NANDAY A JEJICH ROCKOVÁ PALÍRNA

31.05.2021

"Vypálili jsme veškeré své hudební nápady v jeden krásný destilát", říká nová rocková kapela NANDAY 

Poslední rok a půl byl koncertním půstem pro ty, kteří hrají, ale i pro ty, co na koncerty jen rádi chodí. Nová skupina NANDAY přetavila toto bezčasí v debutové album Rovně!, které je v distribuci vydavatelství Supraphon. Členové budoucí rockové kapely se poprvé sešli v roce 2019 a během roku 2020 propojili své hudební zkušenosti naplno, založili skupinu NANDAY a společně složili, nahráli a vyprodukovali plnohodnotné album. Novinka vznikla hladce a poměrně rychle. Debutové album Rovně! je návratem ke všemu, co měli NANDAY rádi za mladých let, když hráli se svými kapelami rock, metal nebo hardcore, ale třeba i moderní jazz. Jen k tomu přidávají léta života, novou chuť a nadšení z lidského a muzikantského propojení.

NANDAY říkají: "Nesourodost našeho hudebního backgroundu jsme přetavili v přednost, podobně jako sadař, co vypálil veškerou svou úrodu v jeden krásný destilát."

Basista Jan Plášil, bubeník Tomáš Piala, kytarista Juraj Sonlajtner, hlavní autor hudby a textů, jsou pražským rytmickým základem. Pevnou součástí kapely je i liberecký rodák Tomáš "Pospy" Pospíšil, jehož silný nezaměnitelný hlas se stal poznávacím znamením NANDAY.

"Energie, kterou máme my čtyři, vychází z našeho přátelství , drsného, nelítostného vzájemného humoru, z přímočarosti, normálního sebevědomí všech členů bandy a hlavně z totální nadrženosti hrát", tvrdí kytarista Juraj Sonlajtner a dodává: "Rovně! je rozmanitá směs rockových chutí. Jsou tam krvavé steaky i ostré omáčky, ale i nějaká ta svíčková nebo rafinovanější žrádla. Dokonce i dezert se najde, ale obecně moc sladkého na desce nečekejte! Jako když si řekneš, že ti je jedno, jestli ztloustneš, nebo jestli to, co dáš na talíř, bude zajímat většinu hostů v hospodě. Důležité je, že to chutná nám a je toho dost pro všechny nenasytné fanoušky rockové muziky."

"Chyběla nám přímočarost v hudbě a něco z toho, na čem jsme vyrostli. A obojí se nám snad na desku podařilo dostat. Takže i proto se jmenuje Rovně!. Zároveň ten název vyjadřuje náš postoj k životu. Stát pevně a koukat se na věci zpříma. Žádná levá. Každý ví, co od tebe může čekat. Je to pořádný tlak a energie. Už nás nebaví poslouchat ukňouraný kluky, co bez manikúry před lidi nevlezou", doplňuje baskytarista Jan Plášil.

Skupina si nemůže vynachválit producentskou spolupráci s Lukášem Martínkem ze studia Svárov, kde novinka během roku 2020 vznikala. Jak NANDAY sami tvrdí, potkala se ve studiu deviace pro kytarový zvuk jak u producenta, tak u kytaristy Juraje Sonlajtnera. Každopádně pro ty, co mají rádi různé kytarové vychytávky, bude deska solidním studijním materiálem. Nadějnou novou formaci tuzemské rockové scény lze charakterizovat jak rozmanitostí podobnou tvrdým českým legendám typu Krucipüsk, tak i lyrikou příznačnou skupinám Lucie nebo Wanastovi Wjecy. Stejně tak lze slyšet vlivy grungeových rockových kapel z 90. let nebo původní kořeny rokenrolu. Dvanáct českých autorských písní rozhodně nebude nudit!