PANKÁČ "KEČUP" : JÁ TO PROSTĚ V SOBĚ TAK NĚJAK MÁM SRÁT LIDI....

21.08.2020

Rozhovor o  fesťáku FUCK THIS CITY I, kapele Out of Control, covidu, politice ....a to pěkně naostro...

FUCK THIS CITY I. Týpci z Mechov city drunx punx si pozvali 7 punkových kapel na první ročník punkového festu s názvem Fuck This City (pro neznalé věci Mechov = Hradec Králové).

Vše se odehraje poslední srpnovou sobotu 29.8.2020 v Pivnici Z Bejka. Předpokládaný výkop je od cca 13.00 hod. No a počítejte s tím, že to bude pořádnej mazec a nářez !!! 

A taky nepůjde o to si jen užít a poveselit se, ale výtěžek koncertu bude věnován na správnou věc - léčbu nemocné Toničky,

O fesťáku, punku, životě i současné situaci jsme dali pokec s Martinem, známým spíše pod přezdívkou Kečup.  Kečup je jednou z výrazných postav hradecké punkové scény a současně frontman kapely Out of Control.

1. Kde a kdy se zrodil nápad udělat tenhle fesťák ?

Hele tenhle nápad už jsem měl v hlavě dost dlouho, a před pár lety, tuším že v roce 2013, jsme jeden fest udělali jmenoval se Riot City Fest. Tenkrát to nedopadlo podle našich představ, malá účast, problémy s tour Left for Dead, kteří byli headlinery. V Německu byly záplavy a nemohla dorazit půlka kapely Starts, tak si jejich frontman  vypůjčil bubeníka z Pogo Express a rozjeli tam ve dvou neskutečnou show. Nějak jsme to vše překonali, ale vzalo nám to chuť pouštět se do větších akcí, až vloni na konci srpna po oslavě narozenin v klubu Továrna, jsem si řekl, že udělám dvoudenní klubovej fest, ať se klidně všichni poserou, a někdy v pulce ledna jsem na tom začal dělat...

2. Šílenosti kolem covidu zřejmě zamíchaly s účastí kapel, přesto se na plakátě objevily dvě zahraniční formace, jedna ze Švýcar a druhá z Bundesu... jaké byly původní představy, jak moc jste museli improvizovat ? A můžeš nám několika věty představit účinkující skupiny ?

Jak jsem říkal, začal jsem na tom makat v půlce ledna a předběžně jsem byl domluvený s italskýma zabijákama Outsiders a druhou kapelou jejich basáka Ricarda Ephemeral Embrace. Bohužel kvůli karanténě se Ricardovi vše posunulo a komplikovalo tak, že nemohou dorazit. Ostatně další italská kapela, kterou jsem oslovil Call the Cops na tom jsou podobně, snad po celou dobu karantény ani nezkoušeli. Další plánovanou kapelou byli Still Awake , kde zpívá můj kamarád Mark, který si zahrál u Bejka se svojí první kapelou Suburban Uproar, ješte než se přestěhoval do Lipska. Další kapelou, která byla v plánu Just War z Prahy zrušila účast, protože se hrozne dlouho čekalo, jak to bude s přechodem hranic , jest-li vůbec fest proběhne ,a tak jsme se vzájemně dohodli, že vezmou jinou nabídku. Jedna z prvních kapel, kterou jsem oslovil jsou hardcore punkový Defused ze Švýcarska, kteří už zde dvakrát hráli a oni měli požadavek, ze by si zde opět rádi zahráli se street punkovými Waste of Ammo z Berlína, což jsem ochotně přijal, protože jsem s tím počítal a plánoval je pozvat. Celý fest doplňují relativně mladé kapely, které celkově do konceptu festu zapadají a chtěl jsem jim poskytnout prostor až na jednu výjimku, a to jsou nebo vlastně byli Headshot, kteří se stihli rozpadnout, a aby toho nebylo málo, klub Továrna, kde měl fest proběhnout neustál celé to šílenství kolem covid ... takže práce a starostí bylo až až...

3. Prachy z akce půjdou na dobrou věc - na léčbu nemocné dívky. Můžeš nám krapet přiblížit její příběh ?

Tonička je jedno z dvojčátek, která přišla na svět o něco dříve, následoval postup, který je v takovýchto situacích běžný a v dnešní době to není nic neobvyklého. Pár dní možná týdnů po propuštění z nemocnice, kdy bylo vše v pořádku, se Toničce zastavilo srdíčko, a bohužel došlo k poškození některých orgánů, což má za následek, že Tonička nebude vidět, nemůže sama přijímat stravu a nemůže se hýbat a smutným faktem je, že většinu péče hradí rodiče sami.

4. Tak a teď krapet něco jiného ... jak jsi přišel k přezdívce Kečup ? Je to jediná přísada k jídlu, kterou znáš a leješ si ho na každej talíř ?

Já to čekal a je to i oblíbený vtip všech. Je to zkomolenina mého příjmení, kterou používali kamarádi už v dětství. No a pak jsem si začal barvit vlasy na červeno a bylo jasno.

5. Kdy došlo k transformaci kluka Martina na punkáče Kečupa a jak to neslo tvoje okolí, škola, zaměstnavatel ?

Někdy v druhé polovině druhého stupně na základce, jsem se začal kamarádit s o něco málo staršími kluky, kteří už v punku jeli, sice jsem prvně nebyl hned pankáč, ale časem jsem se s tím začal ztotožňovat čím dál tím víc, až jsem v tom lítal na plno. Samozřejmě problémy byli hned od začátku ve škole, různé nátlaky, vyhrožování a kázeňské postihy. Z toho se pak odvíjeli i problémy doma a mě to čím dál tím více utvrzovalo v tom, že to co dělám je správně, když to sere tolik lidí, já to prostě tak nějak v sobě mám srát lidi...

6. Tvoje první kapela, vystoupení....pamatuješ to ještě ?

První kapela? No o tom se nějak nechci moc zmiňovat, tam to bylo špatné, ale na druhou stranu z té doby znám Mildu, našeho současného basáka, pak jsem se hodně věnoval kapele Sarcastix , což byli dva mladý smradi Štěpán s Fíďou, na kejtru můj kamarád z dětství, se kterým jsem začínal punkovat Puč a Rajčák na basu, šlapalo jim to dobře a rád na tu dobu vzpomínám, bohužel kluci už jsou někde jinde. No a co se týká Out of Control, tak první koncert jsem odehráli na Pivovarském náměstí v rámci Divadelního festivalu, a byl to takovej porod se vším všudy

7. Out of Control - jak fungujete ? Řekni nám o kapele něco víc.

Fungujeme tak nějak pět let a něco, začátek byl zajímavej, protože jsme neměli stálého bubeníka, pár jsme jich vyzkoušeli, občas na zkouškách vypomohl Luko než přišel Oťas, se kterým se to rozjelo, zkoušky, koncerty a vše co k tomu patří. Po nějaké době začal být Oťas časově vytížený, protože krom bicích v Control a Todleto Rebels začal hrát na basu v Arogants, kterým se po té začal věnovat na plno. Za bicí usedá opět Luko, který, aby toho neměl málo, tak mlátí do škopků v Three Wild Guns a zpívá v Todleto Rebels a je to brácha našeho basáka ...

8. Jak tak člověk stárne a zkušenosti ho vobrušujou zjišťuje, že svět není jen o dvou barvách a není dnes vůbec lehké v záplavě informací a dezinformací kormidlovat správným směrem... kdo "nechčije s námi, chčije proti nám" - tak jednoduchý to není.... Jak to máš ty, jaké vyznáváš názory a čím se ve svým životě řídíš ?

Já si žiju po svým, snažím si žít svůj život podle svých hodnot a měřítek, a pokud se to někomu nelíbí, tak je to jeho problém.

9. Kečup jeden den na Hradě jako pan president.... Máš 24 hodin na to, něco změnit, zrušit.... Co uděláš ?

Tady je tolik věcí špatně, že by jeden den nestačil.. komouši jsou stále ve vládě a spolu s populisty, lháři a podvodníky, veřejně rozkrádají budoucnost nejen nás, ale našich dětí a třetina téhle země věří jejich kecům a volí ten estébackej hnuj, který tomu všemu šéfuje a dělá si z nás všech prdel, za posvěcení morálně i tělesně shnilého dědka z Hradu, který pozvedl hulvátství a krétenismus na národní standard.

10. Punkáči vždy vystupovali proti totalitě, ať hnědé, rudé, extra nacionalismu ... Odmítání symbolů těchto zřízení... přiznám se, že jsem nikdy nepochopil, že ti nejskalnější punkeři tíhnou k Lemmymu z Motörhead, i když ten se rád v náckovskejch uniformách a relikviích fotil a ukazoval .... Jasně, že Motörhead a Lemmy se zapsali do hudební historie hóodně velkým písmem a jejich názory a životní styl je blízký všem nám "obyčejným". Lemmymu to projde, ale na druhou stranu, pokud je na nějaké akci někdo z účastníků spojován jen krapet s "hnědou" je tu hned bojkot, vyhrožování, blokáda... Tak jak to je ?

Zajímavá otázka, ale přece sám Lemmy řekl, že je sběratel artefaktů a ne myšlenky! A jak říkáš, Lemmy s Motorhead se zapsali do dějin rock n rollu tak silně, že ovlivnili v začátcích i první punkové kapely. Jinak máš pravdu, tohle se bohužel děje v určité míře asi všude, sami s tím máme zkušenosti a nejsme jediný, koho tohle potkalo. Vtipné je, že nejvíce pomlouvají lidi, kteří Tě ani pořádně neznají a co jim chybí ve faktech, to s oblibou nahrazují pohádkami, za které by se nemusel stydět ani Andersen. Ostatně jeden z našich songů o tom pojednává...

11. Punkáči jsou tvrdí kluci a vostrý holky... zažil jsi nějakou větší bitku nebo potyčku?

V začátcích to bylo skoro na denním pořádku a nebylo to jen s náckama, ale i relativně normální lidi na Tebe pořvávali, nebo Tě rovnou napadali, protože jsi prostě byl jinej a vypadal tak, jak jsi vypadal. Někdy jsi jen šel po ulici a našel se nějakej o dost starší a větší týpek, nebo rovnou celá partička idiotů, co si na tobě chtěli honit ego.. bylo toho dost a občas i dnes se člověk snadno dostane do problémů.

12. Co Kečup a náhubky od 1.9.2020 ?

On už se ten virus vrací z prázdnin? Asi takhle, chápu, že někdo je z toho všeho vyděšenej, když tě každý den masírují média různejma statistikama nemocných a mrtvých, ale málokdo už si pak uvědomuje, že celé je to účelové zastrašování lidí, že za tu dobu co tady byla"karanténa" tak umřelo mnohem více lidí na spousty jiných nemocí a z různých jiných příčin, ale uvádí se pouze úmrtí , která jsou údajně spojena s corona virem a přitom ve většině případů byla příčina úplně jiná a není tak těžké si uvědomit, kdo a proč šiří tuhle paniku...

13. Tvoje 3 nejoblíbenější kapely a hudební vzory ?

Tohle je hodně těžké vybrat pouze tři nej kapely a vzory, protože časem člověk přichází na další a další kapely, které Tě nějakým způsobem ovlivňují, ale dobrá, zkusím to. Prvně britská punk legenda One Way System, pak mě zásadním způsobem ovlivnili Casualties z NY no a mám i hodně rád metalové kapely a tady bych asi vybral W.A.S.P...  A vzory těch je taky spousta, a já nevím koho uvést jako tu svatou trojici ...ale Lemmy tam určitě bude.

14. Pár slov pro ty, kteří ještě nejsou rozhodnutí, kam 29.8. mají vyrazit za "kulturou" - na co se můžou na FUCK THIS CITY I. těšit ?

Jsme jeden z mála festivalů který v dnešní době nabízí jedny z nejlepších kapel daného žánru ze zahraničí za podpory méně známých českých kapel, které si ale zaslouží pozornost, protože opravdu mají co nabídnout. Pro nedočkavce je připravena zahajovací párty, kdy budou pouštět Tomato gang Djs staré, ale i nové pecky z vinilů, areál je zastřešen takže žádná nepřízeň počasí nás neohrozí stejně jako opatření proti viru, protože prostor není uzavřený. Určitě se bude dělat něco na grilu jak pro masožrouty, tak i vegetariány, parkování je možné hned vedle v OC Futurum a po skončení vystoupení kapel bude pokračovat afterparty. Vstupenky budou slosovatelné o ceny od našich sponzorů, takže můžete vyhrát nějaké vouchery od Chillitáty nebo na kérky od Sergeje ...

15. A na závěr obligátní otázka : tvoje heslo, moto, moudro, motivace ....

Everyday is different fight!

(MR, foto FB Kečupa)