PHILL CAMBELL : LEMMY NEBYL ŽÁDNEJ FANOUŠEK NACISTŮ

07.06.2022

"Všichni zlí hoši měli skvělé uniformy. Napoleon, Konfederace, nacisté... Mám rád jen ty uniformy a nenávidím rasismus a nacismus."

PHILL CAMBELL (ex kytarista Motörhead) nedávno reagoval na Twitteru na vzkaz jednoho z fanoušků kapely, že Lemmy, ač skvělý muzikant, byl sympatizantem nacistů následovně: " Lemmy NEMĚL žádné nacistické sklony. Měl rád historii."

Lemmy měl rozsáhlou sbírku vojenského a zejména nacistického vybavení z druhé světové války a byl známý tím, že nosil železné kříže a čepice německého letectva. Veřejně však odsoudil rasismus a nacismus a tvrdil, že "pouze sbíral věci" a "nesbíral myšlenky". V rozhovoru vysvětlil: "Mám přátele všech barev a náboženského přesvědčení. Nemám v těle rasistickou krev."

Bubeník Mikee Dee říká: "Spousta lidí ho soudila podle toho, že sbíral válečné věci. Nedívala se, co je za tím. Lemmy nenáviděl zkurvené nacisty. Nenáviděl tupost a fascinovala ho hloupost lidské rasy. Připadalo mu to tak směšné."

Frontman DISTURBED David Draiman , který je židovského původu a řadu let vystupuje proti antisemitismu, to vidí jinak: "Je mi fuk, kdo jsi. Jestli se budeš ohánět nacistickou symbolikou, budu mít s tebou problém, protože nechápu, jak si někdo může myslet, že je v pořádku nosit na těle něco, co symbolizuje vyhlazení a genocidu mého lidu. Nesouhlasím s tím a neexistuje žádná omluva a vysvětlení."

V roce 2008 bylo údajně zahájeno vyšetřování, zda se Lemmy dopustil trestného činu podle německých zákonů tím, že na zveřejněné fotografii měl na sobě něco, co vypadalo jako nacistická čepice. Dotyčný obrázek se objevil v německých novinách před koncertem kapely 5. července 2008 na "Wacken Rocks Seaside" v německém Aurichu.

Lemmy v rozhovoru pro web New York Waste Lemmy vysvětloval: "Nesbírám jen nacistické věci, sbírám předměty ze všech 'zemí osy'. Také ze zemí, které už nejsou ani zmíněny jako bývalá část osy. Jako Lotyšsko, Litva, Estonsko, Finsko, Maďarsko. OK, nakonec sice všichni řekli: "Nejsme žádní nacisté", ale to až když viděli, že Němci začínají prohrávat válku. Ale pět let před tím řekli 'Jo!'"

Na otázku, kde bere předměty, které sbírá, Lemmy odpověděl: "USA jsou skvělé místo pro sbírání těch sraček, protože GI vzali všechno do Ameriky. Zasrané sklady plné uniforem, auta zaměstnanců Mercedesu. Jeden chlap poslal domů stíhačku Focke Wulf 190 po částech a v Americe ji znovu sestavil. Nyní vlastní jediný zkurvený FW 190 na světě. Kdysi jsem kupoval pár věcí v Německu, ale teď už si nemůžete vzít nože nebo další věci do letadla. V Německu je nákup mnohem snadnější. Zejména v Hamburku je pět nebo šest obchodů. Máme předstírat, že se nikdy nic nestalo? Jsou tam modely německých válečných letadel. Měl by být zákaz si na ně sáhnout?"

O své sbírce říkal: "Přiznejme si to; tyhle věci nesbírají skinheadi a další sra*ci. Je to příliš drahé. Sbírají to lékaři a právníci. Já jsem žádnou ideologii nesbíral, věřte mi. Mám přátele všech barev a náboženského vyznání."

Na téma, zda by lidé měli nosit uniformy, Lemmy prohlásil: "Řeknu vám něco o historii. Od počátku věků měli zlí hoši vždy nejlepší uniformy. Napoleon, Konfederace, nacisté. Všichni měli zabijácké mundůry. Chci říct, uniforma SS je zatraceně skvělá! Byly to rockové hvězdy té doby. Co s tím chcete dělat? Vypadají dobře. Neříkejte mi, jsem nacista, protože mám uniformy. V roce 1967 jsem měl svou první černou přítelkyni a od té doby spoustu dalších. Prostě nerozumím rasismu; nikdy jsem si nemyslel, že je možný."