PRISONERS OF WAR - "ŽIVOT JE KAŽDODENNÍ BOJ A MY JSME JEHO VĚZNI." 

29.12.2020

CD s názvem  "Wrong place Wrong Time" vychází nyní i na asfaltu.

"Prisoners Of War" je  hardcore-punková úderka z Olomouce. 

Žádné prázdné a zdvořilostní  kecy, pojďme rovnou k rozhovoru, který má na svědomí Martin alias "Kečup" (frontman královéhradeckých pankáčů Out of Control).

1. Čau. Nejdříve nám představ kapelu, jak dlouho hrajete a kdo přišel s nápadem dát kapelu do kupy?

Papája: Čau, fungujeme cca 2 roky. V momentální sestavě jsme 4, někdy 5. Spáča- kytara, Jirka- basa, Kuba- Bicí, já zpívám a občas s náma hraje Vojta na druhou kytaru. S nápadem na kapelu jsem přišel já s Lukem, kterej s náma ale nehraje. Ze začátku to byly jen občasný opilý kecy v hospodě, ale po nějaké době Luke oslovil Spáču, tomu se nápad s kapelou zalíbil a začali jsme dávat dohromady texty a částečně zkoušet. Luke se pak ale odstěhoval a nápad na kapelu šel k ledu. Spáču to ale klidným dlouho nenechalo a tak přitáhl Jirku s basou a Čendu na bicí. Takhle jsme fungovali něco přes rok, než odpadl Čenda. Přibrali jsme teď na jeho místo Kubu a takhle fungujem do teď.

2. Proč název Prisoners of War, cítíte se být válečnými zajatci? Nebo má název hlubší skrytý význam?

Jirka: Když jsme řešili jméno pro kapelu, tak jsem do placu hodil pár nápadů a Prisoners Of War se líbilo všem. Takže tolik ke vzniku názvu kapely. Nevím, jestli v tom kluci vidí nějakej hlubší význam, pro mě je to metafora na život... Život je každodenní boj a my jsme jeho vězni.

3. V druhé polovině léta jste vydali vaší první desku Wrong place Wrong Time na CD a teď právě vychází na vinylech v kooperaci několika labelů, řekni, jak deska vznikala, a které labely se na vydání podílejí?

Spáča: Naši první nahrávku jsme si nahráli sami, něco na bytě, něco na zkušebně. Labelů pro vydání jsem oslovil mraky, ale bohužel se z většiny z nich ozvalo jen : "sorry, ale kvůli covidu teď do ničeho nejdeme". Přesto se mi podařilo dát do kupy 8 českých labelů a jeden německý a díky tomu pokrýt polovinu nákladu na vydání. Za domovské labely to jsou Emergency Rec., S Kudlou V Zádech, Véva Rec., G.R.F., Šváb, Dis-šröt, Cecek a Animátor a Německo zastupuje Aldi Punk.

4. Textové jste dost vyhranění proti rasismu a neonacismu, což je správné, ale zajímá mě, jsou vaše texty ovlivněny osobními zkušenostmi, a kdo skládá hudbu a kdo píše texty?

Spáča: Ano. Texty jsou o našich životech a zkušenostech s danými tématy. Pokud vezmeme konkrétně track Hate 88, kde se zpívá "there was dark ages when they ruled our streets", tak je to právě o problémech s nácky, kteří nám to tu v minulosti dosti znepříjemňovali. Hudba spadá na mě a o texty se dělím s Jirkou.

Jirka: Jo, texty jsou hodně ovlivněný osobníma zkušenostma. Když jsem s Oi/Punkovou scénou před 16 lety začínal, bylo to tady na ulicích dost drsný. Tenkrát tady byla hromada nácků a člověk nikdy nevěděl, kdy po něm někdo skočí. Ale to v té době bylo asi všude...

5. Jaké máte hudební vzory, osobně z Vás slyším US hc-punkove kapely, ale vím, že posloucháte i punkovou klasiku, což ostatně prezentujete i v zinu Aggessive Glue.

Spáča: Kapela je určitě ovlivněna vlivy svejch oblíbenejch kapel. Jasně, že mám rád i slaďárny, ale Prisoners budou vždy úderka, která obdivuje právě kapely střihu Violent Affair, Clit 45 a jim podobným.

6. Když jsme u zinu, kdo se podílí na jeho tvorbě, jak vzniká každé jeho číslo a v jakém nákladů vychází?

Spáča: Zin je čistě moje děcko. Vyplnění volného času. Někdo má za koníčka lyže, no já mám punk rock. Takže se tím bavím, rozšiřuji si obzory a navazuji nové kontakty. Každé číslo zaměřuji na určité téma, které mě baví. Ale abych se jen nechlácholil, tak je pravda, že mám kamarádky pro kontrolu pravopisu. Zin vychází v nákladu 100 kusů na číslo.

7. Vím, že máte problémy se zkušebnou, že jste tam měli nějaký menší průser, jak tuhle situaci řešíte?

Papája: před pár měsíci jsme měli na zkušebně malou sešlost, která se zpětně ale moc nelíbila ostatním kapelám, který nám zkušebnu poskytovaly. Takže jsme dostali ultimatum a museli zkušebnu vyklidit. Momentálně náhradu pořád nemáme, takže hledáme, kde se dá.

8. Jsou ve vašem městě další zajímavé kapely, jak si tam vede punk/HC scéna, máte u Vás spřízněné kluby, bary nebo hospody, kde se scházíte, můžete pořádat koncerty atd?

Spáča: No, kapely vyloženě našeho ražení tu nejsou. Je tu třeba melodickej punk rock v podání We Are Here a Who Cares. Společně se potkáváme v baru V Podpalubí. Což je je bar, kde se jakožto pankáči setkáváme. Pak je tu DIY skate/hardcore scena na místě zvaném SF mini. Tam sídlí kapely Gattaca a Empty Hall Of Fame. Kluci si tam vybudovali vlastními silami minirampu, nahrávací studio, a zkušebnu. Pořádají tam koncerty a dají se tam koupit i ziny a nějaké ty desky. Je to super místo. Jinak v Olomouci bejvávalo dost míst, kde se dalo pořádat koncerty. V současné době už zbyl jen klub 15 minut.

Díky, a na viděnou na lepším místě a v dobré době.