SCELETONS VZKAZUJÍ : "BUĎTE SVÝ, NENECHTE SI NIC VZÍT A POSLOUCHEJTE METAL!"

06.12.2020

Živé hraní je pro nás vše, náš život, spojení s fanoušky, to je to hlavní ...až vylezeme na pódium, tak předvedeme pekelnou show !

... na úvod pár slov fanoušků kapely :

- solidní rachot, tempo vražedné

- stara thrashova a deathova klasika, coz se dnes uz moc neslysi a nenosi

- fakt super muzika, která mě baví hned na první dobrou! :-)
- vaše muzika mi připomíná moje milované DEATH! ;-)

Kapelu Sceletons jsem po první covidové vlně viděl v krátkém sledu třikrát. Vždy v Nároďáku Jaroměř. Veřejná zkouška, Warm Up Josefoff a benefiční akce Agains Cancer Memory of Pavel Čech. Každé vystoupení bylo jiné a stále lepší. Na poslední akci, zmiňované Against Cancer byli, nejen dle mého názoru "skeletoni" nejlepší formací večera.

Nádech svobody byl však krátký...náhubky byly nedostačující a přišel úplný zákaz vystupování, hromadných akcí a zpívání. Je známo, že rockeři se netají svými názory a tak během posledního veřejného vystoupení zazněla ostrá kritika vládních opatření a některá slova by se zřejmě nedala vysílat ani po 22.hodině večerní.

Sceletons začali psát svou hudební historii v roce 2015. Jako své hudební vzory a inspiraci uvádí kapely Death, Slayer, Sepultura. Časem se zformovala tříčlenná sestava, kdy zakládající členové Hynek Brázda (kytara, zpě a Vašek Lejp (baskytara, zpěv) přibrali na post bubeníka Kamila Šrajera. Společně natočili první, třískladbové demo "Human Fail", vyráží na koncerty, stávají se nedílnou součástí "tvrdších" festů a získávájí si fanouškovskou základnu.

Kapela razí klasickou cestu tvrdý muziky, která je ovlivňovala a dělala jim radost. Jejich krédo je dělat muziku srdcem a pro všechny příznivce old school thrash-death metalu.

Nejen o Sceletons jsme si povídali s basákem Vaškem Lejpem.

1.Na veřejnost vypustila kapela informaci, že připravuje nové album s názvem "Pandemic Chaos", které by mělo vyjít koncem tohoto roku. To už je za pár týdnů. Tak jak to s albem vypadá, na co se můžeme těšit, kdy, kde a proč si ho koupit ? Jak dochází ke skládání, kdo ho má na svědomí a o čem jsou texty ? Kde natáčíte a na kolik skladeb se můžeme těšit ?

Ano to je pravda, skladby na nové album máme již skoro hotové, teď už jen pilujeme, abychom už mohli konečně do studia. Deska bude obsahovat osm skladeb. Muzika je propracovanější, techničtější, a co do thrashe nezůstáváme nic dlužni. Album bude k mání doufejme zkraje příštího roku a naši fanoušci se můžou těšit na pořádnou porci old school thrash death muziky. Hlavním skladatelem muziky je Hynek, který přijde s konkrétním nápadem a ten už potom vŠichni dotáhneme do finální podoby. Texty jsou většinou o naší době, konzumní době, lidském zlu, paranoie atd. Asi nic veselýho. Desku chceme natočit ve studiu Davos, kde točí spousta kapel, mimochodem i Dysangelium.

2. Na to, že jste tříčlenná sestava máte hutný a masívní tvrdý sound, který vám mohou závidět mnohem početnější formace. Přesto, neuvažovali jste o rozšíření kapely a posílení třeba o další kytaru ?

Díky, samozřejmě o druhé kytaře jsme uvažovali, zvuk by byl ještě mnohem mohutnější, masivnější. Jen se nám nedaří asi najít toho pravého , tak jsme to na chvilku vypustili to hledání a jsme furt tříčlenná rodina

3. Nároďák Jaroměř. Pro mě jediný klub široko daleko, kde se dělá dobrá muzika. Jak se vám v Nároďáku hraje ? A jaký máš názor na to, že v Hradci Králové není žádné podobné místo, kde by se hrál rock nebo metal ? Disco, popík, taneční muzika - opravdu jsou hradečáci takoví "žabaři" ?

Nároďák v Jaroměři tak to je pro mě doslova citová záležitost, jsme tam jako doma,vážně. Atmosféra toho místa je úžasná a myslím, že tu máme i skvělou základnu. Vždycky jsme tam měli skvělé podmínky a chci poděkovat Ctiborovi a jeho manželce Míše s jakou starostí a láskou se o vše starají. Jinak co se týče téhle muziky v Hradci Králové, myslím si, že je velká škoda, že tam žádný takový Nároďák není, Hradec jde spíše do jazzu a popu, ale sem tam se taky něco uskuteční, třeba v AC klubu a věřte mi, i tam to stojí za to!

4. Vrátím se k vašemu poslednímu koncertu, než se spustila covidová opona. Jak to vidíš ty ? Myslíš, že hudba a lidé kolem ní jsou tím hlavním spouštěčem tzv.pandemie, a není to nakonec všem jen někým dobře a cíleně řízené divadlo ?

Náš poslední koncert ve mně je dodnes, znamenal pro mě hodně. Zavzpomínali jsme na našeho kamaráda Pavlíka Čecha a mělo to vážně hloubku, cítil jsem ho tam, byl tam s námi. Úžasná atmosféra. K opatřením proti covidu bych se trochu ohradil, je to z části chaos, vidíš? Pandemic Chaos. Zakazovat lidem zábavu jen pro to, aby se dostálo nařízení od politiků? Je to kravina, omezují se práva, už zase. Ale věřím, že zvítězí normální selský rozum.

5. Jak jste se dopracovali k názvu Sceletons ? Byly i jiné alternativy ? A máte v kapele nějaké přezdívky...přece jen Hynek, Vašek, Kamil.. to zní trochu jako z Erbena ? (smích)

Název kapely Sceletons vznikl od nás všech. Dali jsme hlavy dohromady a tak to bylo. Sceletons jako kostry, kostra muziky, jako základ stavby těla naší hudby, od základu se dělá všechno ne? Hmmnm přezdívky nemáme žádné, ono taky kdo by se s nima vymejšlel ne? takhle je to jednoduché

6. Basák v kapele stojí většinou někde v pozadí, mimo reflektory. Ženský letí na zpěváka, bubeníka, drtiče nekonečných sól ? Tak vy jste jenom tři, takže schovat se není kam, navíc zpíváš a předvádíš pořádnou show... ale i tak, basa pro tebe byla od první chvíle ten jediný nástroj, nebo jsi toužil po nějakém jiném postu ?

Tak fanouškům chceme dát především skvělou muziku a pak i šou a já nehraju sóla jako Hynek, takže se můžu ponořit do tý šou a lítat po pódiu, strašně mě to baví a vždy to je zážitek. Víš už od základní školy mě fascinovala baskytara, ty hluboké tóny, takže když jsme kapelu zakládali, tak nebylo o čem přemýšlet, navíc basa tvrdí muziku .

7. Vzpomeneš si ještě na svůj první koncert na veřejnosti - kdy a kde to bylo ?

Tak to vím naprosto přesně bylo to v roce 2016 v červnu na letišti v Hradci Králové, byl to Königgrätz metal fest a mohli jsme si zahrát s takovými velikány jako Root, Tortharry a jak jinak i s Dysangelium

8. Kdy ses rozhodl, že budeš dělat muziku. Co bylo tím osudovým spouštěčem ?

Moje rozhodnutí dělat aktivně muziku přišlo poměrně pozdě, na to že ji poslouchám od základní školy. Klíčové bylo setkání s Hynkem, který je vynikající kytarista a přesvědčit ho, abychom založili kapelu nebylo těžké. Šlo to samo a je mezi námi, rozuměj všemi třemi zvláštní chemie. Prostě děláme muziku, kterou žijeme, která nás baví a na které jsme vyrůstali.

9. Klasická otázka - tvé tři oblíbené kapely (zahraniční a české) a tři basáci ? Nemusíš podle pořadí a klidně jich můžeš uvést víc.

Oblíbené kapely? Hmmm to tu budeme do rána , ale oukej. Zahraniční DEATH, SEPULTURA, BEHEMOTH a tuzemské DEBUSTROL, NAHUM, ROOT a ještě DYSANGELIUM a basáci? Uf tak Steve Di Giorgio, Robert Trujillo, Cliff Burton.

10. Máte nějaký rituál před vystoupením ? Bojový pokřik, modlitbu, panáka na kuráž ? A jak "skeletoni" paří ? Kořalka, pivo, víno... nebo všechno dohromady ? (smích) Případně, kdo odpadne jako první a komu je nejvíce špatně?

Rituál asi ani nemáme. Všichni jsme pohromadě se svými nástroji a myslíme na vystoupení, dáváme si na poslední chvíli nějaké ty rady a hlavně no stress pití před hraním na kuráž to jsme museli vynechat, vzhledem k technice hraní ono by to pod vlivem ani zahrát nešlo a jasně že po hraní si dáme třeba pivko i na panáka dojde, hlavně s fanoušky. Jak Sceletons paří? To už jsem dlouho neviděl ale jo. No asi jako ostatní kapely, pivo, panáky a sranda a komu bývá špatně? Kamilovi promiň (smích)

11. Máš visáž drsňáka, na férovku nebo na páku s tebou asi jen tak dobrovolně nikdo nepůjde . Určitě ty "pracky" nemáš jen od prohrabávání strun, nebo kliků, ale posiluješ... jaké jsou tvé rekordy ? Třeba mrtvý tah, bench press...

(smích) Já a drsňák? Jsem mírumilovný člověk, já bych na páku taky nešel. Ale jo, cvičení je součástí mého života, cvičím už od šestnácti let, takže to možná trochu vidět je a rekordy? Možná jen bench to jsem měl 180 kg.

12. Jaké koníčky máš mimo muziky a cvičení ?

Tak krásně si vyčistím hlavu v lese, na kole, v zimě na běžkách. Miluju hory, tůry po horách, v zimě zasněžené hřebeny tak to je výzva . V létě plavání, kolo jo a v zimě koupání v přírodě, je to super otužování

13. Na řadě akcí vystupujete společně s kapelou Dysangelium, která vám pomáhala v rozjezdu. Jak jste se seznámili? A nenapadlo vás někdy spojit síly a vystoupit společně na jednom pódiu a zahrát nějakou skladbu ? Určitě by to byl pro fanoušky skvělý a jedinečný zážitek a rachot jako hrom!

Ano, s kapelou Dysangelium máme hodně úzké vztahy, jak jsem již nastínil, poprvé jsme spolu hráli v roce 2016 na Königgrätz metal fest, měl jsem tu čest hrát s Dysangelium tuším rok a byla to upřímná a nádherná doba. Kluci mi hodně pomohli, nasbíral jsem hodně hudebních zkušeností a pak jsem se už věnoval jen svým Sceletons, takže asi chápeš odkud ta spolupráce. Kluci z Dysangelium jsou výborný kamarádi a ano bavili jsme se se Ctiborem co kdybychom dali třeba cover od Slayer Angel Of Death a zatím....uvidíme. Musíme fanoušky překvapovat ne?

14. Jak moc vám chybí "živé" hraní ? Dokážeš si představit, že by se jen streamovalo ? A tvůj tip, kdy by se mohlo hrát zase normálně ?

Tak si myslím, že na tuto otázku mluvím snad za všechny kapely na světě. Živé hraní je pro nás vše, náš život, spojení s fanoušky, to je to hlavní, takže nám to kurevsky chybí, ale nebrečíme, makáme dál na nových věcech a až vylezeme na pódium, tak předvedeme pekelnou show. A popravdě? Stream není ten pravej koncertní náhul.

15. Na závěr tradičně - nějaké tvé oblíbené motto, citát, vzkaz pro fans ?

Buďte svý, nenechte si nic vzít a poslouchejte metal, to je Váš Sceletons!

Díky za rozhovor a těším se, až vás zase uvidím na pódiu.