PETR BALTES – „U.D.O. JE KAPELA, KDE SI VŠICHNI NAVZÁJEM ROZUMÍ A NIKDO NEUPŘEDNOSTŇUJE SVÉ EGO.

27.02.2024

Hrát znovu s Dirkschneiderem je jako vrátit se v čase do doby, kdy jsme byli mladí.

Peter Baltes je nejvíce známý jako dlouholetý baskytarista heavymetalové skupiny Accept. Byl členem kapely od jejích počátků v 70. letech až do svého odchodu v roce 2018. Baltes také spolupracoval s dalšími hudebníky a kapelami, včetně Don Dokken a John Norum. Je známý svou energickou pódiovou show a svými příspěvky ke skládání písní Accept. Po rozchodu s Accept si Baltes dal pauzu od turné, pracoval na televizní hudbě a pracoval pro mnoho umělců po celém světě. V roce 2021 vydal Baltes spolu se svými bývalými spoluhráči z Accept, zpěvákem Udo Dirkschneiderem a kytaristou Stefanem Kaufmannem novou hudbu pod názvem "Dirkschneider and the Old Gang". V dubnu 2022 hrál Baltes na baskytaru na Udově sólovém albu s názvem "My Way" a asi o rok později se oficiálně připojil k Dirkschneiderově kapele U.D.O.

Petr Baltes po dvou vyprodaných vystoupeních tento měsíc ve Finsku poskytl rozhovor pro Metal Rules.

Z interview vybíráme pár odpovědí:

Petře, poté, co ses připojil ke kapele a absolvoval první společné zkoušky, vynořily se ti nějaké vzpomínky z dob, kdy jste s Udem na začátku 70. let hráli v Accept?

"Jasně, že ano. Ten pocit nezmizí. Udo byl náš první zpěvák a je to jeho hlas, který si spojíte s Accept. Když slyšíte jméno Accept, myslíte na Uda. Ale Udo má svou vlastní kariéru a udělal více desek s U.D.O. než s Accept. Vydal se svou vlastní cestou, ale jeho hlas zůstal stejný. Hrát s ním znovu je jako vrátit se tam, odkud jsem přišel, když jsem byl mladý. Tehdy jsem nechápal jeho zpěv. Myslel jsem, že jen ječí, ale pak se jeho hlas stal legendárním. Některé písně, jako například "Balls To The Wall", se staly obchodní značkou kapely. Když jsem teď s ním, mám pocit, že jsem zpátky "doma".

Jaký je pro tebe hlavní rozdíl mezi členstvím v kapele U.D.O. a posledními lety v Accept?

"Hlavní rozdíl je v tom, že U.D.O. je kapela, kde si všichni rozumí a nikdo neupřednostňuje své ego, dokonce ani Udo. V jeho věku už na egu nezáleží a je prostě rád, že může zpívat a vystupovat. Pocit kamarádství je zde stále přítomen, na rozdíl od některých jiných kapel, kde se pomalu vytrácel, když do hry vstoupily obchodníci a peníze. To však není případ této kapely. Vše je transparentní. Hlavním rozdílem je tedy pozitivní atmosféra a pocit kamarádství, které sdílíme každý den."

Jedním z dalších zásadních rozdílů mezi U.D.O. a Accept je proces skládání. V U.D.O. se na tvorbě podílejí všichni členové a spolupracujete jako tým.

"Ano, v U.D.O. se každý podílí na skládání písní. Je to skvělé, protože se sejde tolik různých stylů a můžeme vytvořit něco jedinečného. V Accept jsme na to byli vždy jen já a Wolf. Herman Frank, Udo nebo Mark Tornillo nepsali hudbu, a proto začala ke konci znít všechna alba skoro stejně. Už mě to nebavilo a měl jsem pocit, že pořád děláme to samé album nebo koncept. Znovu a znovu, jen s jinými texty. Říkal jsem si: "To je to samé. Nikam se to neposouvá."

"Naproti tomu jako baskytarista se snažím stále vyvíjet. Poslouchám jiné basáky a jiné hudební žánry, ať je to cokoliv. Cvičím na basu každý den, protože se chci stát lepším."

Petře a co tvoje nové sólové album?

Moje sólové album? Byl připraven začít ho dokončovat a dávat do kupy muzikanty do studia, než mi Udo zavolal. Ale od té doby, co se ozval, jsem na něm skoro nic neudělal. Řekl bych, že mám napsáno asi 80 % materiálu. Chci, aby Don Airey hrál na klávesy, rád bych tam měl Marca Minnemanna, možná Mikkeyho Dee, Glenna Hughese. Hudebně to bude kříženec mezi Rainbow a Dream Theater. Je to velmi progresivní, ale je tam cítit stará škola. Vždycky jsem to tak chtěl udělat, protože je to můj styl. Proto jsem si dal na čas."

U.D.O. vystoupí v rámci svého turné na podporu alba "Touchdown" v ČR hned 3x - 20.3.2024 – PRAHA, Roxy, 22.3.2024 – BRNO, Sono a 23.3.2024 – OSTRAVA, Garage. Všechna vystoupení jsou vyprodána. Koncerty pořádá Pragokoncert Bohemia, a.s. Jako support se představí kapela TAILGUNNER.

https://www.pragokoncert.com/cs/koncerty/2024-udo-praha