POHYB! KORBEN DALLAS VYDÁVÁ ALBUM PLNÉ ENERGIE A NOVÝCH ZAČÁTKŮ

22.02.2024

Kapelu tvoří architekt, novinář a marketér. Všichni jsou úspěšní ve svých profesích a navíc dělají už roky skvělou muziku. Což dokazují na desce, která právě vychází.   

"Naše skupina je jako kolo - funguje to, když jsme v pohybu," říká zpěvák a kytarista Juraj Benetin o filozofii kapely Korben Dallas, která 22. února vydává již své deváté studiové album s názvem "Pohyb!" 

Nahrávka přichází přesně dva roky po albu "Deti rýb" a jen několik měsíců po LP "Nekonečně", které mapovalo jejich mnohaletou spolupráci s Anetou Langerovou. Album je dostupné na všech streamingových službách.

"Na žádném jiném našem albu nenajdete tolik písniček, které vás nutí se hýbat," říká baskytarista a textař Lukáš Fila. "A hýbeme se i my jako skupina – všichni jsme tentokrát byli mnohem více zapojeni do tvorby hudby i textů, máme první písničku, kterou nezpívá Juro, a nakonec je to i první album, na kterém se nepodílel Ľuboslav Petruška."

Producentem alba byl frontman skupiny Le Payaco Tomáš Svoboda, se kterým Korben

Dallas spolupracují již od roku 2021. "Je to živé album bez postprodukčních editací.

Kluci na něm naplno ukázali, v jaké jsou výborné muzikantské kondici. Proto jsme album nahrávali na pás. Byla by škoda nezachytit autentický zvuk kapely v té nejvyšší kvalitě," říká Svoboda. "Toto album je jiné v tom, že je zvukově velmi bohaté i přesto, že je v písničkách použito jen pár nástrojů," říká Svoboda.

Všech dvanáct písniček skupina nahrála v průběhu roku 2023 ve studiu Birdland v Považské Teplé, zvukovým mistrem byl Miloš Rojko ml. Prvním singlem z alba byla písnička "Vyčítáš", ke které natočil klip Braňo Špaček.

Autorem obalu je Martin "Žlutý" Jenča, šéf studia Milk a kurátor konference By Design,

který v minulosti pracoval na vizuální identitě festivalů Pohoda a Sziget. "Od kapely jsem opravdu dostal prostor udělat vlastní návrh, což bylo super osvěžující," říká Žlutý. "Vizuálně jsem chtěl vystihnout náladu alba, a zobrazit ji hravě. Obal je jako momentka, která zachycuje pohyb, ale i hloubku alba v jednoduchém grafickém provedení."

Skupina nahrávku podpoří jarním turné, na kterém chce představit výrazně obnovený koncertní program. Vyzkoušeli si ho už na dvojici zahřívacích koncertů ve Spišské Nové Vsi a Humenném. "Před koncerty jsme měli respekt, protože jsme na nich hráli nové písničky, které ještě nikdo neměl šanci slyšet. Ale dopadly skvěle," říká bubeník Ozo Guttler. "Naši fanoušci se mohou těšit na nevídané věci. Juro hraje ve dvou písničkách na basu. Lukáš poprvé v historii skupiny zpívá a rozšířil svůj klávesový aparát i o nožní klávesy. Já jsem začal zpívat vokály.

Tracklist alba Pohyb!

1. Železný vlak

2. Vyčítaš

3. Som dosť dobrý?

4. Aké to je?

5. Májová žiarlivosť

6. Bude to tak lepšie

7. Strach

8. Váhavá

9. Konečne doma

10. Babky

11. Dnes je taký deň

12. Čo rozplače teba

Vstupenky na slovenské koncerty turné Pohyb! lze koupit v sítích predpredaj.sk a Ticketlive.sk, vstupenky na české koncerty turné prodává síť GoOut.

Termíny turné Pohyb!

22. 3. 2024 Košice – Kasárne Kulturpark

23. 3. 2024 Prešov – Stromoradie

27. 3. 2024 Banská Bystrica – CNK Záhrada (vypredané)

5. 4. 2024 Praha – Rock Café

6. 4. 2024 Martin – Barmuseum

25. 4. 2024 Bratislava – Kácečko

26. 4. 2024 Trnava – Malý Berlín

30. 4. 2024 Brno – Kabinet múz


Foto: Laci Strike