NOISE BAR UDĚLAL Z BOHUSLAVIC PRVNÍ ROCK AND ROLLOVOU VESNICI V ČECHÁCH

05.04.2022

Rozhovor se šéfem klubu Karlosem. Kdo je proti benefičním akcím je "vocas"! 

To, že bez klubů a barů by spousta kapel ani nemohla existovat, je dnes každému jasné. Kluby a bary prostě k rock'n'rolu patří. Ať jde o hard rock, metal nebo punk ve všech svých podobách. Každá kapela někde začínala a povětšinou si své první veřejné vystoupení odbyla v nějakém baru. Proto nebude od věci se na tato místa podívat z blízka.

Dnes se podíváme do NOISE BARU v Bohuslavicích a pokecáme s jeho šéfem, sympaťákem a rockerem KARLOSEM.

1) Ahoj Karlosi, třetím rokem provozuješ Noise bar v Bohuslavicích. Jak jsi se k tomu přišel, a co tě vedlo k tomu provozovat bar a hudební klub současně?

Úvodem zdravím všechny hudební nadšence a fanoušky. Abych pravdu řekl, dostal jsem se k tomu úplně náhodou. Po odchodu z Práglu a pak skončení na Vršovce jsem hledal nějaký prostor, ale nic speciálního jsem popravdě neměl. Různých nápadů a tipů, kde bych mohl dělat to, co mě baví, a to je rock´n´roll bylo dost. Ale všechno vyřešili lidé kolem mě. Přátelé, kteří chodili za námi na Vršovku na pivo a na akce. Vše zařídil a obvolal kámoš, kterému říkám/e Bůh (místní Alfsamec). Tenhle týpek zavolal starostovi obce v Bohuslavicich, domluvil schůzku a pak olalá je tady NOISE BAR už třetím rokem. Díky BOŽE!!! (smích)

2) V Noise baru pořádáte akce a koncerty se širokým žánrovým zaměřením, ať jde o punk, hard core, metal, ale i reggae nebo drum n basse, takže jste otevřeni velkému spektru stylů a návštěvníků. Přesto je něco, co se v Noise baru ještě nepodařilo zrealizovat? Popřípadě jaké máte plány do budoucna?

No, já mám jasno, které žánry chci dělat a jak by měl ten prostor vypadat. Prostor, kde máš sál cca pro 300 lidí a zvlášť prostor pro hospodu prostě chceš využít na maximum. Ale to všechno, všechny ty styly, které já prostě nejedu, mi nabídli lidé z okolí. Borci a borkyně, co tady objíždějí bramborová pole se sound systémem už třeba 15 a více let.

Tady bych chtěl moc poděkovat Tomovi, Alešovi(PÝČO), Čokymu, Hanzovi, Páčovi, Pechymu, Lucii a dalším, kteří mi ukázali svůj svět svobody, kde děláš mejdany, kde chceš a stačí Ti bedny a centrála!

Já nejsem žádný jezdič na technošky a žánry jako rap, DnB, techno, tekno atd. prostě jedu okrajově. Ale pak ti tihle lidé ukážou, že tahle jejich scéna, to co ty bereš okrajově, je prostě supr. Skvělí lidé, parádní atmosféra. Baví mě to s nimi, tyhle mejdany, ale kurva jsou teda dost dlouhé! (smích)

Přiznám se, že spíš se nám daří věci realizovat. Právě proto mě to strašně baví, tohle přátelství kolem NOISE BARU.

Na rok 2022 se nám podařilo přivést skvělé kapely, třeba teď v dubnu přijede německá legenda S.D.I., proslulý PLEXIS, v červenci přijedou a svou premiéru si v Europě odbijí INTOXXXICATED z Mexika, kteří zahrají taky na OEF. V září přijedou jedineční LOS FASTIDIOS!!! Prostě jsem nadšený, že tyhle kapely zahrají u nás na vesnici!

3) Jak se ke vzniku baru z počátku stavěli místní? Přece jen chod akcí, i když to není záměrem, občas narušuje klid a ne každý z toho je vždy nadšený.

Tohle je supr otázka. Překvapivě dobře pro ty co nás už znali, protože věděli, že budou mít nový prostor kam zajít na mejdan a pivko. Ale co si budeme nalhávat, já se svojí image, bych byl terčem pomluv, i kdybych si tady na vesnici otevřel stánek se zmrzlinou. (smích) Každopádně po těch třech letech jsme už okoukaní, a lidé zjistili, že jsme prostě v pohodě a máme skvělé vztahy. A to je pro mě velice důležité! Prostě některé věci chtějí čas, odsoudit je strašně jednoduché!

4)Vždy je u vás velmi přátelská atmosféra, dalo by se říci, že jste jako jedna velká rodina. Je tohle hlavním cílem Noise baru? Vytvořit místo, kde se bez rozdílů budou všichni cítit dobře?

Jsem rád, že to takhle vnímáš, protože já to taky tak cítím. Je až k neuvěření, jak skvělou komunitu se nám tady na vesnici podařilo dát dohromady, a navíc počet našich příznivců roste a já tajně doufám, že se ten růst nezastaví. (úsměv)

Je důležité si přitom uvědomit a já to vím, že tenhle koncept, takový typ podniku není úplně běžný na vesnici provozovat. A právě proto je to pro mě výzva a jsem přesvědčen, že to má smysl!!!

Ale určitě Noise bar není úplně pro všechny, protože bohužel nežijeme ve zdravé společnosti

5) Pořádáte různé benefiční koncerty a sbírky, jejichž výtěžek jde na dobročinné účely. Na jaké události reagujete a kde všude se snažíte pomáhat?

Kdyby bylo všechno cajk, tak se benefice dělat nemusí, ale svět v pořádku není! Protože lidi nejsou ready a já jsem rád, že můžeme pomáhat. A tou nejlepší možnou cestou- mejdanem na dobrou věc.

Lidi benefice spojuje, snaží se pomoct, vyjádřit názor, stávají se víc politicky aktivní a já jsem rád, že čím dál více lidí pomáhá. Je to skvělé a jsem hrdý na to, že nežijeme v úplně zkažené společnosti. Teď v téhle situaci na Ukrajině, budeme určitě směrovat pomoc lidem prchajícím před válkou.

6) S jakou odezvou se setkávají benefiční akce, je problém sehnat kapely nebo jiné interprety, kteří vystupují pro dobročinné účely. Zapojují se do sbírek a akcí i místní obyvatelé?

Tady v tomhle ohledu není problém, hudební scéna pomáhá ráda a lidé kolem taky. Problém najít kapelu a vše kolem toho není. Vždy to ale zaleží na návštěvnosti, a ta je jak kdy. Někdy překvapí pozitivně, jindy bys čekal návštěvnost i zájem větší...

Každopádně to neznamená, že na to lidi serou. Naopak hodně lidi , který nemůžou přijet z různých důvodů, jako je rodina, práce, nebo finance si najde jinou cestu. Buď se staví kdykoli před, nebo po akci a přispějí, nebo pošlou příspěvek na účet. A to je důležité a skvělé! A jestli se někdo staví negativně k benefičním akcím tak je vocas!

7) Hráli u vás kapely jako americká punková legenda Total Chaos, italský Defectives i již zmiňovaný Plexis v čele s Petrem Hoškem, kterým předskakovali málo známé české kapely. Dáváte tak prostor začínajícím nebo nemainstreamových kapelám se určitým způsobem dostat do širšího povědomí. A to je super!

Ano česká hudební scéna je velice pestrá, je tady mraky skvělých kapel, a já prostě chci, aby si zahráli i třeba pro jiné publikum protože by je mělo vidět.

8) Nedávno Plexis oznámili skoro kompletní změnu sestavy. Zůstává pouze jejich hlavní tvář a zpěvák Petr Hošek. Myslíš si, že tahle změna Plexis nakopne a posune je dál?

Plexis se rozhodli pro změnu a já se nechám velice rád překvapit. V dubnu je u nás v Noise baru v nové sestavě taky uslyším poprvé, tak uvidíme. Každopádně se Plexis mohli rozhodnout to celé zabalit a skončila by jedna velice zásadní česká punková legenda, která si myslím, že není vyhořelá. Petr ví, co chce hrát a také že chce pořád vystupovat. A proto se na ně velice těším, uvidíme novou krev v podání legendárních Plexis.

9) Provozuješ i Hard Bones production, pod jejíž hlavičkou probíhá většina akcí v Noise Baru. Je to jen o koncertech, nebo je to zaměřeno i na jiné aktivity?

Hard bones jsem zakládal někdy v roce 2012 hlavně jako booking kapel, ale pak jsem zkusil i vydávat alba a tak, nabídnout skupinám co nejvíce služeb. Teď je ale finanční situace jiná, mám dvě práce a potřebuji postavit na nohy Noise bar. Po covidu jsem rád, že ještě pořád fungujeme. Mimochodem jeden plán na tenhle rok mám a to vydat novou desku OUT OF CONTROL! Snad to dopadne.(úsměv)


10) V rámci Hard Bones Probuction proběhnou i koncerty německé trash/speed metalové legendy S.D.I. Jak si se k tomu dostal? Většina lidí by si mohla myslet, že takové "velké" kapely spolupracují s jen s velkými produkcemi?

Tak Hard Bones už má za sebou spoustu koncertů, máme dobré vztahy s agenty a s mnoha booking agenturami, za ty léta mraky akci pod naší hlavičkou, tak snad budeme moct lidem přinést i mnohem "větší" jména.

11) Provozování Noise Baru a Hard Bones production zabere spoustu času. Máš rodinu a děti, jak to vše zvládáš? Neměl jsi někdy chuť to pověsit na hřebík? Mít jistotu, klid, rodinnou pohodu? Přece jen tento druh podnikání s sebou nese určitá rizika.

Čas je problém, ale mě to fakt baví, věřím, že to smysl má. Peníze pro mě nejsou prioritou, ale jsou potřeba, abych tenhle rock'n'roll mohl dělat dál. A jestli jsem to chtěl pověsit na hřebík? Tak to období mám už za sebou, naopak tady je to pro mě nová výzva, a já ji chci dělat naplno! Jsem teď hodně zapálený a doufám, že to vydrží, a to chci! Ale je taky důležité, aby to bylo pro koho dělat!

A cítím to tak, že to není ztráta času, i když přes den makám na stavbě, abych to mohl financovat a přežil, protože teď to není úplně jednoduché období. A chci moc poděkovat za podporu a velké porozumění své polovičce Břétě (Alžbětě). Za to oslovení mě zabije!!!(smích) Máš můj obdiv kočko !!!

12) Chtěl bys něco říct na závěr, poodhalit plány s Hard Bones i Noise barem, nějaký osobní vzkaz nebo motto?

Přátelé jezděte na koncerty a podporujte kulturu, protože vám má co nabídnout, věřte mi! Nebuďte sobci a pomáhejte si! Buďte zdraví a šťastní! Moc rádi vás u nás uvidíme!!! Jo a díky moc za tuhle možnost a prostor pokecat o Noise baru .

Autorem rozhovoru je Martin Kapcuk aka "Kečup". Díky a těšíme se na další "matroš" pro Music-report.