OZZY OSBOURNE: MY A HEAVY METAL? PRDLAJS…JE TO ROCK, MOŽNÁ HEAVY ROCK

14.12.2023

Nikdy jsem se necítil dobře, když nám dávali nálepku "heavy metal" 

V novém rozhovoru pro časopis SPIN byla Ozzymu položena otázka, jak se změnil rockový a metalový svět od doby, kdy zahájil svou hudební kariéru.

Ozzy odpověděl: "Nikdy jsem se necítil dobře, když nám dali nálepku "heavy metal". Hráli jsme a hrajeme tvrdě, ale kapely, které jsou označovány jako metalové, jsou opravdu tvrdší a více heavy. Šoupli nás všechny do stejné kategorie a to se mi nelíbí. Když vás zaškatulkují do určitého žánru, může být velmi obtížné přijít s "měkčími" nebo akustickými skladbami. Dříve to bylo označováno jako rocková hudba. Pořád je to jen ROCK."

Ozzy již dříve diskutoval o své nechuti k termínu "heavy metal" Legendární frontman BLACK SABBATH řekl: "Nikdy, nikdy jsem nebyl schopen připoutat se ke slovu 'heavy metal' – nemělo to žádný význam ani důvod. Kdyby to byl heavy rock, mohl bych to pochopit."

"Sedmdesátá léta byla něco jako bluesová věc, 80. léta byly ve znamení hair, pomády a pestrobarevného oblečení a 90. léta byla trochu výstřední," poznamenal Ozzy. "Lidé za mnou přicházejí a říkají: Muzika SABBATH na mě měla velký vliv.' Mohl bych říct: 'Ach, ano, to vidím.' Ale ostatní kapely... co je z toho inspirováno námi? Některé z nich jsou jen parta nasraných lidí, kteří řvou do mikrofonu."

Ozzyho kolega z kapely SABBATH Tony Iommi vyjádřil odlišný názor na to, že je považován za "heavy metalovou" kapelu takto: "Neznal jsem pojem 'heavy metal' pěkných pár let. Chci říct, vždycky jsem se na to, co jsme dělali, díval jako na heavy rock. Pak mi někdo řekl: 'Wow, ty hraješ heavy metal.' A já odpověděl: "Co? Co je to?" Byl to novinář ze známého časopisu. Řekl: 'No, to je to, co hraješ, je to heavy metal.' Od té doby to slýchám nepřetržitě. Pořád si myslím, že jsme v kategorii heavy rock."

Začátkem tohoto roku se baskytaristy BLACK SABBATH Geezera Butlera v rozhovoru na SiriusXM zeptali, jak se cítí být považován za jednoho z původců žánru heavy metalu. Odpověděl: "Zvykl jsem si na to. Je to jen termín, jako každý jiný. Lidé zkoušejí a klasifikují všechny druhy hudby, často bez rozmyslu. Myslím, že nám říkali heavy metal, protože jsme byli mnohem těžší než většina hardrockových kapel, které v té době existovaly," vysvětlil. "Byli jsme o krok těžší než kdokoli jiný, takže když tomu nemohli říkat 'heavy rock'; říkali tomu heavy metal."

Škatulkování muziky je hrozná věc, mnohokrát se vedou vášnivé a často i urážlivé diskuze o tom, jaký kapela zrovna hraje žánr…je to speed, black, death, power, heavy…Vždyť je to jedno, záleží přece na tom, jak to zní, jak to je poctivé a jak se to komu líbí. A jak říká Ozzy – všechno je to ROCK.