ním potáhnou po velkou část jeho života a citilně jej ovlivní, stejně jako účinkování v kapele Metallica (tehdy to byla spíše Alcoholica). S Hetfieldem, Ulrichem McGovneym nastartoval tuto metalovou mašinu. Právě drogy a chlast, stejně tak "nespoutaná" povaha vedly Davea k vyhazovu z kapely. Tato křivda, nevraživost stejně tak jako věčné porovnávání a soupeření mezi Metallicou a Megadeth jsou častým tématem knihy. Kdoví, jaká by byla Metallica, kdyby v ní Dave zůstal ?

"Za ta léta jsem schytal hodně nadávek za to, že jsem nikdy nedokázal dát Metallice pokoj. Zčásti oprávněně. Vím, že řada lidí, včetně Larse a Jamese - se na mě podívá a řekne :"Proč se nedokážeš spokojit s tím, co si dokázal?" A budou mít pravdu. Prodat 20 miliónů desek není žádný neúspěch."

K prvnímu většímu usmíření Davea s Metallicou došlo na turné "Velké čtyřky" - Metallica, Slayer, Megadeth a Slayer v roce 2010.

"Nejlepší na tom ovšem samozřejmě je, že to usmíření nebylo krátkodobé ani účelové. Každý večer na tom turné se Lars zastavil u nás v šatně a pozval mě, abych se čel podívat na koncert Metallicy. A po každém z těch rozhovorů jsem si uvědomil : Bože ti chlapi mi hrozně chybí. Kéž bychom byli pořád přáteli. Myslím si, že teprve na turné velké čtyřky mi došlo, jak moc lituju svého chování za všechna ta léta. A nakonec jsme si o tom všem promluvili, trochu pročistili vzduch. Všechno se to odehrávalo v pozitivním a srdečném duchu, a mohu otevřeně říct, že mám nyní pocit, jako bychom se posunuli vpřed. Mám je opravdu hodně rád, a vždycky budu."

Přelomovým obdobím pro život Davea se staly roky 2001 a 2002. Už zase v drogovém rauši, dalších léčbách a navíc mu "odumřela" ruka (komprese radiálního nervu). Prognózy nebyly vůbec dobré a hrozilo, už si Dave na kytaru nezahraje. Byl na dně a dával to všem najevu, včetně manželky Pam, kterou miloval : " Nenávidím svůj život. Nenávidím svou práci. Nenávidím svou kapelu. Nenávidím svoje děti. Nenávidím i tebe. Nejraději bych se hned oběsil!"

Později v léčebně...

Takhle už dál nemůžu. Tohle musí skončit.

Ale nebyl to konec všeho. Byl to začátek.

Modlitba hříšníka

"Každý přece ví, že Dave Mustain je hříšník, to je snad nad slunce jasnější, ne ? Kromě toho jsem různé verze modlity hříšníka odříkával stokrát, v podstatě se například nelišila od Modlitby třetího kroku z brožury Anonymních alkoholiků :

Bože odevzdávám se Ti, abys se mnou činil, jak žádáš

Osvoboď mne z područí mého JÁ, abych byl

Schopen lépe vykonávat Tvoji vůli

Odstraň mé obtíže, aby vítězství nad nimi bylo

Svědectvím těm, kterým bych mohl být Tvojí mocí,

Láskou a životní cestou nápomocen

Děj se vždy podle Tvé vůle

"Když člověk opravdu zažije duchovní probuzení, proč se omezovat jen na to ? Moje zkušenost je mimořádná. Vím to a nečekám, že ji každý přijme. Když to člověk sedmnáckrát nezvládne, je jasné, že se najdou skeptici. Ale hlavní je, že to byla úžasná jízda. Mám svůj život rád, má rád, co jsem dokázal a vytvořil. Prohlédl jsem, v čem chybuju a co pití a drogy způsobily mně i mé rodině, i to, co udělaly s mou kariérou a tělem. Pít a brát drogy mi dnes dává asi tolik smyslu, jako si načůrat do kalhot v mrazu : chvilku to je příjemné, než začne foukat studený vítr, a pak už to tak skvělé není."

Dave Mustaine a Joey Layden : Mustaine Heavymetalové paměti

Překlad Antonín Hluštík

Nakladatelství Volvox Globator, 2013