POZVEDNĚTE METALOVÉ PRAPORY S KAPELOU FAT BAT

24.07.2020

Korouhve a bodáky, tak nabijte kuše. Budeme se bít za naše duše...

Chomutovská partička rockerů, která si říká FAT BAT, vydala před pár dny novou plackou s názvem "Pozvedněte prapory!" 

Úvodní intro vás spolehlivě (pokud tvorbu kapely ještě neznáte), natlačí do stavu očekávání, co po něm bude následovat... tipoval bych symphonic, ale prrr...pětice Severočechů se do vás pustí v songu "Jak žít" pěkně zvostra a v závěru skladby prokáže frontman Mates, že by se svým hlasem klidně obstál v konkurzu na post zpěváka v nějaké pekelné heavy metalové formaci. 

Následuje track "Pozvedněte prapory!", svižná melodická skladba, ve které se naopak blýskne svým sólem kytarista. Pozadu nezůstává ani rytmická část kapely. Téma vlastenectví. Občas je potřeba si připomenout si, kam v tomhle zašmodrchaným bezhraničním a bezpohlavním světě patříme. Upřímnost, nic prvoplánovaného, jako u jiných, pro které se "češství" a "slovanství" stalo jen žebříkem k prachům nebo politickým postům.

Další songy odsejpaj pěkně jeden po druhým ( celkově jich je včetně intra 10). Pro všechny je typická melodičnost, chytlavé a snadno zapamatovatelné refrény, řemeslná zručnost muzikantů, dynamika.

Za mě dobrej "hospodskej/zábavovej/víkendovej rock/metal". Určitě to není myšleno hanlivě, ba naopak... mě osobně to vrátilo do časů, kdy byl svět ještě trochu normální. Jo, asi nic moc pro intelektuály, ale Fat Bat, to je ten skutečnej život, každodenní realita, starosti, vzestupy a pády...

Celej tejden v rachotě, čekáš na  pátek, sobotu...  je čas někam vyrazit, smýt ze sebe všechny starosti. Pobavit se, pokecat s kámoši, popít, zakřepčit si a pak si třeba i zazpívat... A k tomu všemu muzika FAT BAT pasuje jak prdel na hrnec!

Najdete v ní téměř všechno ...životní osudy, věčný hledání, lásku, chlast, drogy, kriminalitu, politiku... A hlavně naději, i přes všechny negativa a sračky kolem nás.

Zřejmě to nebude fošna pro teenagery, kapela krapet "mentoruje" a pro některé mlaďáky by mohly vyznít některé texty jako poučování, nebo by vůbec nevěděli, vo co go, neprožili to, nebo to je  mimo jejich digitální obzor....

Rock a metal pomalu začíná ovládat starší věková skupina (jak na pódiu, tak před ním) a ta si určitě nový počin Fat Bat vychutná a užije.

Kdybych měl vybírat, která skladba se mi líbila nejvíce....tak od každý kousek... Ale určitě jako topovky "Po cestě trnité", "U zdi", "Pozvedněte prapory"....

Několikrát jsem CD sjížděl, ale nestalo se mi, že by mi nějakej song nesedl, nudil mě a musel bych ho přeskočit. A to se mi moc často neděje.

O Fat Bat určitě ještě uslyšíme, touto deskou mají dobře našlápnuto. 

Graficky, zvukově a vůbec celkově působí CD příjemně, žádná plechařina, pěkně dynamickej sound, textům je rozumět a mají i hlavu a patu. A klidně si můžete otevřít booklet a zpívat s kapelou hned.

Je vidět, že muzika kluky baví a hrát umí.

I Ozzy by mohl být spokojenej a hlavu by "Tlustýmu netopýrovi" neukousl zřejmě ani v tom největším rauši.


Sestava FAT BAT

Matěj "Mates" Matěcha - zpěv

Pavel "Pavlos" Réz - kytara, sbory

Zbyšek "Filek" Krotký - kytara, sbory

Jan "Hanz" Rada - basa

Josef Šlehofer - bicí

CD bylo nahráno ve studiu Aquarium v Hostiviccíh u Prahy, zvuk, mix a mastering měl na triku Radek Kurc.

(RB)