ROB HALFORD JAKO METALOVÝ BŮH

06.11.2020

Milujte sebe, milujte se navzájem a milujte heavy metal! 

ROB HALFORD, alias metalový bůh, jeden z nejrespektovanějších a nejoblíbenějších metalových hudebníků, který se v roce 1973 přidal ke kapela JUDAS PRIEST a přivedl ji k fenomenálnímu úspěch v 70. a 80.letech. Judas Priest navázali na energii a sílu Black Sabbath, Led Zeppelin a Deep Purple. Přidali na rychlosti, agresivitě a tvrdosti. Do metalové komunity přinesli i nový vzhled a módu - kůže, hroty, cvočky, přezky, motorky...

Rob Halford, coby Metal God přichází jako první "prominentní" metalová hvězda s přiznáním své homosexuality.

ROB A DĚTSTVÍ

K muzice se dostává v době puberty. Jak říká, tehdy poprvé našel hudbu. Ve věku, kdy většina dospívajících brojí proti starým věcem, škole, rodičům, prostě proti celému zkostnatělému světu. Nikdo vám nerozumí, nechápe, nenávidíte všechno a všechny. Jediné, co vás drží nad vodou je hudba. Všechno se odehrávalo v době, kdy docházelo ve společnosti ke střetům - sociální, rasová a ekonomická nespravedlnost. Rob se snažil vše pochopit.

Cestou do školy procházel Rob kolem velké slévárny kovů. Bylo vidět přímo do továrny a proudy roztaveného kovu. V té době se na bezpečnost práce a ekologii moc nehrálo. Ve vzduch byl prach, kouř, drť ... Robovi bylo kolem 13-ti a říká, že tyhle cesty byly jeho metalovým křtem a zasvěcením.

ROB COBY PRODEJCE ROBERTKŮ

O několik let později si Rob přivydělává jako prodavač v krámu s erotickým zbožím. "Jo, prodával jsem erekční kroužky, umělé vagíny, dilda, různé povzbuzováky na péro ....bylo mi to jedno. Potřeboval jsem prachy a klientela byla více než zajímavá, ze všech sfér. Každý to potřebuje."

ROB A PŘEZDÍVKA "METAL GOD"

" S přezdívkou přišli fanoušci, já si to nevymyslel. Je skvělá. Mnohem lepší než třeba "dickhead" (kokotí hlava)." Pojmenování Metalový bůh je pro Roba, jak říká ohromný závazek. Stal se z něj jiný člověk. Nechce zklamat své příznivce, do každého vystoupení jde na plno, i kdyby měl hrát jen pro pár návštěvníků, zpívá, jako při největší show svého života.

ROB A CHLAST

V 80.letech byl Rob jako utržený zvíře z řetězu. Alkohol byl v počátku na pohodu, Rob odváděl plný výkon, pak se vše zhoršovalo a v 86 roce to skončilo protialkoholní léčbou. Zpěvák říká, že si polovinu koncertů z doby, kdy chlastal naplno vůbec nepamatuje. "Než jsem šel na pódium, dal jsem tři nebo čtyři vodky, pak jsem běžel kolem zesilovačů, kde jsem sjel pár řad koksu a během show do sebe naházel další várku drinků. Navrch pak spoustu piva a šampaňského." Z Roba se stal někdo jiný. Čert z krabičky, věčně nasraný, vztahovačný, sobecký, lítostivý...

"Když jsem střízlivý, máte vše pod kontrolou...Najednou vidíte a cítíte, že hudba je to, o jde především. Hudba vám ten chlast nahradí. Všechno to vzrušení, pocity, tóny, které chci, nejsou v drogách nebo chlastu, jsou v hudbě!" 

První koncert ve střízlivém stavu se odehrál na turné "Turbo" v Novém Mexiku. "Když jsme začali hrát, slyšel jsem sám sebe a viděl publikum, bylo to jako zjevení. Byl to jeden z nejlepších dnů mého života. "Celé dny bych mohl mluvit o závislosti a střízlivosti. Nejen jako muzikant, ale také jako člověk."

ROB A PŘIZNÁNÍ, ŽE JE GAY

S přiznáním své sexuální orientace přišel na veřejnost v roce 1998.

"Bylo to trochu podobné jako přestat pít. Myslíš si, že ztratíš všechny své kamarády, takže byla spousta starostí. Ale to se nestalo. Je tu zažitá představa , že tě každý bude nenávidět, protože jsi gay. Platí to dodnes. A to jen ukazuje hloubku psychózy, která s tím přichází. Nikdo se nerozhodne být gay. Kdo by se dobrovolně rozhodl být ve skupině lidí, kteří jsou pro veřejnost špinaví buzeranti ? Už jako malé dítě jsem věděl, že jsem gay. Zažil jsem spoustu nadávek a ponížení. Byl jsem zmatený, ptal se sám sebe proč jsem jiný? ....Teprve až začneš mít rád sám sebe, najdeš v sobě mír a klid vyrovnáš se vším."

Halford svou homosexualitu přiznal v rozhovoru na MTV. Nenastala očekávaná smršť nenávisti. Naopak dostalo se mu podpory za jeho odvahu. Dostal spoustu dopisů, faxů a zpráv od lidí, kteří na tom byli stejně. I oni se přiznali ke své sexuální orientaci, kterou dosud tajili. "Jsem metalista a taky gay...a mám skvělý pocit, že v tom nejsem sám," takovéto vzkazy přicházely z celého světa.

I když od té doby uběhla řada let, podle Halforda se moc nezměnilo. "Rovněž heavy metal byl považován za černou ovci rock ad rollu. To není hudba to je svinstvo - to samé můžete aplikovat na gay komunitu."

BOJOVNÝ DUCH JUDAS PRIEST

Muzika a texty Judas mají v sobě pozitivní přístup a bojovného ducha. Zpívají o věcech, kde je zlo poraženo (Painkiller, The Sentinel...). " Judas Priest jsou kapela, která se vždy snaží věci posunout kupředu pozitivním způsobem. Zpíváme o smrti, zkáze a zničení - ale vždy ji porazíme. Je to jako filmy Rocky nebo The Avengers. Po absolvování těchto bitev vždy vyjdeme silnější. Když odcházíte z naší show je to opravdu povznášející zážitek a pozitivní zkušenost. "

ROBA PŘIVEDLA DO JUDAS JEHO SÉGRA SUE

Halford vstupuje do sestavy Judas Priest v roce 1973. V době, kdy kapela hledala zpěváka, sestra Roba Sue randila s Ianem Hillem. Tomu se svěřila, že její bratr zpívá a následně ho "dokopala" na konkurz. Výsledek už znáte. " Kdyby nebylo moji setry Sue , mohly se věci odehrát úplně jinak. Ona byla mými vstupními dveřmi do života v JUDAS PRIEST."

(Sue si Hilla vzala v roce 1976 a vydrželi spolu 8 let. Z tehdejšího manželství mají syna Alexe).

HALFORD A DUET S NERGALEM

Rob už delší dobu mluví o spolupráci s frontmanem kapely Behemot Nergalem a to při společném jamu, případně při práci na black metalovém albu. "Nergal je skvělý zpěvák, je tak přesvědčivý a intenzivní. Obdivuji, jakým způsobe používá svůj hlas. Takže jednoho se sejdeme a vznikne společný duet Nergal & Metal God," říká Halford.

Spolupráci by uvítal i Nergal : "Je to užasné vědět, že Halford je fanouškem Behemoth. Jsem polichocen a poctěn."

Tak uvidíme, zda se výš uvedené zhmotní do nějaké hudební podoby.

ROB A JEHO RADA NA ZÁVĚR

"Stále mluvíme o sexuální orientaci, barvě pleti, náboženství, politice, jediné (své) pravdě, přes kterou vlak nejede. Myslel jsem si, že se toho zbavíme. Ve skutečnosti na této planetě nestrávíme hodně času společně, takže nemá smysl se rozdělovat a vzájemně nenávidět . Milujte sebe, milujte se navzájem a milujte heavy metal! "

Foto : https://www.facebook.com/robhalfordlegacy/photos