POSLEDNÍ KONCERT RANDYHO RHOADSE

18.03.2021

Bouřlivý večer nemohl být zakončen ničím jiným než "sabbatovskou hymnou" Paranoid.

18. března 1982

Ozzy Osbourne a jeho banda dirigovaná kytarovým mágem Randym Rhoadsem odehrála parádní koncert v ​​Knoxville v Tennessee. 6 000 metalových fanoušků bylo jako v transu a snažilo se překonat jeden druhého v soutěži "házení" hlavou a "hrozením".

Na set listu toho večera bylo 16 skladeb a jeden přídavek. V menu byly jak hity Black Sabbath, tak i skladby z prvních dvou sólových alb Ozzyho. Bouřlivý večer nemohl být zakončen ničím jiným než "hymnou" Paranoid.

Kdo by jen tušil, že následující den Randy tragicky zemře.

19.března 1982

Kapela se přesouvá, aby odehrála své vystoupení na festivalu v Orlandu na Floridě s názvem Rock Super Bowl XIV. 

Ozzy vzpomíná na svůj poslední rozhovor s Randym, který ho během noční jízdy autobusem "napomínal", aby tak moc nechlastal. Poslední věta, kterou mu Randy té noci řekl, byla: "Jednoho dne tě to zabije!."

Po cestě do Orlanda zastavili u Flying Baron Estates v Leesburgu, aby opravili závadu na autobusu. Většina osazenstva, včetně Ozzyho spala. Součástí objektu, kde se oprava prováděla, bylo i soukromé letiště pro malá letadla a vrtulníky.

Řidič autobusu a soukromý pilot Andrew Aycock bez povolení vlezli do zaparkovaného Beechcraftu F35 a "půjčili si ho".  Při prvním letu vzal pilot jako cestujícího klávesistu Dona Aireyho a manažera turné Jakea Duncana. Při druhém letu byla na palubě Randy a vizážistka Rachel Youngblood. Přestože se Randy létání bál, chtěl pro svou matku pořídit několik leteckých snímků krajiny a tak se nechal přesvědčit. K letu se snažili přemluvit i basáka Rudyho Sarza, aby se k nim připojil. Sarzo však vztyčil prostředníček a pokračoval ve spánku.

Během osudného letu bylo učiněno více pokusů o "nálet" na zájezdový autobusu. Pilot dvakrát úspěšně "zaútočil" na autokar, ale při třením pokusu to už bylo jako kamikaze.

Beechcraft po cca 5-ti minutovém letu naráží křídlem do střechy autobusu a pak už nekontrolovaně míří skrz stromy do zdi garáže u nedalekého stavení a začíná hořet.

Je 9 hodin ráno a tragédie je dokonána. Randy, Rachel a pilot Andrew jsou na místě mrtví. Všechna tři těla byla spálena k nepoznání. Randyho identifikovali až podle zubních záznamů.

Smrt kytarového virtuóza zarmoutila celý svět. "Drobek" Randy (170 cm/48 kg) si svým vystupováním, osobností a hrou získal srdce rockových fanoušků z celého světa. Kromě kytary byl vášnivým sběratelem vláčků. Na rozdíl od ostatních nebral drogy a pil "přiměřeně", nejraději anýzovku. O to více kouřil. Ozzy mu říkal, že by určitě vyhrál olympijské hry, kdyby existovala soutěžní disciplína v hulení.

Přes svou krátkou kariéru je Randy Rhoads považován za klíčovou postavu v metalové hudbě a je považován za průkopníka rychlého a technického stylu hry na sólovou kytaru. Do značné míry definoval metalovou scénu osmdesátých let. 

(RB)