POWER METALOVÁ KAPELA TORRAX DOKONČUJE NOVÉ ALBUM "PŘÍBĚHY"

04.01.2021

Nové CD nepokřtíme šampusem, ale rumem...a bude to každopádně jízda...

TORRAX  - to je pětičlenná kutnohorská power metalová banda  ve složení : Krůža (Michal Kružík) - bicí, Čejkis (Jindřich Čejka)- kytara, Sub-Zero (Honza Svoboda) - zpěv, Jaryn (Jaroslav Komberec) - sólová kytara a Saša (David Svoboda) - basa.

Posledně jmenovanému jsme položili pár otázek o kapele a novinkách, které Torrax připravují.

1. První zahřívací otázka...jak jsi Davide přišel ke své přezdívce? Čekal bych třeba Dejv, Svobodič... ale Saša ?

Přezdívka vznikla ve druhé třídě na základní škole, vymyslel jí náš bubeník Krůža, ale přesný důvod už si ani jeden nepamatujeme.

2. Baskytara byl tvůj vysněný nástroj hned na první dobrou ? Nebo jsi měl představu o jiném postu ? A vybavíš si ještě svůj první koncert ?

Zkoušel jsem hrát na kytaru, ale nějak jsem se nepohodl s učitelem v hudebce, potom jsem asi patnáct let nehrál vůbec na nic. K baskytaře jsem se dostal před pěti lety, a byla to pro mě jasná volba. Můj první koncert byl v poděbradském klubu s mojí tehdejší indierockovou kapelou Falafel, bylo to během roku 2017, ale na přesný datum už si nevzpomínám.

3. Jak jsi se učil hrát - jako samouk nebo jsi chodil k někomu "do učení" ? Z not, nebo z poslechu ?

Na basu jsem samouk, až postupem času jsem se dostal k literatuře, která hodně pomáhá.

4. Jako své hudební vzory uvádíš Dirka Schlachtera (Gamma Ray), Stevea Harrise (Iron Maiden), Billyho Sheehana (D.L.Rooth, UFO...). Co nějaký český basák ?

Z českých basáků bych vybral rozhodně Luďka Adámka z Vitacitu a Richarda Scheuflera, který působí převážně v pražské Rock opeře.

5. Vznik kapely se datuje v roce 2016. Od té doby prošla několika personálními změnami. Poslední velká se odehrála v létě 2019, kdy odešla zpěvačka Barbora Myslivcová a nahradil ji Honza Sobota... jak to vypadá teď, plánujete nějaké změny, nebo si sestava "sedla" a hudebně i osobně zafungovala ta správná chemie ?

Sestava si rozhodně sedla, občas řešíme nějaké drobné názorové střety, ale nakonec se pokaždé dohodneme, tím pádem žádné změny nehrozí.

6. V létě 2019 již s novým frontmanem Honzou vychází debutové CD "V každým z nás". Je na něm 9 skladeb, poslední tři songy trvají přes 6 minut ? To je v době, kdy všichni tracky spíše zkracují docela netradiční... co ty na to ?

Pro nás to netradiční rozhodně není, snažíme se o hudbu osmdesátých let v novém kabátě, děláme to tak jak to cítíme a délku songů neřešíme.

7. Zhruba po roce a půl máte nahrán další materiál. Před Vánoci jste představili obal nového CD "Příběhy" a vydání samotného hudebního nosiče by se mělo odehrát na přelomu ledna/února. Na co se můžeme těšit ? Kolik nás čeká skladeb, kdo je jejich autorem (muzika/text), kde jste nahrávali, jako dlouho, apod.?

Jelikož jsme na nové desce pracovali v kompletní sestavě beze změn, můžete se těšit na plnohodnotné CD s profi soundem. Čeká vás osm songů s různou tématikou, a oproti první desce víc v powermetalovém stylu. Co se týká autorství skladeb, děláme hudbu a vše ostatní dohromady jako kapela. Nahrávání proběhlo v Nymburském Hollysound studiu pod taktovkou Martina Hollandra, zabralo cca tři měsíce v šesti nahrávacích dnech.

8. V normálních časech se křtí nová CD na koncertech, polejvaj se šampaňským nebo kořalkou za účasti slavnejch kolegů - kmotrů. Teď je vše jinak ... asi to oslavíte v kapele, s pár nejbližšími a nejvěrnějšími... Představ si, že je vše zase jako kdysi, v normálu - jak by křest podle tebe probíhal?

Křest určitě proběhne, hned jak to bude možné a bude probíhat za účasti dvou spřízněných kapel a samozřejmě nějakého headlinera. Byli bychom rádi, kdyby nám desku polil právě Martin Hollandr, a rozhodně rumem a né šampusem.

9. Dnes to mají kapely, které nejsou podporované mainstreamem těžký. Koncertovat, aby o sobě daly vědět nemůžou, a i jinak je vše v útlumu... Jaroměřský hudební "svatostánek" Nároďák a Rádio HEY podporují české kapely jedinečným projektem KLUBOOFKA, jejíž součástí je i Hitparáda. Do lednového kola naskakujete i vy s videoklipem "Příběhy". Co si o tomto projektu myslíš ?

Kluboovka je skvělý projekt, ze kterého máme jako kapela velkou radost. Naše celková spolupráce s Nároďákem a Rádiem Hey je zatím v začátcích, ale už teď má skvělé ohlasy. Máme velkou radost ze zpětné vazby, kterou z rádia dostáváme, a hodně nám to pomáhá. Hitparáda je skvělý prostředek k tomu,  jak udržet aktivitu na našich sociálních sítích.

10. Kdy a kde jste odehráli poslední koncert, než nás všechny doma zavřel covid ?

Poslední koncert byl v našem domovském klubu Česká 1 s kapelou Power 5. Koncert byl bohužel jedním z posledních, který se v klubu uskutečnil, jelikož majitel byl vlivem situace nucen klub zavřít.

11. Tak trochu morbidní dotaz - už jsi přemýšlel, co by sis nechal zahrát na vlastním funuse ?

To už mám vymyšlené docela dlouho, je to jednoznačně pecka od Gamma Ray a to Dethrone Tyranny.

12. Torrax hraje původní tvorbu, v češtině... máte i nějaké covery, popř. uvažujete o překladu některých skladeb do AJ ?

Původní myšlenka Torraxu je česká metalová kapela, ale myšlenkou překladu textu si už také chvíli pohráváme.

13. Pojďme karpet zafantazírovat... s jakou kapelou (zahraniční/domácí) byste si přáli jet společné turné.

Kapel by určitě bylo víc, ale ze zahraničních určitě můžeme jmenovat Helloween a z naší domácí scény Vitacit nebo Arakain.

14. Určitě máš doma nějakou sbírku hudebních nosičů - preferuješ CD, vinyl, kazety, stream?

V dnešní době preferuji stále CD, nějakou řádku už jich doma mám, ale většinou to jsou spíše malé a méně známé kapely co mě baví a se kterými jsme hráli.

15. Torrax a plány do budoucna ? CD je jasný, účast v hitparádě taky, touha po živých koncertech taky jasnačka... ještě něco dalšího máte v plánu?

Byli bychom rádi za své jisté místo na domácí scéně a objíždět velké hudební festivaly a tour se známější kapelou. Do budoucna plánujeme další videoklipy, které bychom chtěli vydávat pravidelněji a můžeme prozradit, že už něco plánujeme.

17. Nějaký vzkaz pro vaše fanoušky ?

Rozhodně chceme všem našim fanouškům poděkovat a za každého jednoho jsme moc rádi.

18. Oblíbené moto, citát, rada ?

Rozhodně bych rád vzkázal lidem, aby v této situaci vydrželi, a jakmile to půjde, chodili na koncerty, podporovali kapely a kluby, zvlášť ty menší, protože ty to potřebují nejvíce.

Díky a pošlete nám své hlasy v Hitparádě KLUBOOFKA !