OKULT A JEJICH ĎÁBLOVO ZNAMENÍ

04.08.2020

Kapela OKULT má novou placku s názvem Signum Diabolica

OKULT A JEJICH ĎÁBLOVO ZNAMENÍ

Tak jsem si trochu nas...l do bot. Tak dlouho jsem otálel s informací o novém CD kapely OKULT, až mě předstihli dva recenzenti a jejich hodnocení už dorazilo na sociální sítě. 

Tak co psát, aby se to neopakovalo a bylo to trochu jiné?

OKULT jsem zažil párkrát na "živo" a vždy to byla nekompromisní pařba a palba.

Živák je vždy větší nářez a občas i pop rock zní tvrdě, když se dobře "přezvučí".

Tak jak budou znít fláky Okultu z přehrávače? 

Žádný strachy, šlape to sec sakra dobře !!!

Osm fláků nás vrhne do doby dávno minulé, kdy temnota, hrůza a běs drtily naše předky. 

Tak dávno a přece trochu stejné jako dnes, paralely zřetelné, následky prozatím mírnější...jasně, neupálí tě a nevobujou ti švédský botky, pokud nesdílíš mainstreamový názory...zablokujou ti jen sociální sítě, nenabídnou vystoupení, nehodí lano, ale daj embargo, vykopnou tě z místa...

A donašeči a bonzáci, buď ze strachu nebo z prospěchářství se šikují před vraty pánů, katů, inkvizitorů, exekutorů...

Úvodní zvon titulní písně "Rok nula" zvěstuje : tohle nebude ten správnej šálek muziky pro dobrosery všeho druhu a všemožného pohlaví. Karty jsou jasně rozdány, čeká vás pravé peklo. Svoláváme metalovou chátru, nástup holota bídná, je čas hledat ďáblovo znamení.

OKULT ve svém infu uvádí, že hraje multi metal. Tedy od všeho krapet, ale doménu jasně mají thrah a death metal, občas řízlé starou školou. 

Kapela se do vás hned od počátku pustí svými agresivními kytarami. Rytmicky sekané riffy, rychlost, nepředvídatelné změny v tempu a rytmu, surovost, growling, screaming, hrdelní zpěv, temnota.... To vše se prolíná jednotlivými skladbami.

"Signum Diabolica" - pár desítek sekund to vypadá na lyrickej song, ale nenechte se zmást, od 1.minuty to zase odsejpá. Občasné zklidnění tempa je zřejmě určené pro oddech metalheads, aby si ty svoje krky neukroutily. 

Mučírna plná hrůzy. Nahé krásky a zvrhlí inkvizitoři hledající na jejich tělech ďáblův cejch - signum diabolica. (Nejde si nevzpomenout na film Kladivo na čarodějnice a chlípného Ignáce v podání Josefa Kemra, jak šmejdí po stehnech herečky Soni Valentové).

"Krvavá lázeň" - mix klasického thrash metalu 80.let a padání ufiklejch hlav z Kill Bill. Krve samozřejmě mraky, to by si transfúzky doplnily zásoby minimálně na pár let.

"Aristokrad" - black metalová nicota, kdy přichází největší padouchů z padouchů ... v tónech  je cítit vítr norských pustin a hořících kostelů...hutná,černá melodická linka se táhne celou skladbou.

Přes tracky "Hawrani" a "Ideoparafobie", se dostaneme ke skladbě "1678 pán z Edelstadtu". Tak tenhle panáček zvaný Jindřich František Boblig byl pěknej hajzlík. A kapela mu to každým taktem, úderem, riffem vrací. Údery kopáku by rozdrtliy jeho kosti na prach. To za každou zavražděnou, upálenou, zprzněnou oběť... a nebylo jich málo.... A nešlo jen o pohlavní chtíč, šlo hlvaně o prachy a majetek zavražděných...jak jinak...

"chystá se oprátka, na míru šitá, kacířů jména v oltářích rytá...!"

Pěkná rýmovačka, Miky se může klidně ucházet o cenu Magnesia Litera.

"Oko a bič" uzavírá tento temný výlet do minulosti. A je v něm ukryta jedna hluboká pravda, za kterou bychom se měli, zvláště dnes a zítra poprat ...."je demokracie, tohle není vězení"...

OKULT, to je podmanivá, přímá, opravdová hudba... Nemáte čas a ani chuť zkoumat, zda všechno sedí a ladí jak má, a co by mohlo být a znít jinak.

Okult působí jako celek kompaktně, texty pasují k předvedené muzice. Asi by některé u FB cenzorů neprošly, popř. by mladistvým posluchačům byly vyvpípány, ale taková byla doba a ani kácení soch a vykopávání vyhořelých hranic nic nevrátí. A to je hluboká pravda a varování... Díky Okultu si to můžeme připomenout.

OKULT nahrál CD Signum Diabolica  ve vyškovském Davosu ve složení :

M.Wolek - zpěv, basa

J.Vitebský - kytara, sbory

M. Kejkrt - kytara, sbory

T.Kejkrt - bicí

Jako autoři hudby jsou uvedeni všichni členové kapely, texty má na svědomí Miky Wolek.