PÄR SUNDSTRÖM, BASÁK SABATONU: SNAŽÍME SE, ABY HISTORIE NEBYLA ÚČELOVĚ PŘEPISOVÁNA

13.11.2023

Věřím, že člověk, který strávil nějaký čas se Sabatonem a vybral by si u zkoušky ve škole téma 1. světové války, tak nepropadne.  

V novém rozhovoru pro americkou instituci National WWI Museum And Memorial byla baskytaristovi SABATON Päru Sundströmovi položena otázka, proč on a jeho spoluhráči mají tak velký zájem na tom, aby zvýšili povědomí o důležitosti historie a povzbudili více lidí, aby se o ni aktivně zajímali.

Pär řekl "Na začátku jsme neměli takové ambice. Chci říct, bylo to jako: 'Dobře, jsme rocková kapela.' A stále jsme rocková kapela. Stále jsme heavymetalová kapela. Toto je naše jádro. V tom jsme, abych tak řekl, nejlepší, ale uvědomili jsme si, že toho můžeme udělat mnohem víc s tématy, které jsme si vybrali. Je nám blízká historie, zejména ta vojenská. A s kapelou pro ni můžeme udělat mnohem více. Bez ohledu na to, co děláme, šíříme historii a ano, existují různé způsoby, jak se k ní dostat. Některým to připadá skvělé. Poslouchají písničku, jasně že za tři minuty toho moc nesdělíte, zazní jen pár slov. Proto je na našem webu více informací. Jsou tam i historické články. A máme kanál historie, kde máme ke každé písni natočené dokumenty a vy se můžete dovědět více. A pokud vám to nestačí, stále je co objevovat. Nemůžeme jít do hloubky konkrétního projektu. Můžeme se dotknout povrchu. Ale věřím, že člověk, který by strávil nějaký čas se SABATONEM a řekněme, že by si vybral u zkoušky ve škole téma 1. světové války, tak nevyhoří. "

" Myslím, že znát historii je důležité. Bez toho je velmi snadné soudit lidi nebo soudit svět. Pokud znáte historii a je opravdu objektivní, což by se ve svobodném světě dít mělo, pak porozumíte mnoha událostem, jako: 'Dobře, tohle se stalo'. A řeknete si: 'Aha. Takže proto je na mapě tahle čára, proto tam je zakreslena hranice. Aha. Takže proto se to město takto jmenuje. Nebo proč ve francouzském městě všichni mluví německy." A další věcí. A získáte mnohem víc, když budete věnovat trochu pozornosti historii, také pochopíte skutečnosti jako: "Aha, proto tito lidé nemají rádi tyto lidi" nebo "tito lidé mají tyto lidi opravdu rádi. Každý, kdo má dobré znalosti o historii, může vidět naději, pravděpodobnost toho, co se může stát, a zřejmě bude mít i pokornější přístup ke spoustě věcí. Jistě, může to vést i ke spoustě nenávisti, i to může být pravda. I nenávist můžete vypěstovat. Snažíme se zůstat na pozici 'historie je historie'."

V září 2022 SABATON oznámili novou EP trilogii s názvem "Echoes Of The Great War". Trilogie obsahuje nové písně specificky o první světové válce spolu. Poslední EP z trilogie EP "Echoes Of The Great War", "Stories From The Western Front", bylo zpřístupněno v dubnu na všech platformách. Obsahuje dosud nevydaný cover známé skladby "1916" od MOTÖRHEAD .

SABATON vyšplhali se svým desátým studiovým albem "The War To End All Wars" na přední příčky mezinárodních hudebních žebříčků a zajistili si první místo v Německu, Rakousku, Švédsku, Polsku, Maďarsku a Finsku. Díky tomuto a dalším vynikajícím výsledkům v jiných teritoriích se "The War To End All Wars" stalo dosud nejúspěšnějším albem SABATON.