Norské black metalové kapely TAAKE s KAMPFAR podpoří černí smrťáci NECROWRETCH z Francie

02.03.2020

Černé vítání jara a zúčtování se smrtkou má pod palcem Obscure Promotion a odehraje se 20.3.2020 v pražské Nové Chmelnici

TAAKE jsou jednou z nejvýraznějších kapel "druhé" norské vlny z 90. let. Společně s výtečnými krajany KAMPFAR se vrací na koncert do Prahy.

Ještě než se uskuteční květnový koncert polské Mgly, Praha se zahalí do té norské. To přesně totiž TAAKE ve staré norštině znamená. Kapela sice vznikla r. 1993 pod jménem Thule, ale po dvou letech dochází ke změně. Hlavní a vlastně jediná persona Taake, výrazný vokalista Hoest, který veškerou muziku kapely skládá i nahrává, se k přejmenování na "Mlha" uchýlil, jednak aby jméno kapely lépe odráželo ducha hudby a textů a jednak mlha obklopuje sedm hor jeho rodného Bergenu.

Samotný Hoest je na norské scéně známá osobnost. Majitel labelu Dark Essence je historicky spjat s mnoha kapelami, mezi nimiž můžeme zmínit např. Gorgoroth, Ragnarok, Carpathian Forest, Helheim a mnoho dalších.

Co se TAAKE týče, ti i přesto, že hrají "pravý norský black metal", mají i nominaci na norskou Grammy - cenu Spellemannprisen. Vedle spousty EP vydali sedm alb, na nichž Hoest spolupracoval i s osobnostmi jako Attila Csihar, Nocturno Culto, Demonaz nebo Ivar Bjørnson, takže je zřejmé, že hudba TAAKE neodráží surový black. Je pro ni příznačná chytlavost, silná severská atmosféra a výrazné melodie.

S TAAKE v severské alianci přijedou další Norové KAMPFAR. I jejich jméno je ve starodávné norštině a je přeneseným významem pro bojový pokřik, který znamená "Odin" či "Wotan". Logicky se tak s populární družinou, kterou už 25 let vede majitel zabijáckého hlasu Dolk, dostaváme k severským mýtům a rozjímání nad pohanskými kulty. Tahle sebejistá kapela mající atmosférou blízko třeba k Enslaved ale vůbec neubírá ve svém pagan blacku na obrátkách, i když se hojně přechází do majestátních hymnických pasáží.

Norskou dvojici na turné budou doprovázet francouzští black/death zloduši NECROWRETCH, kteří velmi vychází z kořenů žánru.

FB event: https://www.facebook.com/events/587008572097995


e-TICKET: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/338

Lupeny k dostání rovněž  v síti Ticketmaster a na předprodejní kase v Lucerna Music Baru.