REBEL A "SVATÁ TROJICE" - TRINITY OF INSPIRATION

12.11.2020

V době nesvobody je potřeba najít sílu k povstání a stát se v pravý okamžik rebelem...

Rebel = čtyřčlenná formace z Čáslavi/Golčova Jeníkova hrající melodický metal s prvky power metalu a metal coru. Za svou historii skupina odehrála několik desítek koncertů na klubových akcích a festivalech po celé České Republice. 

Na svém kontě má kapela demo "Dračí jezdec" (2016), EP "Krvavá růže" (2017), singl "Znamení draka" (2018) a nejnovější EP, které vyšlo nedávno - Trinity Of Inspiration.

Právě k poslednímu EP skupina na svém profilu na Bandzone uvádí :

"Cesta k němu byla dlouhá a trnitá, ovšem jedná se pouze o začátek mnohem delší cesty. Tři můzy, trojice inspirace, tři zbrusu nové skladby, představující různé tváře kapely. Materiál byl nahrán ve studiu Dark Chamber Sounds, kde se o nahrávací proces postaral Petri Kallio z kapely SEBASTIEN. Petri nám vypomohl také s realizací samplů a orchestrací, které uslyšíte ve všech nových skladbách. Skvělou práci na obrázku pro EP odvedla mladá umělkyně Aira Cousland, o logo se zasloužil Harley Velasquez z Infinity nucleArtstudio a finální úpravu grafiky provedl Ivo Vičar. Ve skladbě "Within Demons" máme na growling také speciálního hosta, kterým je Milan Hladík (Vingl, Scar Industry). Všem lidem, kteří se na vzniku Trinity Of Inspiration podíleli, z celého srdce děkujeme! Velké díky patří také našim rodinám, blízkým přátelům a fanouškům, kteří chodí na koncerty a díky kterým má vůbec smysl hudbu a vše kolem ní dělat."

Jako své hudební vzory členové kapely uvádí Iron Fire, Hammerfall, Sabaton, Powerwolf, Orden Ogan, Bullet For My Valentine, Five Finger Death Punch, Sum41, Billy Talent, Lordi, Nightwish, Elvenking, Timeless Miracle, Ghost, Sebastien, Mystic Prophecy, Majesty, Winterstorm, Dark Forest ...


O rozhovor jsme požádali Adama Langra, frontmana, kytaristu, hlavního autora a zakladatele kapely REBEL.

1. Kapela bude na jaře příštího roku slavit 5 let od svého vzniku. Jakou jsi měl představu a fantazie o budoucnosti kapely toho památného dne - 6. března 2016, kdy byl Rebel založen? Splnila se tvá očekávání? Pamatuješ na největší + a - za uplynulou dobu?

V té době byla doplněna sestava a čekaly nás první koncerty, kdy jsme kromě pár vlastních skladeb hráli samé převzaté, jednalo se spíše o akce zábavového typu. Moje vize do budoucna zahrnovala repertoár založený pouze na vlastní tvorbě, také jsem s námi chtěl nahrát CD ve studiu. Obojí se podařilo, tudíž postupem času začaly cíle přibývat, stejně jako zkušenosti.

Za největší + považuji nahrávky z našeho posledního EP "Trinity Of Inspiration", jejichž výsledná podoba překonala má očekávání. Co se týče , občas mě zamrzí, když na koncert dorazí méně lidí, než by si vystupující kapely zasloužily. Započítávám do toho i mnoho akcí, na kterých jsem byl jako fanoušek a nejednalo se vždy o underground.

2. Rebel má ve svém názvu řada kapel, proč jste se rozhodli pro toto jméno a byly i jiné alternativy?

Název Rebel se k nám dostal právě v roce 2016 před naším prvním koncertem. Předtím jsme se jmenovali Uprising a jedinými členy kapely jsem byl já a bubeník Roman. Tento název byl odvozen od textu mé skladby "Rebel", kterou jsme tehdy s Romanem hráli a je k poslechu na demu "Dračí jezdec".

Vzhledem k reakcím, že se název Uprising špatně pamatuje a někteří nevěděli, co to znamená, jsme se jej rozhodli pozměnit. A jelikož je Uprising v překladu "povstání", tak někdo navrhl, ať se jmenujeme přímo podle názvu skladby - Rebel, což není od povstání moc daleko. Navíc Rebel v angličtině znamená to samé.

Tento název má tedy kořeny v příbězích, o nichž vypráví některé naše texty. A nejedná se vždy jen o rebely jako takové. Často se do textů snažím vkládat i jakýsi přesah, který má něco společného s nesvobodou, pak je potřeba najít sílu k povstání a stát se v pravý okamžik rebelem.

Jinak vím, že ve světě existují dvě aktivní kapely se shodným názvem. Podle mě je ale dnes těžké najít originální název, který je s kapelou nějakým způsobem propojený, dobře vypadá a je zároveň zapamatovatelný. Znám více kapel, kterých je po světě se stejným názvem několik a dokud to nikomu z nich nevadí, není asi co řešit.

3. Je skvělé, že hrajete vlastní skladby. Jak vůbec vznikají? Podílíte se na skládání společnými silami,  kdo je hnací silou a autorem ? Hudba nebo text jako první v pořadí?

Drtivá většina skladeb pochází ode mě. Vzhledem k tomu, že jsme asi tři roky s Romanem hledali spoluhráče, kteří se budou chtít hudbě věnovat jako své druhé práci, měl jsem možnost složit mnoho skladeb a připravit spoustu konceptů a témat, kterými by se mohly zabývat texty.

Mohu tedy prozradit, že výhradně začínám skládáním hudby. Nejdříve přijde kytarový riff nebo melodie, které si (v případě, že za něco stojí), zaznamenám a na to pak nabaluji zbytek. Jakmile je hotový instrumentál, čekám na múzu, abych mohl napsat text. Instrumentální složka skladby pro mě musí mít takovou sílu, abych pod ní přímo viděl téma, měl z ní pocit, cítil emoci, pak se píše o poznání snáz.

Doma připravím demo, kde jsou všechny nástroje včetně zpěvu a to pak společně s materiály, v nichž jsou noty případně tabulatury, rozesílám klukům. Na zkoušce většinou společně ladíme detaily. Důležitá je domácí příprava, aby se na zkouškách pracovalo maximálně efektivně.

Poslední dobou se do tvorby začíná zapojovat také kytarista Vojta, který mi občas nahraje nějaký svůj kytarový riff a v případě, že mě inspiruje, na něm dotvořím zbytek písně. Konkrétním příkladem je skladba Within Demons z nového EP, kde první dva riffy, které uslyšíte, jsou z Vojtovy hlavy. Bez nich by pravděpodobně skladba nevznikla.

4. Severská mytologie, fantasy...zdroj nejen vaši tvorby. Pro symphonic a melodic metal zřejmě povinnost. Ale co reálný život, každodenní starosti, lásky, zklamání... tam nevidíte inspiraci?

Severská mytologie a příběhy z fantasy světů zatím v naší tvorbě převažují, přestože například na EP "Krvavá růže" z roku 2017 lze najít i jinak zaměřené písně. Úplně bych neřekl, že se v textech straním reálnému životu, jen jej zaobaluji do vlastních, vymyšlených příběhů, které jsou někdy fantasy, někdy se jedná více o pocitovou záležitost, někdy je dané jasné téma, je to různé. Lásky a zklamání? Možná, že skladby Zakletá a Within Demons pojednávají právě o takových tématech.

5. Na posledním EP Trinity of Inspiration jsou 3, resp. 4 skladby  (+bonusová), jedna z nich je s českým textem. Songy to jsou skvělý,  ale krapet mě  při poslechu zmátl mix angličtiny a češtiny ... Neuvažujete v budoucnu o placce jen v mateřštině?

Děkujeme za pochvalu a jsme rádi, že se Ti skladby líbí. EP je unikátní tím, že se jedná o tři písně, které pochází ze tří různých (v mé hlavě již předpřipravených) alb. Je to tedy ukázka, na co se můžete od Rebela těšit v budoucnu.

Úvodní pecka Within Demons je z alba, které se bude zaměřovat více na metal-core, následující věc Zakletá se nese více ve vodách melodického power metalu a poslední z trojice The Savior je takový vznešený symphonic-power. Když zahrnu i čtvrtou bonusovou skladbu In Flames, jedná se o anglickou verzi Zakleté.

O CD v češtině nejen, že uvažujeme, už jej dokonce chystáme. Budou na něm podobné písně, jako je Zakletá z nového EP. To znamená - melodický power metal s texty zaměřenými na jeden z mých fantasy světů.

6. EP jste nahrávali ve studiu Dark Chamber Sounds, kde všem těm čudlíkům a hejblátkám šéfuje Petri Kallio z kapely SEBASTIEN. Sebastien je ve výčtu vašich oblíbených kapel. Jaké tuzemské kapely se ještě těší vaší pozornosti?

Pokud budu mluvit za sebe, tak Sebastien rozhodně patří mezi mé oblíbené kapely. Poznal jsem je již před několika lety, když vydávali album "Dark Chambers Of Déja Vu". Některé skladby mě zaujaly až na několikátý poslech, takže jsem si k nim cestu musel chvíli hledat. Dnes mám všechna jejich alba a poslechnu si je velice rád.

Z dalších tuzemských kapel, které máme rádi, bych rád zmínil menší kapely, se kterými jsme hráli, případně občas hrajeme. Patří sem např. Donor, Rosa Nocturna, Scar Industry, Insignie, Torrax a mnoho dalších. Myslím, že někteří z nás včetně mě si rádi poslechnou i větší české kapely jako jsou Dymytry, Traktor, Alkehol atd.

K samotnému nahrávání v Dark Chamber Sounds u Petra v Úpici musím říct, že to byla obrovská zkušenost. Já osobně jsem se posunul v postupech, jak komponovat skladby, na co si dávat pozor a na co se zaměřit, aby píseň správně rockově šlapala. Mimoto Petr odvedl naprosto skvělou práci při editu, mixu a masteringu skladeb.

7. V současné době (dnes obzvláště) se muzikou uživí jen pomálu muzikantů a předpokládám, že vy mezi těmito vyvolenými nejste.... Co dělají členové kapely Rebel ve svém nehudebním životě, aby si vydělali na chléb náš vezdejší?

Já, Marek a Vojta ještě studujeme vysoké školy. Jediný, kdo se z nás již naplno věnuje práci, je bubeník Roman. Ten pracuje u policie. Samozřejmě by bylo skvělé, kdyby nás živila pouze muzika. K tomu nás ale čeká ještě dlouhá cesta.

8. Rebel a plány do budoucna - studio, nové album? Slyšel jsem cosi o svaté trojici?

V současnosti se připravujeme na nahrávání dlouhohrajícího alba, které bude celé v češtině. Jak jsem již odpovídal v jedné z předešlých otázek, jedná se o podobné skladby jako je Zakletá na EP "Trinity Of Inspiration". Písně na albu budou výrazně melodické s prvky power metalu. Jedná se o jednu ze tří žánrových větví, které představuje trojice skladeb na novém EP, to by mohla být právě ta svatá trojice.

9. Rebel a doba covidová? Zkoušíte? Viděl jsem nějaké vaše aktivity na FB - kytarová škola....?

Na podzim pár zkoušek proběhlo, kdy jsme trénovali dvě nové skladby do koncertního setlistu. V posledních několika týdnech pilně pracuji na demech a materiálech pro album. Dalo by se říct, že už finišuji. To samé jsem totiž dělal i na jaře, takže zužitkuji veškerý čas navíc, který se naskytl.

Na Facebook se snažím průběžně přidávat příspěvky, aby na nás fanoušci nezapomněli. Na jaře jsme například odhalili pár ukázek z demonahrávek, které se využijí na album. I teď na podzim vyšly nějaké indicie a možná, že jich ještě pár přibude.

10. Adam a jeho první setkání s muzikou. Kdy, první kytara (značka, kdo ji koupil), první vystoupení (co tréma, kolik diváků...?)

Přestože jsem rockovou muziku poslouchal od čtyř let, moje hudební cesta, než jsem se dostal k první kytaře, vedla neobvykle přes zobcovou flétnu, na kterou jsem se učil osm let v umělecké škole. První elektrickou kytaru jsem si pořídil v patnácti letech, jednalo se o značku Ashton a tuším, že to byla jedna z nejlevnějších kytar, co šla jako nová sehnat. Vlastní pílí jsem se buď podle sluchu, nebo podle tabulatury učil skladby mých oblíbených kapel, a tímto způsobem se vlastně zdokonaluji do dneška. Za mě nejlepší a nejzábavnější způsob, jak se učit novým technikám.

Nebudu-li počítat vystoupení v rámci umělecké školy, tak první koncert s Rebelem proběhl na majálesu v Kutné Hoře, kde bylo kolem stovky lidí. Jelikož jsem povahou introvert a kapela je má srdeční záležitost, tréma byla o to větší. Přesto si myslím, že to na pódiu nebylo znát a pamatuji si, že nám tehdy nikdo nechtěl věřit, že je to naše první vystoupení. I introvert si ale zvykne a dnes už to s tou trémou není tak zlé.

11. Pět nejoblíbenějších kytaristů?

Mezi mých top 5 nejoblíbenějších kytaristů díky svému rukopisu patří:

  • Michael Paget (Bullet For My Valentine)
  • Dan Donegan (Disturbed)
  • Filip Koluš (Signum Regis)
  • Erock
  • Jared Dines

12. Co by sis nechal zahrát na vlastním funuse?

Překvapivě jsem nad tím už jednou také přemýšlel, myslím, že tehdy jsem byl pro skladbu Memories od švédské kapely Timeless Miracle. Myslím, že bych neměnil.

13. Na závěr - nějaké tvé moudro, rada, oblíbený citát, vzkaz?

Na závěr bych fanouškům rockové a metalové muziky vzkázal: Podporujte menší kapely, které se vám zalíbí. Choďte se občas podívat na jejich koncert, protože to pro undergroundové kapely znamená hodně. Myslím, že budete dost překvapeni, jaký výkon plno z nich dokáže naživo podat.

Jinak na sebe dávejte pozor, poslouchejte muziku, která vás dělá šťastnými. Věřím, že se brzy současná situace trochu zklidní a my se s Vámi budeme moci vidět někde živě. Díky za rozhovor a mějte se.

14. Máš nějaký vzkaz pro nejen vaše fanoušky ?

Kdo by si chtěl poslechnout naše skladby, najdete nás na Bandzone, YouTube, Spotify a dalších platformách. Novinky kolem kapely přidáváme na facebookové stránce, případně na FB skupině Rebel - Melodic metal army. V případě zájmu o naše CD se na nás můžete obrátit přes zprávy na FB nebo na mail: rebelofficial@post.cz

Rád bych ještě zmínil nově vytvořený projekt - Kluboofka, za kterým stojí Nároďák Jaroměř ve spolupráci s Radiem Hey a dalšími. V listopadovém díle si můžete poslechnout naše nové lyric video ke skladbě The Savior (přístupné na FB, Youtube, stránkách Nároďáku). Soutěžíme zde s dalšími pěti kapelami o postup do dalšího kola, tak pokud Vás Rebel zaujme, budeme rádi, když nám na FB stránce Kluboofky dáte hlas. Projekt tak může pomoci menším kapelám dostat se do povědomí rock/metalových fanoušků a velice si ceníme, že tu něco takového je.


Pozn. : další info o kapele můžete najít na 

https://bandzone.cz/rebelmetalband 

https://www.facebook.com/RebelOfficialCZ 

https://open.spotify.com/artist/2cFtYru4VTljUaAdnw0bYh 

https://www.youtube.com/channel/UC_8M38eICp4jHiHoOkb_hCA