PRAŽSKÁ PARTA SECONDHAND DAYLIGHT ŽIJE PSYCHEDELIÍ, KRAUTROCKEM A REMIXY

06.01.2022

Kosmická láska v podání energických Secondhand daylight  má pořádné grády.

Když před sedmi lety v Praze post-punkeři SECONDHAND DAYLIGHT vznikli, nebrali si servítky. Vyznačovali se syrovým ostrovním zvukem a nekompromisním výrazem. Skupina postavená kolem kytaristy, zpěváka a songwritera Matthewa Pollarda (UK) a bubeníka Petra Kellera (CZ) absolvovala v průběhu předloňského lockdownu dvě studiové seance. Skladby a remixy, které z tvůrčího procesu vzešly, nyní Secondhad daylight představují nejen tuzemským posluchačům. Navíc se chystají vydat debutové, de facto bilanční, album.

Kosmische Energien: Pozitivní odpověď na Joy Division

"Jsem velkým fanouškem německých krautrockových kapel Can, Neu! a Kraftwerk," svěřuje se Matthew, zpěvák, kytarista a autor skladeb v jedné osobě. "Jsem posedlý psychedelií a dronem. V Kosmische Energien jsem se pokoušel vytvořit ten vůbec nejepičtější a nejhlasitější zvuk, repetitivní, primitivní dva akordy odkazující na tvorbu Chucka Berryho, The Cure, Joy Division nebo The Fall. V hlavě jsem měl představu lásky, jakéhosi vesmírného generátoru, který si klestí cestu až k lidem na planetě Zemi," dodává leader Secondhand daylight, kteří si svůj název vypůjčili od klasických manchesterských post-punkerů Magazine.

Skladba Kosmische Energien je aktuálně v soutěžním pořadu Startér na Radiu Wave. 

Frontman skupiny upozorňuje, že tvorba Secondhand daylight není určena pouze fanouškům rocku, ale všem posluchačům, kteří mají ve výsledku rádi hlavně dobrou hudbu. Matthew v minulosti sám tvořil polovinu elektronického dua KansasCityProphets, navíc se zná s řadou významných producentů, tudíž ke krautrockové Kosmische Energien vznikly hned tři elektronické remixy. "To, co se skladbou Cursor Minor, Leon Muraglia a Robert Urqhart udělali, rozšířilo Kosmische Energien o další rozměr. Přesáhlo to všechno, co jsem si předtím dokázal představit. Ať si to posluchači užijí," vzkazuje Pollard.

EP Kosmische Energien si stáhnete zde https://www.supraphonline.cz/umelec/462166-secondhand-daylight