PETRI KALLIO ZE SEBASTIENU : „HLAVNĚ SE Z TOHO NEPO*RAT!“

15.07.2020

Myslím si, že svět o českém rocku a metalu ještě uslyší ... 

Headlinerem  nadupané akce HOT METAL PARTY 2 v Nároďáku Jaroměř, která se uskuteční 24.července 2020 je kapela SEBASTIEN. Její členové jsou teď na "roztrhání" - rozhovor v posledním čísle Sparku, práce na novém, v pořadí čtvrtém studiovém albu, nově vydaná kompilace největších hitů posledních 10-ti let s názvem "Identity (2010-2020)" a řada dalších aktivit.

Na pár otázek nám pro MUSIC Report nám odpověděl Petri Kallio, který v kapele tvrdí rytmiku na pozici basového kytaristy (ovládá rovněž hru na klávesy, kytaru a bicí). 

V jeho hudební kariéře je zásadní účinkování ve třech uskupeních Darkyard, Wishmasters (resp. Nightwish cover band) a Sebastien. Působil také v legendárním Kreysonu a akustickém projektu Ládi Křížka. Muzikou žije vlastně skoro pořád - je majitelem obchodu s hudebninami Skala Music a nahrávacího studia Dark Chamber Sounds, kde spolupracuje se známými muzikanty jako jsou např. skupina Citron, Roland Grapow nebo Jacob Hansen.

1. Petri Kallio, trochu nezvyklé jméno na české poměry. Když jsem ho naťukal do Google vyhledávače, hodilo mě to finských Helsinek. Jak je to s tebou a tvými kořeny ?

Dobrá otázka, Petri Kallio je alter-ego vytvořené někdy kolem roku 2010 pro potřeby zahraniční prezentace kapely SEBASTIEN. A protože mě to hudebně i osobně táhne "na sever", hledal jsem inspiraci ve finštině. A Petri Kallio je vlastně z 90% odpovídající mému občanskému jménu v češtině.

2.Díval jsem se do koncertního kalendáře Sebastienu a akce Hot Metal Party 2 v Jaroměři by měla být vaším prvním "postcovidovým" koncertem. Dosud jste byli zavřeni ve studiu nebo zkušebně, ale ten nejlepší pocit pro muzikanta je být "face to face" s fanoušky. Jak moc se těšíte na "živák" a chystáte něco "spešl" pro jaroměřskou premiéru?

Půjde o jednu z několika málo exkluzivních možností slyšet to nejlepší z dosavadní kariéry SEBASTIEN v anglickém jazyce. V Nároďáku zrekapitulujeme všechna naše alba při příležitosti vydání kompilační novinky "Identity". Od podzimu pojedeme s novým českým repertoárem, takže v Jaroměři půjde o neopakovatelný večer!

3. V Nároďáku nevystupujete poprvé. Naposledy to byly asi Metalové Vánoce v roce 2018. Navíc frontman a zpěvák George (George Rain) vzpomínal, že na jaroměřské stage vystupoval i jeho táta. Máš ty osobně k Jaroměři a Nároďáku nějaký vztah ? Jak se vám v něm hrálo, popř. nějakou veselou historku z účinkování ?

Osobně jsem byl tenkrát v Nároďáku poprvé. Musel jsem ocenit organizační kvalitu akce a skvělé zázemí pro kapely. Tedy se tam těším znovu!

4. Se Sebastienem připravujete nové studiové album (v pořadí čtvrté), které by mělo být kompletně nazpívané v češtině. V jakém stádiu nahrávání jste a kdy se můžeme těšit na výsledek ?

Máš pravdu. Deska bude kompletně v češtině. Máme kompletně nahráno a v současné chvíli jsem si odskočil od mixu k tomuto rozhovoru.

5. V sestavě Sebastienu figuruje i Andy Mons (kytara). Na posledních koncertech však nebyl moc vidět. Bude tvrdit muziku v Jaroměři ?

Andy je nadále plně vytížen rodinou, domem a pracovními povinnostmi. Je dál v "rodině SEBASTIEN", dveře má vždycky otevřené, ale teď s námi aktivně nevystupuje. Co bude dál je ve hvězdách...

6. Covidová karanténa zahnala řadu kapel do studií, které tak měly dostatek času na resty v nahrávání. Často jsem na akcích slyšel chválu na tvé nahrávací studio, které sídlí v Úpici. Měl jsi na jaře více práce a zaujaly tě nějaké kapely ?

Letošní jaro bylo opravdu dost nepříjemné co se živého hraní týká. Paradoxně mi to ale umožnilo věnovat více času rozjetým projektům. Tedy např. nové desce Salieri, EP kapely Rebel (obě už v Nároďáku hrály), další tvorbě rtyňských The Last Bad Day a dalším. A samozřejmě i SEBASTIENu. Klientela mého studia Dark Chamber Sounds neobsahuje však jen rockové a metalové kapely. Spolupracuji např. s hronovskou skupinou Good Company, jejichž americké modern-pop-country mě hodně baví .

7. Rovněž prodáváš hudební nástroje a příslušenství. Jak na tebe doléhá současné ekonomická situace a cítíš na poptávce, že by muzikanti více šetřili ? A jaký sortiment jde nejvíce na odbyt ?

Mít skoro 2 měsíce zavřený obchod, to je prostě šílenost. To ti řekne asi každý obchodník. Navíc když prodáváš zboží pro tak úzkou skupinu lidí jakou jsou muzikanti. Každopádně zůstávám optimistou. Svým obchodem žiju a věřím, že to cítí i moji zákazníci, kterých je rok od roku více. Mezi nejprodávanějšími nástroji se už několik let drží ukulele a nyní se rozjíždí nový trend a to africký nástroj kalimba. Čtenáře rád přivítám v hudebninách Skala Music.

8. Teď zpátky trochu do historie. Jaký byl tvůj první hudební nástroj a vzpomeneš si na svůj první koncertní debut na veřejnosti ?

Od mala jsem chtěl hrát na klávesy. Fascinovaly mě "klávesové hradby" kapel 80. a 90. let. Jen mi tenkrát nikdo neřekl, že ke klávesám vede cesta přes klavír :-)  Mým prvním veřejným vystoupením byl koncert pro rodiče v ZUŠ v Úpici. Dodnes si pamatuji ten nezastavitelný třes rukou a sucho v hrdle když jsem přistupoval ke klavíru.

9. O tobě je známo, že jsi multiinstrumentální hráč. Neměl jsi přání vystupovat /hrát na jiné pozici a kam tě táhne tvé srdce ( basa, sólovka, bicí, klávesy) ?

Je to zajímavé. S basou jsem začínal kvůli akutnímu nedostatku basáků v okolí. Ten nástroj mi ale přirostl k srdci a jsem spokojený. Kdysi jsem hrál na elektrickou kytaru v místním cover bandu a s KREYSONem jsem si na koncertech střihl pár klávesových vložek. Jinak tyto nástroje běžně "obsluhuji" ve studiu, tedy na ně rozhodně nazapomínám.

10. Jaké byly tvoje hudební vzory a jaké jsou nejoblíbenější kapely ?

Mě vždycky bavil zvuk kláves a syntezátorů. A když jsem slyšel The Final Countdown od Europe, bylo mé hudební směřování téměř jasné. Od té doby jsem ale prošel mnoha jinými žánry a dalším zlomem a usměrněním k metalu byli Stratovarius s deskou Infinity. Pak už to šlo celkem ráz na ráz. Nightwish, In Flames, Gardenian, Theatre Of Tragedy, Within Temptation, z mladších kapel pak např. Amaranthe, Bring Me The Horizon.

11. Sebastien hrál a spolupracuje se známými osobnostmi a jmény. Kde vidíš problém, že až na pár vyjímek se nedaří českým rockerům a metalistům prorazit v cizině ?

Tohle je dost probíraná záležitost v českých luzích a hájích. Z mého pohledu je to několik věcí. Prvními z nich jsou určitě strach, malá sebedůvěra a nedostatek ambicí. Také možná trochu nízká míra sebereflexe a lenost. Často slyším "no jóóó, ale to bych musel ....". Ano. Nic není zadarmo. Samozřejmě další podstatnou složkou jsou finance, kterých české kapely nemají tolik, aby mohly vyrazit alespoň na evropskou šňůru po boku někoho slavnějšího (pokud tedy překonají ty předešlé věci). Ale přesto tu vidím a slyším spoustu potenciálu do příštích let. Mladé, začínající kapely mají teď úplně jinou startovní pozici. Tedy si myslím, že svět o českém rocku a metalu ještě uslyší !

12. Na jakém posledním koncertu jsi byl jako divák/host ?

Popravdě? To už si vůbec nevzpomínám. Když to jde, zůstáváme s kapelou po našem koncertě, abychom viděli "kolegyně a kolegy ve zbrani", ale sám jsem se na koncert nepodíval už hodně dlouho, ačkoliv bych rád ...

13. Co bys vzkázal fanouškům dobré muziky, aby v co nejhojnějším počtu dorazili právě na Hot Metal Party 2 do Jaroměře ?

Myslím, že po letošní nucené pauze není ani potřeba nic vzkazovat. Všichni, jak fanoušci, tak kapely, se úplně klepeme, abychom se opět setkali na živých koncertech. Tedy: Uvidíme se v Nároďáku!

14. Tradiční a ne moc oblíbená otázka na závěr : nějaké moudro, citát, heslo, kterým se ve svém životě řídíš ?

Hahaha ! Mým hlavním životním heslem je: "Hlavně se z toho nepo*rat."