ROB HALFORD O SETLISTU KAPELY NA TURNÉ SE SAXON A URIAH HEEP

29.02.2024

Kdybychom nezahráli 'Breaking The Law', došlo by ke vzpouře. Kdybychom nehráli 'Painkiller', došlo by ke vzpouře rovněž.  

Frontman JUDAS PRIEST Rob Halford se v novém rozhovoru pro Metal Pilgrim dotkl i tématu možného setlistu kapely na evropské části turné "Invincible Shield". Judas na uvedeném tour doprovodí kapely SAXON a URIAH HEEP. Celá tato paráda odstartuje 11. března v Glasgow, Praha je na pořadu dne 29.3.2024 (O2 aréna).

Rob řekl: " Pokud jde o snahu dát dohromady setlist tak o tom vedeme diskuze už dlouho. A po 19 studiových albech je to sakra moc těžké. Jak to vymyslet? Kdybychom nezahráli 'Breaking The Law', došlo by ke vzpouře. Kdybychom nehráli 'Painkiller', došlo by ke vzpouře rovněž. Jsou určité písně, které musíte svým fanouškům zahrát, protože jsou součástí struktury toho, kým jste jako kapela. Takže je tu část setlistu, která se napíše sama. Půjdeme do minulosti, našli jsme nějaké písně z předchozích alb, se kterými budeme pracovat a které zahrajeme. Takže pravděpodobně budou alespoň dva nebo tři hluboké zářezy v setlistu."

Rob pokračoval: "Pořád máme k dispozici 60 až 70 skladeb, které můžeme hrát – teď hned z fleku. A pak do mixu přidáme další. Je legrační sledovat návrhy a e-maily jako: 'No, dám ti tohle, když mi dáš tamto.' "Musíme najít rovnováhu. Když kapela hraje na jevišti, každý člen kapely musí být ztotožněn se setlistem. Není tu místo pro "Ach, kámo, tohle se mi nechce zrovna hrát." Na to není místo. Všichni musíte věřit té konkrétní písni, když děláte show. A pak je to fantastické. A toto bude opravdu rušné turné. Začínáme v Evropě, s našimi přáteli SAXON a URIAH HEEP."

Jediným původním členem kapely PRIEST, která vznikla v roce 1969 je baskytarista Ian Hill. Halford se ke skupině připojil v roce 1973 a kytarista Glenn Tipton v roce 1974. Rob opustil PRIEST na začátku 90. let, aby založil vlastní kapelu, poté se vrátil v roce 2003. Původní kytarista KK Downing se s kapelou rozešel v roce 2011 a nahradil ho Richie Faulkner.

Ve své řeči při uvedení do Rock and Roll Hall Of Fame Rob zmínil, co si myslí o heavy metalu. Říká: "I v dnešním světě, ačkoliv máme širší přijetí metalu v celosvětovém měřítku, některé části společnosti na něj stále pohlížejí jako na trochu zvláštní, trochu jiný, trochu nebezpečný žánr. A není na tom nic špatného. Miluji nebezpečí, protože může být provokativní a může lidi přimět přemýšlet a mluvit a otevřít formu dialogu. Mám rád tu část toho, co v metalu stále existuje, zvláště to, jak někteří z nás vypadají. Někteří z nás vypadají opravdu docela děsivě pro lidi, kteří jsou mimo mísu."

"Metalová komunita je otevřená a sjednocuje. Nejen v hudebním světě, ale i mimo něj. Takže celá tato věc o inkluzivitě, přijetí, nezáleží na tom, koho si vezmete, jak vypadáte, kolik peněz máte nebo kolik peněz nemáte. Nic z toho ve světě heavy metalu není. Přicházíme k vám v tom nejčistším, skutečném lidském smyslu."

O zápase spoluhráče Glenna Tiptona s Parkinsonovou nemocí Halford říká: "Je to mimořádné. Je velmi těžké to vyjádřit slovy, protože v tom jsou emoce a láska a víra, péče a sdílení, které máme v sobě navzájem, zvláště když se podíváme na Glenna. Je to bezpochyby hrdina v pravém slova smyslu, protože když tyto výzvy vstoupily do jeho života, nevzdal to.

Skvělá zpráva je, že Glennovy ruce jsou po celém albu Invincible Shield. Hraje tady, tam a všude. Richie odvedl pozoruhodnou práci, pokud jde o poctu některým z Glennových stylů, ale Glenn je stále aktivní a zapojený do Priest jako předtím. Je to ten chlap, který stál vždy v popředí metalové scény, jeho hra na kytaru, jeho styl, jeho odlišnost a virtuozita jsou opravdu silné."

Nové album "Invincible Shield" vychází 8. března prostřednictvím Sony Music.


JUDAS PRIEST SPOLEČNĚ SE SAXON A URIAH HEEP VYSTOUPÍ 29.3. V PRAŽSKÉ O2 ARÉNĚ. KONCERT POŘÁDÁ LIVE NATION - více info zde: https://www.livenation.cz/artist-judas-priest-174926


Foto: Stu Garneys