PO SEDMI LETECH SE VRACÍ FESTIVAL PRAGUE DEATH MASS

17.04.2023

Festival Prague Death Mass se od svých začátků profiloval jako elitní blackmetalová akce, za níž stála kapela CULT OF FIRE a jejíž význam rychle přerostl hranice České republiky.

PRAGUE DEATH MASS IV.

27. - 28. 10. 2023 // Praha, MeetFactory

Po sedmi letech nadešel čas navázat na předchozí tři velmi úspěšné ročníky a v rámci čtvrtého pokračování Prague Death Mass opět tuzemskému a zahraničnímu publiku nabídnout sestavu, která zahrnuje jedny z nejzajímavějších jmen minulosti i současnosti, nabízí atmosféru i nekompromisní agresi, kapely ortodoxní i experimentální umělce, zavedené spolky i novější jména, aniž by se ztrácela kontinuita s předchozími (vyprodanými) ročníky Prague Death Mass.

Tu zaštiťují zejména norští MARE, jedna z ikon nejen trondheimské scény, ale i současného black metalu obecně. MARE, a na ně navázané kapely a projekty, do velké míry definovali ducha Prague Death Mass. Jejich letošní návrat do České republiky lze právem považovat za událost roku. Jedná se totiž o kapelu, za kterou jsou jejich fanoušci ochotni cestovat kamkoliv. Kdo měl tu čest MARE v minulosti vidět, jen dosvědčí.

Mezi další taháky patří DIOCLETIAN z Nového Zélandu a francouzští HELL MILITIA. Obě kapely patří ve svých kruzích mezi zásadní pojmy a jejich fanoušci je v České republice uvidí po mnoha letech. Pro DIOCLETIAN jde navíc o vůbec jediné vystoupení v roce 2023.

DEAD CONGREGATION a BØLZER sice nejsou v našich končinách takovou vzácností, ale obě kapely představují určitý krok stranou od převážně blackmetalového charakteru Prague Death Mass a jeho stylové doplnění – DEAD CONGREGATION směrem k temnému death metalu a BØLZER ke svému specifickému pojetí black/death metalu – aniž by narušily ducha festivalu.

Zřejmě nejvíce experimentální vystoupení slibují italští ABORYM, kteří speciálně pro Prague Death Mass IV připravují exkluzivní dark-elektro-industriální set. Za srovnatelně unikátní lze považovat projekt VOID OV VOICES, za kterým nestojí nikdo jiný než Attila Csihar z legendárních MAYHEM a TORMENTOR. Pro fanoušky Attilova hlasu povinnost! Tuto dvojici doplní ještě projekt THE HOUSE, jedna z uměleckých inkarnací Vlada z CULT OF FIRE – další exkluzivní záležitost, tentokrát hlavně pro fanoušky hororů. A v neposlední řadě se na Prague Death Mass IV představí i THELMA RAMON, původem americká zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka, prezentující se hudbou na pomezí doom metalu a dalších hudebních žánrů, se svým prvním vystoupením mimo Belgii, kde v současnosti žije.

Norskou blackmetalovou elitu dále reprezentují DJEVEL, v jejichž řadách figuruje Faust, původní bubeník EMPEROR, a někteří členové MARE. A norský trojlístek doplňují MISOTHEIST, jedni z černých koní čtvrté Prague Death Mass.

Stejně jako v minulosti, i letošní Prague Death Mass představí rovnou několik žhavých želízek současnosti – řecké THY DARKENED SHADE, italské HIEROPHANT či švýcarské DAKHMA s jejich zoroastrianismem načichlým death metalem. Ty doplní RITUALIZATION, zástupci francouzské black/death metalové scény.

Určitým protipólem pak budou italští MORTUARY DRAPE a němečtí BAXAXAXA – obě kapely reprezentují black metal v jeho původní podobě z 90. let, a ten má na Prague Death Mass také své zasloužené místo.

Tuzemskou scénu zastoupí ALTARS BLAZE se svým extrémním black/death metalem, temně deathmetaloví HEAVING EARTH a na odkaz MASTER'S HAMMER hudebně i personálně navazující BOHEMYST.

Prague Death Mass IV je dvoudenní festival, který se koná ve dnech 27. - 28. října 2023 v prostorách klubu MeetFactory v Praze. Sestavu tvoří 20 pečlivě vybraných kapel a umělců z blackmetalové a deathmetalové scény.

Vstupenky: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/567

FB event: https://facebook.com/events/2391123164381048

Kompletní sestava: Mare, Diocletian, Dead Congregation, Hell Militia, Bølzer, Djevel, Mortuary Drape, Aborym, Misotheist, Baxaxaxa, Void ov Voices, Thy Darkened Shade, Ritualization, Hierophant, Dakhma, The House, Thelma Ramon, Heaving Earth, Altars Ablaze a Bohemyst.